Expo Bisiklet Fuarı Devam Ediyor. Bisiklet Fuarına Neden Gitmeli?

01/03/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

2013 Eurasia Bisiklet ve Motorsiklet Fuarı kapılarını dün açtı. 28 Şubat-3 Mart tarihlerinde ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek fuarın özellikle bisiklet kısmı ile ilgileniyoruz.  İstanbul Fuar Merkezinde bu yıl değişik neler olabilir ki? Sıradan bir bisiklet fuarı beklentisi, Honda, Yamaha,Suzuki gölgesinde bir kaç bisiklet standında yeni modelleri görmek üzere gideceğinizi sanmak tam bir yanılgı. Bu yıl fuarda sizi şaşırtacak, bisikletin ülkemizdeki gelişim hızını gözler önüne seren katılımcı sayısındaki artışı görmek ise sevindirici olacak. Son yıllarda birkaç marka ile sınırlanan pazar portföyünde seçenekler hızla artıyor. Kendini yenileyen firmaların yenilikçi çalışmaları ile yaptıkları atılımın yanı sıra Türk bisiklet kullanıcılarına yeni ulaşmaya çalışan marka ve firmalar da fuarda yerini aldı.

 

Bu yıl ki fuarı gezerken, klasikleşmiş yerlerinde 2013 modellerini sergileyen firmaların ürünlerine baktıktan sonra, önceki yıllarda hızlıca geçtiğiniz bisiklet standlarına da uğramanızı tavsiye ediyoruz. Bu yıl en büyük atağı yapan firmalardan birinin  ORBİS Bisikletin diye biliriz ve firmanın  Orbis Plus modelleri gönülleri fetih edecek gibi görünüyoruz. Renk seçimleri, donanımları, fiyat sempatisi ile Orbis standı kesinlikle kaçırmamanız, görmeniz gereken standlardan. Yakın zamanda, fuara gidemeyen ancak yeni modelleri merak eden takipçilerimiz için detaylı model tanıtımı yapacağımız Orbis Plus’ları gerçekten çok başarılı bulduk. Firmanın atılım zamanlaması ise mükemmel. İki yıl önce eski model çalışmalarını sürdürdüklerini gösteren Orbis firması, geçen yıl Raleigh’i Türkiye’ye ye getirerek gündeme gelmişti. Bu yıl ise, firma sahiplerinin sempatik çocukları taze kan olarak, markalarının atılımını gerçekleştirme politikasının güçlü örneklerini, standlarında göreceğiniz başarılı seçimlerle sergiliyor. Orbis’in yeni nesili markaya güç katarken, eski nesil büyük patronlar gelişmeleri gururla takip ediyor, ki bu önümüzdeki yıllarda da gittikçe güçlendiğini izleyeceğimiz ORBİS marka imajının ilk sergilenen başarısı olarak görüyoruz.

 

 

Bianchi, Ghost, Carraro, LaPierre modelleri ile Accel Bisiklet ve sponsorluk desteği verdikleri Bisikletliler Derneği standını aynı hol içerisinde gezebilirsiniz. Shimano, Salcano, Kron standları, KTM, Ümit Bisiklet, Mosso ile üç markanın ürünlerini aynı standda görebileceksiniz. Sedona standında yeni ürünlerden 27,5 inç ile 650B piyasasına tek ürünle katılan SIXFIFTY Sedona doğru bir yenilikçi model girişimi yapmış. Zira, Türkiye’nin bisikletteki statüsünün yüzü olan fuarda 27,5 inç sıkıntısı vardı. Dünya genelinde, dağ bisikletinde 29 inç’tense 27,5 jantın daha efektif olduğu tercih sebebi iken, Türkiye’deki firmaların henüz 650B (27,5 jant)’ye girmemeleri, tüketici beklentisinin tam ölçülemediğinin getirisi olarak tüketicinin seçim alanını kısıtlayarak, 650B beklentisindeki müşteri grubunu kaybettikleri gibi, çıtalarını bu kardinal atılım için çok da yükseltmediklerini görmek üzücüydü. ORBİS Plus’ın MILO 8.0 ve MILO 7.0 olarak 2 yeni ürünü 650B arayışında olan bisiklet severler için fiyat avantajı ile beraber, al benili dizayn ve renkleriyle sizleri bekliyor olacak. Bazı markalar 650B ile piyasaya girmeyi düşünmediklerini belirtse de,
bir çoğu önümüzdeki yıl için planladıklarını belirtti. 650B konusunu
ayrıca ele alıp değerlendireceğiz.

 

Bisiklet zenginliği
sadece bu standlarla sınırlı değil. 11. holün büyük standlarını kapatan
bu firmaların ziyaretlerini tamamladığınızda bu yıl da fuar gezisi sona
erdi düşüncesi bu kez geçerli olmayacak. 11.’holün alt katına inerek
ziyaretinizi 10.hol sürprizleri ile sürdürmelisiniz. Bu kez 10.hol bir
başka güzel gelecek. Yeni firmalar, yeni girişimcilerle tanışmak,
Türkiye’ye yeni yeni nelerin geldiğini görmek için enerjinizi bu kata
iyi saklamanızı öneririz.

 

 

Örneğin; Türkiye’de ki turcular için sevindirici bir haber ile yepyeni bir girişim kapılarını açıyor. Bisiklet Gezgini standında göreceğiniz kapalı vites sistemli Rohloff tur bisikletleri her turcunun hayali olarak yerini almış. Mart ayında dükkan kapılarını açacak olan yeni girişimcilerin bu eksikliği gidermesi tüm turcu dostlara her türlü seçeneği sunarak Türkiye’de hayata geçiyor. Artık uzun mesafe turlarında yaşanan malzeme tedariki sıkıntısının son bulacağı müjdesi, ilk gün Türkiye’nin tur bisikletçisi denince akla ilk gelen ismi Serkan Taşdelen’i standa çekmeyi başarmış. Muğla’da Rohloff sistemli bisikletlerden kullanma fırsatı bulduğunu söyleyen Serkan Taşdelen kısaca “Her turcunun hayalidir.” yorumunu bizlerle paylaştı. Bu arada yeri gelmişken, Serkan Taşdelen’den gelen yepyeni müjdeli haberi de sizlerle paylaşmak isterim. Serkan Taşdelen, hayali olan Türkiye’yi bisikletle gezme hedefini tamamlamak üzereyken, çok sevdiği bisikletten kopmamak adına geleceğini yine bisikletle kurduğu haberini bizlerle paylaştı. Türkiye’nin önemli turcularından, sempatik kişilik, güler yüz, bilgi, tecrübe ve dostluğun kalender temsili Serkan Taşdelen önümüzdeki günlerde Muğla’da kendi bisiklet mağazasının açılışını yapacak.

 

Tur bisikleti denince, römork kolaylığı da akla geliyor. Türkiye’nin yüksek kalitede römork üreticisi olan Mamut Trailers 3.yılında yine fuardaydı. Firma 3.yılında güvenilirliğini ve kalitesini kanıtlayarak, yoğun ilgi gören standında favori modellerini bu yıl da sergileyerek bisiklet fuarının vazgeçilmezleri arasında, 10.holde bulunuyor.

 

Doğa sporları, dağcılık gibi bizlere uygun aktif sporlarının da hızlı büyüme döneminde olması, bisikletli yaşama giren yeni firmaları da beraberinde getiriyor. Alman bisiklet giyim firması Vanue da Türkiye’ye bu yıl giren firmalar arasında. Vanue fiyatları piyasadaki ürünlerin az üzerinde olsa da… Kalitesi, renkleri ve konforu ile çok beğeneceğinize emin olduğumuz ürün gruplarına sahip.

 

İlk günün sonunda, Cyclingtr medya ekibine dönüp; “Evet fuarın en sempatik katılımcısını seçelim? Kim dersiniz?” sorusunun cevabını bilerek yine de sorumu sordum. Fikir birliği sonucu, 10.hole indiğinizde muhakkak Michael Haltmeier ve ortağı Fatih Işık ile tanışmanızı öneririm. Bu yıl Çekim Bisiklet adı ile Türkiye pazarına Alman RotWild bisikletlerini getiren firma henüz çok yeni. RotWild ise muhteşem kadroları, yüksek kalitesi ve donanımındaki muazzam detaylarla 10.holde bulunuyor. Bisikletlerin yüksek kalitesine orantılı fiyatları, yakından görüp incelediğiniz takdirde gönlünüzü fetih edecek.

 

 

Bu yıl, neden bisiklet fuarına gitmeli? Yıllardır motor ve bisiklet fuarı adıyla motosiklet gölgesinde kalmış bisiklet sektörünün ilerleyişini görmek için gitmeli. Yeni ürünler, yeni firmalar ve rengarenk ürünlerini göz önüne çıkaran bisiklet firmalarını görmek için gitmeli. İstanbul uzak diyen gidemeyecek dostlarımız ne yapmalı? Tabii ki bizi takip etmeli. Ürünler, video ve resimlerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın