Eurobike 2012

05/09/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Eurobike, 1991 yılından beri Almanya’nın Friedrichshafen şehrinde yapılan bisiklet fuarı. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da, bisiklet dünyasındaki son haberleri birinci elden almak için Cyclingtr ekibi (Başak Bulut, Seçil Öznur Yakan ve Alexios Menexiadis) olarak düştük Eurobike yollarına.

 

 

100 ülkeden 40bin fuar ziyaretçisi ve buna ek olarak halk gününde de 20bin kişi ile 45 ülkeden 1180 firma ve 36 ülkeden 1824 habercinin fuara katıldığını ve 350 galanın yapıldığını düşünürsek: Eurobike, bisiklet dünyasındaki son yenilikleri takip etmek  için tam olmanız gereken yer.

 

Kimler katılıyor peki: bisiklet, yedek parça ve aksesuarları üreticileri; bisiklet modacıları (kasktan gözlüğe, çantadan kıyafetlere), iki tekerin farklı biçimlerinin üreticileri (elektrikli bisikletler, rekümbentler, tandemler, engelli bisikletleri, aileler için çok farklı öneriler, katlanabilen bisikletler, trike bisikletler, kargo bisikletleri, römorklu bisikletler, çocuklar için neler neler ve henüz Türkçe’de adı olmayan çeşitler…), bisiklet yayınları, bisiklet organizasyonları.  

 

Salı günü “demo day” ile başlıyan fuar 5 gün sürüyor ve cumartesi “public day” ile bitiyor. “Demo day”de bisikletleri deneyebiliyorsunuz. Alp Dağları’nın eteklerindeki yemyeşil çayırlar üzerinde önümüzdeki sezonun son model bisikletlerinin tadını çıkarabiliyorsunuz.Sonraki üç gün ise çılgınlar gibi o hol senin, bu hol benim diyerek dolaşıyorsunuz. 

 

Fuardaki hollere ve incelediğimiz standlara bakarsak:

 

A1 holü: İtalya her zamanki gibi bisiklet konusunda ilk sırayı kapmış. Bisikletlerin, aksesuar ve tamamlayıcı parçaların yer aldığı holde, “yol” bisikletleri odak noktada. Türkiye’de bulunabilen Catlike kaskları, Sidi Sport ayakkabıları, Cateye aksesuarları, Shimano, Selle İtalia seleleri bu holde.

 

A2 holü: Rohloff ve Pinion gibi göbekten vites sistemleri, Magura fren sistemleri, Tubus bagaj taşıyıcıları, Gates katışlı aktarım sistemleri, SON ve Supernova ışık sitsemleri ve Patria, Tout terrain gibi tur bisikletleri gibi Türkiye’de bulamadığımız markalardan dolayı bu holde uzun saatlerimizi geçirdik. 

 

 

 

A3 holü: Türkiye’den Salcano 2012 Londra Olimpiyatları’na katılan bisikletiyle bu holde. Meşhur Koga-Miyata’nın Miyata’sı iki şirketin ayrılmasından sonra fuara kendi adı altında katılıyor. Specialized ise fuarın en büyük standlarından biriyle, Merida ve Scott ile bu holde.

 

A4 holü: Bianchi ve KTM gibi Türkiye’de olan ve KOGA, Van Nicholas, Hercules, Batavus Haibike gibi Türkiye’de olmayan bisiklet firmaları bu holü paylaşmış. Busch&Müller ışık sistemlerini ve Michelin lastiklerini de unutmamak gerek.

 

Standlar arasında kısa bir dinlenme molası verirken küçük bir hikaye anlatalım size. Koga adlı goril, ABD’deki hayvanat bahçesinden kaçmış ve de KOGA adlı bisiklet firması da goril için aşağıdaki bisikleti üretmiş.

 

A5 holü: Türkiye’den Geotech, Uzakdoğu’daki üretimin yeri dolayısıyla bu holde yerini almış. Uzakdoğulu üreticiler Tayvan pavyonları olarak 3 hole (A4-A5-A6) yerleşmişler. Türkiye’de bulabileceğimiz Schwalbe lastikleri, Thule, Sigma markaları gibi yine henüz bulamadığımız iyi markalardan bazıları ise: Brooks seleleri, SKS çamurlukları, ABUS kilitleri, Pletscher ayakları ve TipTop yamaları.

 

 

A6 holü: Cannondale, GT ile Schwinn ve mongoose standalrıyla holü kaplamışlar. Komşumuz Yunanistan’dan ise İdeal Bikes da orada. 

 

A7 holü: NuVinci vites sistemleri bu holde dikkatimizi çeken marka.

 

B1 holü: Corratec, Cube ve Ghost bisikletleri ile Continental lastikleri bu hole yayılmış. İngiltere’nin ünlü Brompton katlanabilir bisikletleri ise tabii küçük standlarına sığmışlar. 

 

 

B2 holü: Kaskların istila ettiği bu holde ise Uvex marka kasklar, özellikle çocuk kaskları bir harika.

 

 

 

B3 holü: Giant yeni modelleriyle holü sarmış.

 

B4 holü: Topeak gibi Türkiye’de bilinen markaların yanı sıra bulamadığımız Satori marka ayarlanabilir gidon boyunları ve Ergon elcikler ise sürüşünüzü keyifli hale getirecek ekipmanlardan.

 

 

B5 holü: Bisiklet modası bu holde. Ortlieb, Vaude, Deuter gibi bisiklet çantalarının yanı sıra Vaude, Gore gibi bisiklet giyim markaları ve Gonso, Löffler gibi bisiklet iç giyim ve Roeckl eldivenleri gibi markaların rengarenk standları arasında başka bir fuara adım attık sanki.

 

Zeplin Holü: Gerçek boyutlarında olmasa da yine de etkileyici olan Zeplin’in altında elektrikli bisikletleri denemek de bir o kadar etkileyici.

 

Burada bisiklet dışındaki diğer ulaşım araçlarından olan zeplin ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapalım. Eurobike fuarına evsahipliği yapan Friedrichshafen, aynı zamanda zeplinin doğum yeri.  1900lü yılların başından 1937deki Hindenburg kazasına kadar bir süre kullanılan zeplini fuar sırasında havada görebilirsiniz.

 

 

FG holü:  Fuar alanının ortasından kalan açık alanda mtb ve bmx bisikletleri rampada deneyebilir ve birşeyler atıştırabilirsiniz.

 

FW holü: Eurobike ödüllerinin sergilendiği bu holde, cumaretsi günü ise “holiday by bike” (bisikletli tatil) standları açılıyor. Ayrıca ADFC  gibi birçok bisiklet kulübü, organizasyonu ve de basın yayın organının standları bulunuyor.

 

Eurobike ödülleri, bisiklet dünyasındaki inovasyonlara verilen bir ödül. Fonksiyonellik, tasarım ve inovatif unsurların değerlendirilmesi sonucu bu sene ödül alan bisikletlerden biri Tout terrain’in Pinion göbekten vitesli tur bisikleti.

 

ADFC’den biraz bahsedelim: Allgemeiner Deutscher Fahrrad-Club / Genel Alman Bisikletliler Kulübü,  Almanya’nın en büyük bisiklet grubu. 1979 yılından beri faaliyet gösteren bu kulübün 2011 rakamlarına göre 130binden fazla üyesi var. Bisikletle ilgili aklınıza gelebilecek her faaliyette (yolculuk, harita, dergi,danışmanlık vs vs) onlara rastlamak mümkün. Almanya gibi bisiklet kullanımının ve de bisiklet turizminin altyapısının kuvvetli olduğu bir yerde şaşırtıcı değil.

 

Cuma günü ise “Travel talk” günüydü. Yerel yönetimlerin, turizm firmlarının, bisiklet üreticilerin, medyanın ve de kulüp/dernek gibi çeşitli organizasyonların katıldığı konuşmalardan bazıları:

Yolculuğun geleceği:         Bisiklet turizminin trendleri ve gelişmeler

                                       Grupların yolculuk alışkanlıkları

                                       Elektrikli bisiklet kiralama sistemleri

                                       Trans – Kıbrıs: Akdeniz’de bisikletli turizm

                                       Sosyal medya ve bisiklet turizmi

                                       Avrupa’da rota planlanmasının geleceği

 

FGO holü: Bisikletleri deneyebileceğiniz başka bir alan.

Fuarın son günü olan Cumartesi ise halka açık bir gün. 

Bisikletli tatil (holiday on bike) bölümünde, özellikle Almanya (20 stand), İtalya (27) ve Avusturya (13) başta olmak üzere İsviçre ve İspanya (7 şer), Sloevenya (3) Hırvatistan (2), Lüksemburg, Umman, Tayland ve Güney Kıbrıs (1)  ülkelerindeki bisiklet turizmini tanıtıcı standlar açıyorlar. Peki, bu süre içinde nerede kaldınız diye sorarsanız: Eurobike camping diye cevap veririz. İsterseniz kendi çadırınızla gelin, isterseniz Vaude’nin kurduğu çadırlardan birinde kalın. Fuar alanına yürüme mesafesindeki bu alanda yemek, duş, wc gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor ve akşamları diğer fuar katılımcılarıyla sohbet edebiliyorsunuz.

 

 

 

Yürümek ve toplu taşıma dışındaki diğer ulaşım seçeneği ise tabii ki bisiklet. Fuar süresince ücretsiz olan bisikletleri kiralayabileceğiniz gibi, kendi bisikletinizi de getirebilirsiniz. Bisiklet park yerleri de tabii ki hazır.

 

 

 

 

Öncelikle ülkemizden daha çok firmanın, organizasyonun, derneğin, kulubün, üreticinin, bisiklet severin Eurobike’ta boy göstereceği ve de Türkiye’nin kendi bisiklet fuarına kavuşacağı günleri de görmek dileğiyle.

Daha fazlası için http://www.eurobike-show.com adresine bakabilirsiniz ya da daha iyisi seneye Eurobike’ta görüşebiliriz. 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın