Dünya Triatlon Serisi Edmonton ve Aquatlon Dünya Şampiyonası Başlıyor

26/08/2014  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), triatlon, Triatlon Haberleri, Triatlon Yarışları

WTS Edmonton 0

27 Ağustos- 1 Eylül 2014 tarihleri arasında Kanada, triatlon dünyasının en önemli ve en büyük şampiyona yarışlarına ev sahipliği yapacak. Bunlardan ilki 27 Ağustos’ da Aquatlon Dünya Şampiyonası yarışları diğeri ise 29 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan ITU Dünya Triatlon Serisi WTS Edmonton Büyük Final yarışları olacak.

Aquatlon Dünya Şampiyonası 27 Ağustos Çarşamba günü Edmonton, Alberta, Kanada’ da WTS yarışlarından iki gün önce start alıyor. Türkiye saati ile Çarşamba akşamı saat 21’ de başlayacak olan şampiyona yarışları, elitler, gençler, 23 yaş altı paratiratlet ve yaş grupları kategorilerinde koşulacak. Yarışlar ITU’ ün resmi sitesinden online olarak takip edilebiliniyor. 1998 yılından bu yana ITU tarafından gerçekleştirilen Aqualton Dünya Şampiyonası yarışları 750m yüzme ve 4.6km koşudan oluşmakta. Yerel saatle 12:00, Türkiye saati ile 21:00’ de ilk start paratriatlon kategorisinde olacak Onu yaş grupları ve sonrasında Elit, genç ve U23 erkeklerin startı ile beş dakika ardından da elit, genç, U23 kadınlar startı verilecek. Geçmişte Kris Gemmell, Craig Alexander ve Matt Reed birçok şampiyon çıkaran şampiyonanın, triatlon yarışlarından da tanıdığımız iddialı sporcuların arasında çok çekişmeli geçmesi bekleniyor.

WTS Edmonton (2)

Edmonton’ daki Aquatlon Şampiyonası’nın Çarşamba günü son bulmasının ardından 28 Ağustos Perşembe günü, triatlon dünyasını en önemli triatlon organizasyonu olan WTS’ in yarışları başlayacak.29 Ağustos- 1 Eylül tarihleri arasında sürecek olan ITU Dünya Triatlon Serisi WTS yarışları farklı kategorilerde koşulacak.

Edmonton’ da gerçekleşecek olan dev organizasyon aslında sadece triatlon yarışı organizasyonları olma özelliğinden çok daha fazlasını içeriyor. Organizasyon, sprint, olimpik mesafe; Elit, genç, U23, yaş grupları ve paratriatlon içermesinin yarışlarının yanı sıra birçok etkinliğe de ev sahipliği yapacak. Organizasyon, açılış seramonisinin ardından yaş gruplarına yemek daveti verecek ve ayrıca organizasyon, “Spor ve Yaşam Biçimi” adlı kapsamlı bir Expo fuarına ev sahipliği yapacak. Etkinliklerde çocuklar da unutulmamış. Yarışlar boyunca Hawrelak Park’da oluşturulacak olan “Çocuk Bölgesi” nde 5 ve 13 yaşları arasındaki çocuklar için oyun ve eğlence aktiviteleri düzenlenecek. Özel bir alkollü içecek firması ise organizasyon için ürettiği ale ve lager karışımı hibrit bir birayı Edmonton Kilise Meydanı’ nında katılımcılara ikram edecek. Organizasyondaki en önemli etkinlik ise 70 ülkenin triatlon federasyonlarının katılacağı ITU Kongresi olacak. Cuma sabahı verilecek olan ITU Büyük Final kahvaltısının davetiyeleri ise ücretli. Buradan elde edilecek olan gelirler gelişmekte olan ülkelere gidecek.

WTS Edmonton (1)

Yarış programı kısaca şöyle:

WTS’ in son ve final yarışı olan “Edmonton Büyük Final” yarışları 28 Ağustos Perşembe akşamı ITU’ nün kuruluşunun 25. yılı onuruna görkemli açılış seramonisi ve akşam yemeği ile başlayacak. 29 Ağustos Cuma günü başlayacak olan yarışlar, 1 Eylül Pazartesi gününe kadar sürecek.

29 Ağustos’ da “Yaş Grupları Sprint Şampiyonası”, “Genç Kızlar ve Genç Erkekler Dünya Şampiyonası”

30 Ağustos Cumartesi “23 Yaş Altı Erkekler Dünya Şampiyonası”, “Elit Kadınlar Büyük Final”, “Elit Paratriatlon Dünya Şampiyonası

31 Ağustos Pazar “Elit Erkekler Büyük Final”, “23 Yaş Altı Kadınlar Dünya Şampiyonası
1 Eylül Pazartesi gününe kadar sürecek.

1 Eylül Pazartesi günü “Açık Paratriatlon Şampiyonası”, “Yaş Grupları Standart Şampiyonası”, “U23 ve Gençler Karışık Bayrak Şampiyonası” yarışının ardından kapanış seramonisi ile dev organizasyon sona erecek.

Kaynakça: www.triathlon.org

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Yazar Hakkında :

Cylingtr Triatlon Editörü

Bir Yorum Yazın