Eurovelo Bisikletle Sürdürülebilir Turizm Projesi

05/04/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Avrupa bisiklet rotaları ağı, resmi ismi ile EuroVelo, Avrupa Birliği Turizm ve ulaştırma Komitesi tarafından desteklenen Sürdürülebilir Turizm projesi olarak tanımlanıyor. EuroVelo ağı, 1983 yılında kurulan Avrupa Bisikletçiler Federasyonu (ECF) tarafından 2007 yılından bu yana tam yetki ile yönetilmekte. 2012 yılında EuroVelo ve ECF yönetimi, EuroVelo Ulusal Koordinatörleri tarafından yürütülen yoğun lobi çalışmaları ve toplantılar sonucu Avrupa Komisyonu Turizm ve Ulaştırma komitesi tarafından TEN-T (Trans European Network – Transport ) çalışmaları kapsamına alınmış durumda.

Bu  ağ 1.320 ile 10.400 km arasında 14 adet uzun yol bisiklet rotasını kapsıyor. Köyleri, şehirleri, ülkeleri birbirine bağlayarak, rotada yer alan yerleşim bölgelerinin yüksek nitelikli tanınırlık, prestij ve sosyo ekonomik yapılarına destek sağlıyor. Rotanın toplam uzunluğu 70.000 km’den fazla olup şimdiye kadar 45.000 km’si tamamlanmış durumda. Bisiklet yollarından ziyade bisiklet güzergahlarının geliştirilmesi mantığı ile Eurovelo 2020’ye kadar devam etmesi planlanan bir proje. EuroVelo’ da yer almak isteyen yerleşim merkezleri, resmi rota başvurusu yaptıktan sonra, kriterlere uygun olarak bisiklet güzergahları yerel, bölgesel ve ulusal ölçekte hazırlayarak 4-5 yılda bu bisiklet ağına dahil olabiliyor

 

Türkiye Koordinatörlüğü 2011 yılında ECF resmi görevlendirmesi ile ENVERÇEVKO tarafından sürdürülüyor. Bölgesel, ulusal ve uluslararası lobi çalışmaları, kalkınma kurul toplantıları, proje öncelikleri belirlenmesi danışma kurulları vb. ile resmi toplantılarda resmi bilgilendirmelerle farkındalık yaratılarak yaygınlaştırılma çalıştırmaları yapılıyor.

 

 

ENVERÇENKO aynı zamanda Eurovelo ağına katılmak için Türkiye’nin yapması gereken altyapı çalışmaları için bilgilendirmeler yapmakta ve proje üretebilecek kurumlara destek vermeye çalışmakta. Diğer taraftan EuroVelo ağına katılabilmek için en az iki ülkenin işbirliği yapması gerekiyor. Bilindiği üzere Eurovelo 8 Atina ve Güney Kıbrıs, Eurovelo 11 Atina, EV 13 ise Bulgaristan’dan Edirne girişi ile Kırklareli’ nden geçerek tekrar Bulgaristan’ a dönerek sonlanıyor. Türkiye’nin bu rotalara bağlanması için coğrafik konumundan ötürü kuzeyde Bulgaristan, güneyde Yunanistan ya da Güney Kıbrıs ile çalışma yapması gerekiyor. Bu rotalar üzerinden Türkiye’ye giriş sağlanarak, iki ülke işbirliği ile ağ ile resmi bağı kurulabilir.

 

 

Ülke işbirliği resmi protokol ile sağlandıktan sonra EuroVelo ağına başvuru dosyası işleme alınıyor. Bu süreci hızlandırmak için işbirliği sürecini beklemeden, öncelikle yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde bisiklet ulaşım altyapısının tamamlanması büyük önem taşıyor.  Diğer taraftan iki ülke işbirliği için girişimlere devam edilmesi de süreci hızlandırabilir. Bunun için ENVERÇEVKO, Ulusal EuroVelo Koordinatörlüğü olarak Yunanistan EuroVelo Koordinatörlüğü ile Silakastro bölgesinde görüşmelerde bulundu , Girit ve Rodos adalarında Yunan milletvekili, parlamento üyesi, bölgesel ve yerel yetkililer ile ikili temaslar yaptı. Ayrıca, Yunan Koordinatör Muğla’da misafir edilerek, Belediye, Valilik, Gençlik Spor Müdürlüğü, Turizm Kültür Müdürlüğü ve Kalkınma Ajansı ziyaretlerini sağladı. Türk koordinatörün Yunanistan ziyaretinin ayrıntılarına ise buradan ulaşabilirsiniz. 

 

 

EuroVelo’nun Muğla ili ve çevresi için alternatif turizmin çeşitlendirilmesinde ise büyük önemi bulunuyor. Muğla, bölge olarak doğal, tarihi, turistik güzellikleri ile bu altyapıya uygun özellikler taşıyor. Ayrıca iklim şartları itibarı ile dört mevsim bisiklet turizmine uygun olan Muğla, tatil dönemlerinde de cazibe merkezi olarak turist akınına uğramakta. Bisikletli turistlerin ilgisini çekebilecek mekanlar da bir hayli fazla. Daha önce de belirttiğimiz gibi EV 8 rotası Atina ve Güney Kıbrıs’a, EV 11 rotası Atina’ya kadar planlanmış durumda. Her iki rotanın Rodos-Marmaris, Kos-Bodrum, Atina-Çeşme girişleri önemli potansiyele sahip, iki ülke işbirliği için de bağlantı noktaları durumunda. Alternatif Sürdürülebilir Turizm bakımından bisikletli turistlerin günlük 57 Avro harcamaları da sosyo-ekonomik yapıya önemli destek sağlayacaktır.

 

 

Eurovelo Ulusal Koordinatörlüğü’nün görevi ve sorumlulukları zorunlu çalışmalar ve opsiyonel çalışmalar olmak üzere iki grup çalışma sistemi bulunuyor.

 

Bunlardan zorunlu olanları;

 

Ulusal seviyede rota koordinasyonunu sağlamak

 

İzleme, değerlendirme ve sürecin desteklenmesi için lobi çalışmaları yapmak,

 

İşaretlemelerin koordinasyonunu yapmak,

 

EuroVelo merkezi birimi ile kullanıcı ağı arasındaki iletişimi sağlamak 

 

Raporlama,

 

EuroVelo uluslararası çalışmalarına katılım sağlamak ve destek vermek olarak sıralanıyor.

 

 

Opsiyonel olanları ise şu şekilde sıralanıyor; 

 

Eurovelo farkındalık çalışmalarını yürütmek,

 

Servis sağlayıcı ağları oluşturmak,

 

Yerel ulaşım bağlantılarını oluşturmak,

 

İzleme ve değerlendirme yapmak

Bu  resmi görevlerle ilgili yapılan çalışmaları incelemeye ENVERÇEVKO  2005 yılında başlamış. EuroVelo’ yu ülke için ulusal faydaya dönüştürecek yol haritaları üzerine bilgi edinmeye çalışan ENVERÇENKO. Avrupa Komisyonu çalışma kitaplarından EuroVelo’yu öğrenmeye, 2009 yılında Avrupa Komisyonu Turizm ve Transport Komitesi tarafından hazırlanan EuroVelo kitapçığını incelemeye  başlamış. 2012 de çıkarılan yeni versiyon kitabından 3-4 senelik süreçteki gelişmeleri de inceleyen kuruluş, hala yeni araştırma kitapçıkları yayınlandıkça takip etmeye ve incelemeye devam ediyor. 

 

 

2011 – Ulusal EuroVelo Koordinatörlüğü (NECs) Resmi Başvurusu ve kabulü ile ENVERÇENKO’ nun çalışmaları farklı bir boyut kazandı. Farkındalık ve kapasite geliştirme eğitimleri ile bilgi paylaşımı sağlyaan kuruluş 2009 ve 2010 yıllarında 2 adet AB destekli projeyi tamamladı. Kuruluş, 2011 yılında Avrupa Parlamentosu “Ekoturizmin Geliştirilmesi” çalıştayına Türkiye delegasyonu olarak katılım sağladı, 2012 yılında Avrupa Parlamentosu “Sürdürülebilir Ulaşımın Geliştirilmesinde Sivil Toplumun Rolü” çalıştayına Türkiye Delegasyonu olarak katılım sağladı  EuroVelo Merkezi Koordinasyonu, Ulusal EuroVelo Koordinatörleri Brüksel ve Nantes toplantılarına katılımlarda bulundu. Ayrıca “EGWA European Greenway Association” konferansında da yer aldı.

 

 

Bu çalışmaların yanı sıra ulusal ve bölgesel danışma ve kalkınma kurullarında EuroVelo bilgilendirme sunumlarını gerçekleştiren kuruluş, 2012 Nisan ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bisiklet yolları toplantısına katıldı. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bunlara ilave olarak kuruluş HİS Herkes İçin Spor Federasyonu EuroVelo sunumu, İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, şoförler odası vb kurumlarda proje bazlı motorsuz taşıt olarak çevre dostu bisiklet kullanımı eğitimleri, Velocity kongre katılımı, Amsterdam Bisiklet ve Yürüyüş Yolları Fuarı’na resmi katılımı, “IVV Uluslararası Çevre ve Doğa Dostu Sporları Federasyonu” Antalya Kültür ve Eğlence Amaçlı Olimpiyatları katılımı, 2011 Sınırötesi İşbirlikleri Projesi Letonya – Estonya arası bisiklet rota açılışı bisiklet turu katılımı 1296km ve Muğla bölgesi tanıtımı, Ağustos 2012’de 5 kişi Münih’ten Muğla’ya bisiklet ile ulaşım, Yunanistan Koordinatörü’nün ziyareti, Avrupa Parlamento üyesi ile basın açıklaması, Yunan Koordinatör Georgios Farfaras Muğla’da yerel yönetimleri ziyareti faaliyetlerini de gerçekleştirdi. 

 

Kuruluş, EuroVelo çalışmaları koordinasyonu için Şubat 2013 Avrupa Bisikletçiler Federasyonu EuroVelo Direktörü Adam BODOR’un katılımı ile Muğla EuroVelo çalıştay organizasyonu gerçekleştirdi. Toplantı sonrası Adam BODOR ile ülkenin potansiyel EuroVelo rotaları için 3 günlük saha çalışması bisiklet ile yapan ENVERÇENKO, Adam BODOR’ un gerek toplantı katılımı gerekse coğrafi olarak bölgemizden son derece memnun ayrıldığını ve potansiyel rotalar hakkında görüş alışverişi sağlandığını bizlere aktarıyor.

 

EuroVelo’ nun Türkiye’ deki oluşumu ile Ulusal Koordinatörü Feridun Ekmekçi’ ile yaptığımız görüşmede, şu sözlere yer verdi;

 

22 kişilik Ulusal EuroVelo Koordinatörleri desteği ile 2012 yılında eurovelo.com sitesi için raporlama ve bilgilendirme süreci tamamlanmış ve yoğun geçen bu süreçte Avrupa Komisyonu destekli EuroVelo broşürü basımı ECF tarafından yapılmıştır. Şu an da Nisan-Mayıs 2013 de Ulusal Koordinatörlüklere dağıtımları resmi olarak yapılmaya başlanmıştır. Bu süreçte kurumsal ve bireysel olarak destek sağlayan herkese teşekkür etmek isteriz.


EuroVelo Ulusal Koordinatörlük çalışmaları için ofis, lojistik ve personel desteğini, Yönetim Kurulu kararı ile resmi olarak sağlayan Kalkınma Bakanlığı Güney Ege Kalkınma Ajansı Yönetim kuruluna teşekkür etmek istiyoruz. Şehir Merkezi yatırım destek ofisinde ENVERÇEVKO – EuroVelo çalışmaları için irtibat ofisi kurulumu açılmıştır. Muğla’ ya gelenler mesai saatlerinde ziyaret edebilirler.Bundan sonra yapılması gereken ECF ve EuroVelo yönetimi rehber kitapçıklarında belirtildiği gibi proje deneyimlerimizi ve altyapı çalışmalarını resmi olarak hayata geçirmektir. Yerel yönetimleri bu konuda isteklendirmek -ki Muğla EuroVelo çalıştayının bu konu hakkında şimdiye kadar yapılan enbüyük çalıştaylarından birisi oldu diye düşünüyoruz. 2014 yılı 3. Çeyreğinde ise daha geniş kapsamlı ve proje destekli bir çalıştayı hayata geçirmeye çalışıyoruz. Yaklaşık 8 arkadaşımız 3 aydır bu konuda çalışıyor. Kabul edildiğinde sitenizden de duyurmaktan memnuniyet duyarız.


Sonuç olarak, Eurovelo Direktörü Sayın Adam BODOR katılım ve deneyim paylaşımlarından oldukça memnun kaldı. EuroVelo öncelikle bir sürdürülebilir turizm projesidir, bölgedeki il müdürlüklerinin desteği önemlidir. Çevre ve şehircilik, Trafik denetleme mdlükleri, sağlık mdlükleri, Belediyeler, Ticaret odaları, Gençlik spor mdlükleri, Sivil Toplum örgütleri bu çalışmaların paydaşları olarak destek vermelidir. Bölge kalkınma ajanslarının proje teklif çağrılarında sürdürülebilir alternatif turizm seçeneği olarak bisiklet yollarına ve faaliyetlerine öncelik vermesi önemlidir, Kaynak kullanımı bakımından bölgesel işbirlikleri önemlidir.


Bölgesel kurum ve kuruluşları bir araya getiren Eurovelo hakkında bilgilendirme seminerleri düzenleyerek bölgedeki farkındalığın artması sağlanmalıdır. ENVERÇEVKO EuroVelo koordinatörlüğü olarak bu tür çalışmalar yaptık. Bundan sonrası için bölgesel kurumların işbirliği ve farkındalık eğitimleri son derece önemlidir. Aslında yapılacak iş belli. Bu çalışmalarda yerel yönetimler eş finans kaynaklarını ve proje konuları bu alana kaydırabilir. Ayrıca yerel yönetimler, festival, kongre vb etkinliklerinde EuroVelo teması eklenebilir.

 


EuroVelo Direktörü Adam BODOR bölgemizde bisikletli turizm için oldukça yüksek nitelikte bir potansiyel olduğunu, bunun için proje üretilmesi, keşif yapılmasının son derece önemli olduğunu özellikle belirtti. Bu anlamda zaten ENVERÇEVKO – EuroVelo Koordinatörlüğü olarak; Bodrum, Marmaris, Köyceğiz-Dalyan ve Fethiye’deki yerel çalışmaları ve bölgesel bağlantıları önemsediğimizi belirtiyoruz. Bu çalışmaları ECF’in de desteği ile ulusal faydaya dönüştürebileceğimizi belirtmek isterim. Çünkü günümüzde kitle turizmi yerine sürdürülebilir turizm, temiz enerji, karbonsuz ulaşım, sağlıklı yaşam sloganları çoğu kişi ve kurum tarafından kabul gören kavramlardır. Sonuçta EuroVelo uzun bir süreçtir. Fakat öncesinde yerel, bölgesel, Ulusal güvenli altyapılar ile sonrasında Uluslar arası ağ bağlantı sağlanabilir. Çok kolay bir süreç değil, fakat zor da değil, büyük resim belli. Buraya adım adım ilerlediğimiz belirtmek isterim. Tek bir dernek, tek bir kurum bu iş için yeterli değildir, planlı programlı, proje üreten kurum ve kuruluşlarla işbirliği oldukça önemlidir. Bu kapsamda her çalışmayı değerli buluyoruz. Saygılarımla.”

 

Kaynak: Feridun EKMEKCİ – ENVERÇEVKO EuroVelo Ulusal Koordinatörlüğü

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın