Engelsİzmir Kongresinde Engelliler ve Spor Konusu da İşlendi

06/10/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

2013 yılında İzmir’i Engelsiz bir şehre dönüştürmek için 6-7 Ekim 2012 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirilen ENGELSİZMİR Kongresi’nde Engelliler ve Ulaşım, Erişilebilirlik, İstihdam, Eğitim, Kültür, Sanat gibi Spor konularında da yaşanılan sorunları konuşmak ve bu sorunlara çözüm bulmak için toplanıldı. Türkiye’nin en ünlü ve başarılı tiyatro oyuncusu Ali Poyrazoğlu’nun yönetiminde yapılan kongreye İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı vekili, Eshot, İz-Deniz, İzmir Metrosu genel müdürleri ile birçok sivil toplum kuruluşunun başkanları ve temsilci katıldı.

 

 

Kongrenin destekçileri İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzfaş idi.

 

[View:http://vimeo.com/44794007:550:0]

 

Her katılımcının daha engelsiz bir yaşam için özveriyle çalıştığı kongrede ilk gün her bir konu altında ilgili kişilerden oluşan çalışma grupları oluşturularak, bu gruplardan önce sorumlu oldukları konu başlıklarına dair sorunları belirlemeleri, ardından bu sorunları 5 ana maddeye sadeleştirmeleri istendi.

 

 

Bir sonraki gün ise bu 5 maddeden oluşan konuların 3 ana maddeye sadeleştirilmesi ve ardından konulara dair bu üçer soruna ait çözüm önerileri yapmaları istendi. Başarı ile geçen kongrede bendeniz de Spor’dan sorumlu komite adına görüşleri alınması gerekli kişiler arasında Büyükşehir Belediyesi’nce davet edildim. İlk gün için Engelliler ve Spor ikilisine dair saptanan 5 madde şöyle idi;

 

 

Sporun bireyde kazandırdıkları malumken, özellikle özel gereksinimli bireylerde çok daha farklılıkları artırabileceği gerçeği vurgulandı.

 

1 – Engelli bireylerin ve ailelerinin spor yaparak ne kadar kazanım elde edebileceği ve aileleri eğiterek başlangıç yaparsak çok yol katedebileceğimiz gerçeği

 

2 – Engellilere spor yaptırabilecek antrenör ve teknik eleman eksikliği

 

3 – Spor tesislerinin yeterli, uygun ve ulaşılabilir olması

 

4 – Engellilere spor yaptıran kulüp, kurum ve dairelerin yeterince desteklenmemeleri

 

5 – Engelli bireylerin sportif faaliyetlere katılabilmeleri için yeterli ekonomik güce sahip olmamaları

 

6 – Yerel ve merkezi yönetimlerin engelli spor konusunda yeterli politika üretmemeleri başlıkları oldu. Cyclingtr.com olarak bu gibi faydalı, geliştirici, modern yaşam konusunda önemli kongre ve çalışmaları diğer şehirlerinde örnek almasını ve toplumda sporun engelli, engelsiz her bireye ulaştırılmasını diliyoruz.

 

 

[View:http://vimeo.com/50891095:550:0]

 

Paralimpik İtalya Bisiklet Turu  adlı forum konumuzuda okumanızı öneririz.

 


Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın