Evrim Yiğit ile Beydağ – Antalya Bisiklet Turu

30/05/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), Turlar ve Organizasyonlar

  15 Mayıs tarihinde İzmir Beydağ’dan başlayıp Antalya’ya uzanan tur ile ilgili kısa bir bilgi vermek isterim. Bu turda Ahmet Mumcu, Cihan Aksoy ve ben Evrim Yiğit beraberce pedalladık. Turumuzun ilk 4 günü köy yollarında, araç trafiğinden uzakta yemyeşil ormanların arasında, geriye kalan 3 günüde Antalya’ya yetişmek amacıyla Denizli-Korkuteli-Antalya kara yolunda geçmiştir. 

                  Bu tur sonrasında bende iz bırakan şeylerden birincisi Afrodisias antik kenti olmuştur. 30 bin kişi için yapılmış olan stadyumu ve müzesinde yer alan heykelleri ile ülkemizde gördüğüm en etkileyici roma kalıntılarından birisidir.

                  İkincisi ise Kemer Barajıdır. Baraj gölü çok dik dağların arasında sıkışmış ve yemyeşil ormanlarla çevrelenmiştir. Bu hali ile bir baraj gölünden çok doğal bir gölü andırmaktadır. Baraj gölünün etrafındaki yolar ise son derece dik çıkış ve inişleri barındırmaktadır. Turun bu yollarda geçen bölümü aralıksız 3 gün devam etmiştir ve yollarda gördüğümüz araba sayısı eşek sayısından azdır. Köylerde bakkallar ya kapalı ya da açıksa bile çoğu zaman ekmek yumurta gibi şeyleri satmamaktadırlar. Açıklamaları ise “burada herkesin kendi ekmeğini yapması”dır. Yumurta, süt vb. ise kendi hayvanlarından elde edilmektedir. Süt, yumurta demişken köylülerin şikayetlerini de biraz anlatmak gerek; biraz dinleyince onlara hak vermemek elde değil. Sonuçta sütten, büyükbaş hayvandan ve tarladaki ekinden oluşan köy hayatında her şeyi bunların fiyatları arasındaki denge belirlermiş. Buradaki insanlar 5 yıldır sütü, tütünü buğdayı aynı fiyata satarlarken örneğin traktörün mazot parası gibi üretim maliyetleri 2 katına çıkmış, 5 liraya aldıkları büyükbaşları ise şimdi 2 liraya satacak duruma gelmişler. Sonuçta geçen 4-5 yılda buradaki köylümüz biraz daha fakir kalmış.

              Çok fazla canınızı sıkmadan Antalya’ya doğru gideceğimiz turumuza anayollardan devam edip hızla bitirelim. Köylerde geçen 3 günün sonunda Denizli Muğla anayoluna çıkıyoruz ve Korkuteli üzerinden Antalya’ya yöneliyoruz. Anayollarda geçen 3 günün sonunda Antalya’ya varıyoruz. Bu günlerin en güzel anısı da yolda bulduğum Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turundan kalma bir suluk oluyor.

Fotoğrafların tamamı için:

http://cyclingtr.com/members/evrimyigit/files/beydag-antalya+turu/default.aspx

Beydağ Nazilli arası tırmanış, 1400m rakım.   Ahmet Mumcu ve Cihan Aksoy Afrodisyas stadyumunun üzerindeler.  Kemer barajından ayrılıp yolumuza devam ederken.. Ahmet Mumcu. Sevgili Cihan Abimiz genç bisikletçimizin bisikletini onarırken.Daha fazlası için: www.gezi-evrimyigit.blogspot.com      

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın