Federasyon Genel Kurulu İzlenimleri 2011

19/01/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Hazırlayan: Altan Kalay

Bisiklet Federasyonunun II. Olağan Mali Genel Kurulu 15 Ocak 2011 tarihinde Ankara’ da gerçekleştirildi.

Genel Kurula bir delege olarak katıldım, ama aynı zamandan izlenimlerimi buradan CTR dostları ile de paylaşma ihtiyacı hissettim.

 
Genel Kurul; Türkiye nin dört bir yanından delegeler, G.S.G.Müdürlüğü Temsilcileri, Milli Olimpiyat Komitesi, Amatör Sporlar Konfederasyonu, T.S.Y.D temsilcileri, Eski Hakemler, Eski Milli Sporcular, Eski Federasyon Başkanları, Eski Milli Antrenörlerinin katılımıyla gerçekleşti. Esas olarak kongre Federasyon bütçesinin ve faaliyet takviminin onaylanmasına dairdi; bu gündemle Federasyonumuzun 2011 ve 2012 tahmini bütçelerini de onayladık. Burada ön plana çıkan federasyonumuzun gelir kalemlerindeki dağılımda; en büyük payın; G.S.G.M’ e ait oluşu. Bu konuda şağıdaki gibi bir sıralama mevcut;

  1. G.S.G.M + Spor Toto
  2. 2012 Olimpiyat Proje Ödeneği
  3. Yayın gelirleri
  4. Sponsorluk gelirleri.

 

Kongrede öne çıkan konuşmalar şu şekilde;

G.S.G.M Genel Müdür Yardımcısı Nuri Demirci;

Olimpiyatlar kapsamında değerlendirdiğimiz ve uzun zamandır çalışmalarını yürüttüğümüz; “Velodrom” projesinde somut adımlar atılmış, salonun yapımına Alanya yakınlarındaki bir arazide başlanmıştır. Genel Müdürlüğümüz katkısıyla  Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğümüz bir çok sporcuya burs yardımı yapmaktadır, bu sporcuların arasında; Milli Takım Sporcularımız da bulunmaktadır. TURKCELL firması ile işbirliği içerisinde; “Geleceğe Koşuyoruz” projesini hayata geçirmiş durumdayız. Bu kapsamda Görme Engelliler için bisiklet disiplinini hayata geçirdik ve bu kapsamda paralimpik olimpiyatlarına katılımı hedefe almış bulunmaktayız. Bisiklet Federasyonumuz ve bağlı olarak bisiklet sporu ülkemizde son yıllarda büyük bir atağa geçmiştir. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu da bunun en güzel örneklerinden birisidir. Ancak bildiğiniz gibi; Avruoa nın en iyi bisikletçilerini ülkemize getirebilmek belirli maddi- manevi maliyetleri de beraberinde getirmektedir. Önümüzdeki süreçte, Turumuzun geçtiği illerimizdeki klüplerimizin mutlaka tura destek olmalarını beklemekteyiz.

Federasyon Başkanı Emin Müftüoğlu:

2010 yılı Türkiye Bisikletçiliği adına bir milat olmuştur. Zira Avrupa Bisiklet Birliği Kongesi, Türkiye’ de ilk defa bu yıl içerisinde düzenlenmiştir. Ülkemizde yaptığımız bu kongre, uluslararası lobi anlamında çok büyük kapıların açılmasına olanak vermiştir. Avrupa Yol Şampiyonası, ülkemizde tarihinde ilk defa;  bu yıl içerisinde gerçekleşmiştir. TRT, şampiyonayı 1. kanladan naklen vermiştir.müsabakalar sonucunda 12. olan sporcumuz oldu, bu da tarihinde bir ilktir. Bunun yanı sıra 4 sporcumuz, Avrupa da velodrom yarışlarına katılmış ve sporcumızdan birisi de; Dünya 10. olmuştur, bu durum da bizler açısından gurur kaynağıdır. Cumhurbaşkanlığı Turu, kategori atlayarak, bu yıl devler ligine yükseltilmiştir. Öte yandan MTB de de olimpiyat kotasına girmiş bulunmaktayız. Esas olarak amacımız Bayan sporcularla da olimpiyatlara gidebilmektedir. Bunun yanı sıra, Kemal KÜÇÜKBAY sporcumuzun başarısı nedeni ile UCI tarafından başarı forması (Bkz. alt resim) tarafımıza gönderilmiştir. Bu da bizim için övünç verici bir gelişmedir. Cumhurbaşkanlığı Turumuzu Eurosport da yayınlanmasına sağlamak için çok çaba sarfettik, öncelikle bizler açısından olumsuz gelişen bu süreci olumluya dönüştürebildik ve yüzlerce ülkede milyonlarca izleyici ile ülkemizi ve turumuzu buluşturmayı başardık. Ulusal faaliyetlerimiz ele alındığında; ülkemizin 17 ilinde yarış düzenlendiğini görmekteyiz, bunun sebebi; uzak illere takımların lojistik sorunu, sporcuların yol yorgunlukları nedeni le gerçek performanslarını sergileyememeleri, büyük, illerde de karşımıza en büyük problem olarak çıkan; yol güvenliğidir. Bu gibi nedenlerden dolayı güvenli bölgelerde yarış faalietleri planlıyoruz. 


Daha sonra oylamaya geçildi, delegasyon;  2011, 2012 yıllarına ait tahmini bütçeyi, faaliyet programını, genel mali durumu onayladı ve kongre son buldu.

Kongrede, bazı noktaların ön plana çıkıtığını gözlemleniyor illere göre takım sayılarına baktığımızda, sayılar bizlere fikir veriyor, şöyleki;

Antalya ilinden akredite olmuş tam; 17 takım var, bu sayı son yıllarda rekor derecede artış göstermiş durumda. 8 takımla Konya, 6 takımla Ankara takip ediyor. Çanakkale’ den 3 takım var, Nevşehir, Kocaeli, Sivas, Gaziantep, Bursa illeri de; 2 şer takımla temsiliyet veriyor. Farkedileceği üzere bu illerin arasında ne İzmir, ne de İstanbul var…Türkiye’ nin en büyük birinci ve üçüncü illeri sadece birer takımla temsiliyet veriyor. İşin ilginç yanı da bu takımlardan büyük bir bölümünü yarışlarda göremiyor oluşumumuz. İzmir ve İstanbul illerinden birer takımın delege vermesi gerçekten çok düşündürücü.

Kişisel olarak kongreden en büyük çıkarımım, sporumuza dair sorunların konuşulacağı en etkili yer oluşu idi. Bazı takımların yöneticileri kürsüden söz alarak beklentilerini ve sorunlarını dile getirdiler, federasyonun en yetkil isimlerinden açıklama istediler. Ben bile bireysel olarak başkanımızla, yarışlarla ve takımımızla ilgili görüşme imkanı yakaladım. 

Delegasyon sistemi tartışılır, hiçbir yarışa katılmayan, hiçbir sporcusu olmayan, sporla içli dışlı olmayan kişilerden de delegasyon temsiliyeti olmuş olabilir, ama ne olursa olsun, oradaki mecliste dile getirilen en önemli sorunun, forumlarda ve diğer ortamlarda tartışmaya açılan, çözüm beklenen en önemsiz konudan bile çözüm katsayısı çok daha yüksek. Bu yüzden bireysel, tek tek gösterdiğimiz tepkiler evet anlamlı ama, sonuca hizmet etme gücü bakımından yetersiz ne yazık ki. Şİmdi off-season. Yarışlar başladı mı bir sürü aksaklık, problem yaşanacak ve bizler yine forum sayfalarında paylaşmaya devam edeceğiz sıkıntılarımızı. Bu bakımdan; mümkün mertebe kulüpleri, takımları yaşatmanın yollarını arayalım, klüpler kurma konusunda çaba sarfedelim, mevcut yapılarda görevler alalım. Sporumuzla ilgli görüşlerimizi birarada sunabilmenin yollarını arayalım. Bu yol belki bazı arkadaşlar tarafından kabul görmeyebilir ama yasal statü bu yönde, üstelik Federasyonun çalışma esasları da kanunlarla düzenlenmiş durumda.

Sonuç olarak çok fazla seçenek gözükmüyor, eğer gerçekten değişimi amaçlıyorsak…Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın