EUROBIKE 2014, Yeni Bisiklet Eğilimleri ve Fazlası…

01/09/2014  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

Bisiklet sektörü, finansal olarak; ülkemizde belirli bir ivmede nispi olarak büyüme gösteriyor. Dış ülkelerde ise çoktan gelişimini tamamlamış görünüyor. Bu durumu, EUROBIKE-2014ve bu fuara bisikletle yolculuk ederken görebiliyoruz. Yazımızdaki esas amaç; bir tur yazısı hazırlamak değil, sektörün kalbinin attığı fuara dair bir değerlendirme yapmak…  Bu değerlendirme yapılırken de elbette; yüzlerce kilometre boyunca bisiklet üzerindeyken gördüğümüz, gözlemlediğimiz bisiklet kullanım politikaları ile harmanlayabilmek.

IMG_1290

Öncelikle söylemek gerekirse, yüzlerce kilometre yolu sadece bisiklet için yapılmış yollarda gitmek, ana yola kendi tercihiniz sonucunda çıkmış olsanız bile en küçük bir kaza riski taşımamanız, bir korna sesi bile duymamanız;  açıkçası ülkemizden doğru bakıldığında çok büyük bir umutsuzluğa sürükledi. İçerde insanlarımız antrenman yapabilmek için türlü riskleri göze almalarına karşın dışarıda yüzlerce performans, tur, gezi bisikletçisi doyumsuz özgürlüğü yaşıyorlar. Eskiden bu noktaya zamanla gelinebileceğini düşünürken şimdi, bunun tersini yani yollarımızdaki bisiklet özgürlüğünün, çok uzak bir ışık olduğunu düşünüyorum. Zira marjinal kararlar ve yasal düzenlemeler olmadığı müddetçe; birkaç belediye başkanının, çevre müdürünün, vb. iyi niyetleri ile göstermelik kaldırım boyamalı bisiklet yollarından ileri gidemeyeceği inancındayım. Bunun yanı sıra; dışarıda, insanlar sadece çok anlayışlı oldukları için değil, caydırıcı cezaları çok yüksek olduğu için de bisiklet yollarına giremiyorlar ya da yaya geçitlerine yönelenlere yol veriyorlar.

IMG_1363

 

Eurobike 2014 fuarında da sektörün küresel ölçekte hangi noktada olduğunu görebilme imkânımız oldu. Şunu kesinlikle söyleyebiliriz ki; elektrik desteği, gerek hobi kullanıcılarına gerekse performans tutkunlarının alanlarına fazlası ile girmiş durumda. City-bike, touring, trekking gibi alanlarda kullanılan bisikletler yavaş yavaş elektrik destekli olarak geliştirilmeye başlanmış. Özellikle Bosch, Panasonic, Shimano gibi büyük üreticiler tarafından tasarlanan servo- motorlar sayesinde artık insanlar eskisinden çok daha az efor sarf ederek bisikletlerini kullanabilecekler. Bisikletle kat ettiğimiz yüzlerce kilometre boyunca elektrik destekli bisikletlerin kullanımının ne kadar yaygınlaştığına da şahit olduk. Öte yandan performansa dayalı kullanıcılar için bacak gücü önemini koruyor; onlar sürekli performanslarını korumak zorundalar, zira elektrik onlar için sadece vites geçişlerinde bir kolaylık, eforlarını azaltabilecekleri bir adım değil, yani; elektronik kontrollü vites sistemleri. Bu noktada benim düşüncem, bisikletin doğasının sadece insan gücüne dayanıyor olması gerektiği… Bu nedenle yarış ve performans bisikletlerindeki inovasyon, bir kez daha kalbimi çalmayı başarıyor.

IMG_1380

 

Specialized’in Contador la kırılan S-WORKS, imajı biraz etkilemiş gibiydi, standı beklediğimden daha sakindi. RIDLEY, kadro yelpazesi ve açı tasarımı bakımından çok başarıydı.

 

CIPPOLINI ve CAMPOGNOLO bildiğiniz gibi…

IMG_1408

 

 

Artık aynakolları  böyle servo motorlu satın alabileceğiz…

IMG_1369

 

Sektörde markaların gelişim dinamiklerine de şahit olduk, Colnago tasarımcıları Ferrari tasarımcıları ile birlikte çalışmaya başlamış bile. Sektörün devleri özellikle karbon komponent üretimlerini uzakdoğuya kaydırmış…İsimlerini hiç duymadığımız onlarca uzakdoğu kökenli firma sadece üretim desteği bakımından büyük firmaların yanında yerini almış durumda.

 

COLNAGO artık FERRARI ile çalışıyor…

IMG_1431

 

Lojistik ve gümrük anlamında bazı ek masraflar getirse de son tahlilde, üretim maliyetleri, işçilik gibi giderler kar marjını artıran faktörler olarak karşımıza çıkıyor. Bianchi; BELKIN  ile sektörde kendini ifade ediyor. Bence en etkileyici görüntü; Lars Boom’un çamurdan adam olarak birinci olarak bitirdiği TDF etabında kullandığı bisikletin üzerindeki çamurlarıyla sergileniyor oluşuydu. ZIPP-SRAM grubu her zaman olduğu gibi ayrıcalığını hissettiriyor.

IMG_1417

 

CIPPOLINI, sahibinin karizmasıyla ayrı ve elit bir çevreye hitap ediyor gibi. Bisikletleri incelerken DURA ACE Di2 ve CAMPAGNOLO SUPER RECORD 11 gruplarını test etme imkanını bulabildik. Kampi, geleneğini koruyor ve her zamanki gibi geçişler çok sert olmasına karşın güvenli imajını sürdürüyor.

IMG_1434

IMG_1397

Sonuç olarak, nasıl otomobil üreticileri en büyük gelişimlerini, Formula 1 pistlerinde ortaya koyarak imajlarını geliştiriyorlarsa, bisiklet üreticileri de en güçlü tasarımlarını pro takımlar için ürettikleri bisikletlerde ortaya koyuyorlar, yani bütün kullanım alanlarına ışık tutan dinamikler her zaman olduğu gibi yine; performans, yarış bisikletlerindeki gelişimler diyebiliriz.

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın