Doğu Avrupa Bisiklet Turu Günceleri 2011 Final Bölümü (Ahmet Mumcu – İbrahim Kızılkaya)

21/12/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), Turlar ve Organizasyonlar

 

MACARİSTAN

      Slovakya ovalarını Macaristan ovalarından ayıran doğal bir sınır yoktu. 79 no’lu karayolunun kuzeyi Slovakya, güneyi Macaristan topraklarıydı. Dikenli telleri, mayınlı bölgeleri, sınır bekçileri, gümrük ve pasaport kontrolü olmayan göstermelik bir sınır kapısından süzülerek girdik bu güzel ülkeye.

      Girişteki ilk kasabaya uğramadan Macar ovalarına doğru pedallarımıza yüklendik. Önümüzde sonsuzluk hissi uyandıran ovada dağınık tepelerin çokluğu çarptı gözümüze. Verimli görünüyordu topraklar. Küçük küçük tepelerin arasındaki vadiler bağlar ve meyve bahçeleriyle kaplıydı. Sırtlarını vadilerin yamaçlarına dayamış köyler ve kasabalar da tarlalara adeta tepeden bakmaktaydılar. Uzun bir süre karayoluna paralel ve her iki yanı metal bariyerlerle korumaya alınmış bisiklet yolundan ilerledik. Epey güneye inmiştik ve günlerdir bisiklet turumuza eşlik eden yağmur bulutları  artık bırakmıştı peşimizi. Güneşli bir gökyüzünü özlemişiz.

 

 
Beyaz şarapları dünyaca ünlü Tokaj bölgesi….

 

Akşam üzeri yola çıkmış bir geyik.. Yeterince yaklaşamadığımız için net çekemedik. Zaten bir görünüp anında kayboluyorlar tarlaların içinde.


.Macaristan’daki bir bisiklet yolu..

 

       Üzümlerin arasında uzayıp giden yolda türküler eşliğinde yükleniyorduk pedallarımıza.Uzaklarda bağların içinde bir şarap şişesi heykeli göründüğünde beyaz şarapları dünyaca ünlü Tokaj bölgesinde olduğumuzu anladık. Anayoldan ayrılarak Tizsa nehrine paralel yola saptığımızda yöresel şarap evleriyle karşılaştık. Kralın içkisi ya da içkilerin kralı diye nitelendirilen dünyaca ünlü Tokaj şaraplarından  tattık. Bölgedeki eski bir yanardağın hareketleri toprağının minerallerinin zenginleşmesine ve bu sayede yöreye özgü böylesine tatlı üzümlerin yetiştirilebilmesine neden oluyormuş meğerse. Şaraphanedeki görevli kızın yalancısıyız..Hafif çakır bir vaziyette ilerledik  kasabanın içlerine. Kasaba meydanında yüksek bir sütunun tepesindeki şarap fıçısının üzerine  oturmuş ve bir elinde üzüm salkımı diğer elinde şarap şişesi ile keyfi yerinde bir sarhoş heykeli hiç de ucube gibi gelmedi gözümüze.

 

 

Tokaj’daki şarap evleri..


Kaldığımız otelin eskiden şarap mahzeni olarak kullanılan şimdiki kahvaltı ve internet salonu…

 

 
Şarabın memleketine yakışır bir sarhoş heykelli köy çeşmesi…

 

      Günde 140 ile 160 km. arasında yol alıyorduk. Köyler, bağlar, bahçeler ve nehirler geçerek ulaştık Debrecen’e.. Turu tamamlamak için Romanya ve Bulgaristan kalmıştı önümüzde. Zaman uygundu ve iki gece Debrecen’de konakladık. Tarihi yapıları, büyük kilisesi ve üniversitesiyle hayran kaldık Debrecen’e..

Debrecen’deki büyük kilise..

 
 

 

Kentin arması…

 

 
Şarap nakliyatının da yapıldığı Tizsa nehri...

 

Polonya’lı iki turcuyla yolda karşılaşma.. Rotaları Norveç’in Nort Camp’ı..

YENİDEN ROMANYA ve BULGARİSTAN

Debrecen’den yaklaşık 40 km. mesafedeki Romanya sınırına da ulaştık. Yine göstermelik bir sınır kapısından sessizce girdik Romanya’nın Oradea isimli kentine..

 

 

 
Kenti doğu-batı ekseninde ikiye ayıran nehrin kıyısındaki görkemli Şatolarıyla Oradea, tam bir müze kent görünümündeydi. Tarihi pasajların tavan süslemeleri ve vitrayları da görülmeye değerdi..Daha önceleri adını bile duymadığımız bu küçük şehir, masalsı mimarisiyle bizi çok etkiledi.

 

 

 

 

Oradea’dan Bükreş’e, oradan da Rusçuk kasabasından Bulgaristan’a geçtik. Veliko Tarnova, Stara Zagora ve Harmanlı kasabalarında birer gece konaklayıp Bulgaristan’ı da hızla geçtik..

 

Yaklaşık iki ay sonra Romanya’dan Bulgaristan’a (Rusçuk’a) ikinci giriş..


 

 

 

 

Yurdumuza dönüş…

 

Hoşgördüüükk…

 

     Beş yıllık bir hayali gerçekleştirmiştik. Kapıkule’ye çok yaklaştığımız noktada güzel bir turun bitiyor olmasının burukluğu ve başarmanın doygunluğu ile geçtik Edirne’ye..
***

     Beş yıldır hayalini kurduğumuz bisiklet turumuzu tamamladık. Mutluyuz. Bu turda da zaman zaman evdeki hesaplar yine uymadı çarşıya. Yine yolun ve yolculuğun sürprizleri kucakladı bizi rotada.. Kim bilir belki de o sürprizler ve o sürprizlerin oluşturduğu yeni durumlara anında çözümler üretme çabalarıdır bizleri yollarda olmaya iten bir neden… Her yolculuk öncesi içimizi kıpır kıpır eden duygular tur bitiminde biraz buruk bir hüzne dönüşse de, başarma ve keşif duyguları o hüzün bulutlarını  dağıtarak yerini coşkuya bırakıyor… Sonra geçilen köyler, kasabalar, kentler. Kentlerin dokuları, doğa, kokular, farklı kültürler ve tatlar masalsı  bir serüvene dönüştürüyor rotada yaşadıklarımızı…Bu kez uzun bir yol kat ettik dostlar… Bu kez hasret ve özlem daha derin hissedildi yüreklerimizde.. Yoldaşım Ahmet Mumcu’yla ay ışığı altında kurduğumuz kamplardaki yorgun gecelerimizde memleket türkülerini söylerken sıkça çınlattık kulaklarınızı…Çünkü o bilmediğimiz topraklara dostlarımızı da götürdük yüreklerimizde.. Rotada sık sık mailleri ile destek veren tüm dostlara teşekkürler. Destekleriniz yol boyu ışık oldu bizlere.. Yolu daha da keyifli yapan yoldaşınızdır. Yoldaşım Ahmet’e de binlerce teşekkürler… Yolda olmak, yolcu olmak her şeye rağmen çok güzel.. Bir tur daha bitti dostlar. Şimdi sıra geldi yeni hayallerimizi gerçekleştirmeye…?

       
                                                                                           
Tur ekibi                             :  İbrahim KIZILKAYA  http://ibrahimkizilkaya.blogspot.com/            
                                                Ahmet MUMCU        http://www.ahmetmumcu.blogspot.com/
 
Toplam yol                            :  5037 km

Bisikletle Geçilen Ülkeler :  Bulgaristan- Romanya – Ukrayna – Rusya – Finlandiya – Estonya – Letonya-Litvanya- Polonya- Slovakya-Macaristan-Yeniden Romanya – Bulgaristan- Türkiye

 

Doğu Avrupa Bisiklet Turu Günceleri Bölüm – 1

Doğu Avrupa Bisiklet Turu Günceleri Bölüm – 2

Doğu Avrupa Bisiklet Turu Günceleri Bölüm – 3

Doğu Avrupa Bisiklet Turu Günceleri Bölüm – 4

Doğu Avrupa Bisiklet Turu Günceleri Bölüm – 5

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın