Eskişehirli Gezgin Pedal’dan En Çevreci Etkinlik

08/02/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), Turlar ve Organizasyonlar

 

 

 

Birkaç gün evvel Bursa Yeşil Pedal derneğinin çalışmalarını heyecanla okuduk; diğer şehirlerde neler oluyor merak eden var mı? İlk araştırmayı birçok dostumun bulunduğu Eskişehir’de yaptım ve bakalım Eskişehir’de işler nasıl gidiyor?

 

 

 

Eskişehir büyük ve heybetli dağların arasında genelde düzlük sayılabilecek şekilde kurulmuş ve modernleşme çalışmalarıyla yaşamı kolaylaştıran bir şehir haline gelmiştir. Örneğin uzunca bir tramvay hattı bulunmaktadır ki bu da ulaşımda büyük rahatlık oluşturuyor, böylece trafiğin yükü azalıyor. Tabi ki bir adım bile atmaya üşenerek her yere özel araçları ile ulaşmaya çalışanlar için tramvay oldukça büyük sorun çünkü tramvay yollarıyla şehrin ciddi bir bölümü araç trafiğine kapanmış durumda. Bunun yanı sıra Porsuk Çayı boyunca sadece yayalara ait yollarda Eskişehirliler trafik korkusu olmaksızın gezebilir, yürüyüş yapabilir veya tertemiz Porsuk Çayı etrafında dostları ile eğlenebilir.

 

 

 

 

Eskişehir’e hiç gitmeyenler için kısa bir özetten sonra bakalım bisiklet için neler oluyor. Üniversite kenti olan Eskişehir genç nüfus açısından oldukça zengin ve bunun getirisi olarak yeniliklere oldukça açık. Aldığımız bilgilere göre Perşembe Akşamı Bisikletçileri Eskişehir uzun yıllar turlara devam etmiş ancak yakın geçmişte bu turlar ne yazık ki sona ermiş. Genç ve dinamik Gezgin Pedal grubu bu işi ele almış ve Perşembe Akşamı Turlarını tekrardan uygulamaya koymuş. Bunun dışında Gezgin Pedal düzenli olarak Salı Akşamları turları yapmakta. Her iki tur da bisikleti Eskişehir’e tanıtmak ve kurallar dahilinde bisikletin en sağlıklı ve çevreci ulaşım aracı olduğunu göstermek ön plandadır. Etkinlikler takip için Facebook üzerinden Gezgin Pedal grubuna üye olmanız yeterlidir.

 

Düzenli olarak yapılan iki turun dışında spontane gelişen Kent Orman Turları ve daha bir çok etkinlikle bisiklete Eskişehir’de can vermeye devam ediyorlar. Gezgin Pedal şu sıralar çevreyi korumak adına son derece önem arz eden bir etkinlik daha yapmakta; ATIK PİLLERİ TOPLAMA… Gezgin Pedal tamamen gönüllü olarak Odunpazarı Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü ile ortak hareket ederek her salı ESPARK AVM önünde turdan önce atık piller topluyorlar. Bunun dışında atık pilleri ulaştırmanın bir diğer yolu da gezginpedal@gmail adresinden konu ile ilgili e-posta bilgilendirme mesajı gönderebilirsiniz. Sadece çarşı bölgesi ile sınırlı olarak elinizde 10 ve daha fazla atık pil mevcut ise kararlaştırılan gün ve saatte grup üyelerinden görevli kişi pilleri sizden teslim almak üzere vereceğiniz adrese gelecektir. Peki ama neden bu uygulamaya önem veriyorlar?

 

 

Gezgin Pedal bunu şöyle sıralıyor;

 

 

ATIK PİLLER NORMAL ÇÖP DEĞİLDİR VE ÖZEL BİR ŞEKİLDE TOPLANMALIDIR ÇÜNKÜ

 

Atık piller gelişi güzel çevreye atıldığı zaman toprağa karışarak toprağı zehirler, özellikle tarıma büyük zararlar verir

 

Sadece 1 adet kalem pil 4 metrekare alandaki toprağı verimsiz hale getirebilir

 

Atık pillerin içindeki kimyasallar yeraltı sularına, göl, gölet ve akarsulara karışarak çok geniş bir alandaki doğal suyu kirletebilirler.

 

ATIK PİLLERİN İÇİNDEKİ ZARARLI KİMYASALLAR BİTKİ, SU VE HAYVANLAR YOLU İLE İNSANLARI DA ETKİLYEREK KANSERE KADAR VARABİLİCEK SAĞLIK SORUNLARINA NEDEN OLABİLİR.

 

Özellikle akmaya başlayan atık piller hava yolu ile çevreye zarar verebilmektedir.

 

Atık pillerin içerisindeki birçok madde geri dönüştürülebilir.

 

ÖZELLİKLE AKMA YAPAN ATIK PİLLERİ YAŞAM ALANLARINIZDA BULUNDURMAYINIZ.

 

ATIK PİLLERİN ÇEVREYE VE TABİKİ İNSAN SAĞLIĞINA ÇOK ZARARLI ETKİLERİ VARDIR, ATIK PİLLERİN GEREKTİĞİ GİBİ TOPLANIP GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEMESİ İÇİN DESTEKLERİNİZİ BEKLİYORUZ.

 

 


 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın