Dünya’nın En Yaşlı Maratoncusu Emekli Oldu

11/03/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

Herkesin hayatında belli bir zaman spor olmuştur, bazıları için 8 yaşında bisikletle diğer ilçeye gidebilmek, bazıları için otobüs durağında otobüsün peşinden koşmak, bazısı için emekliliğinde yazlık alıp yüzmeye başlamak gibi. Ancak hangi sporu yaparsak yapalım ve hangi seviyede yaparsak yapalım, mutlaka birşeyler (ki bu çoğu zaman çevremiz, yani içinde yaşadığımız kültür oluyor) bizi, seçimlerimizi ve hayatımızı etkilemiştir. Yine de bazı insanlar var ki çevresindekilerin dediklerine kulak asmayıp, kendi bildiğini okuyan ve bundan çok da hoşnut olup algısı açık olanlara ilham kaynağı olanlar gibi.

 

Yazıma konu olan Fauja Singh, maraton tamamlayan en yaşlı insan olarak tanınıyor. Singh, geçtiğimiz pazar yaşamındaki son yarışını koştu. Öldüğü için son değil, kendi karar verdiği için! Zamanı gelmişti diyebilir miyiz? Saygı duymak lazım. Tam 101 yaşında olan Singh, Hong Kong Maratonu içinde alt kategori olan 10 km yarışını 1:32:28 gibi şaşılacak bir dereceyle bitirdi. Yarıştan önceki konuşması şöyleydi;

 

Singh, 93 yaşındayken

 

“Bu sporun en üst seviyesindeyken emekliye ayrılmaktan mutluyum fakat bunun bir parçası olmamam konusunda artık zamanımın geldiği için üzgünüm.”

 

Singh’in antrenörü önceden verdiği demeçte Singh’in hafif koşu ve yürüyüşlerine sağlığı ve kondüsyonu için devam edeceğini söylemesine rağmen, neden artık yarışlara katılmayacağına dair bir açıklama yapmadı.

 

Singh, koşmaya 89 yaşındayken depresyonu hafifletmek için başlamı. İlk maratonunu Londra’da 2000 yılında koşmuş. Maraton için şimdiye kadarki en iyi süresi 5:40 iken bu süreyle aynı zamanda +90 yaş dünya rekorunu da kırmış. 2011 Toronto’da 8:11’de yarışı tamamlarken, 100 yaşında maraton bitirebilen ilk insan ünvanını da kazanmış.

 

Singh’in yarış kariyeri süresince, yaşı hakkında şüpheci yaklaşımlar olmuş. Guinness Rekorlar Kitabı, Singh’in yarış sürelerini dikkate almamış çünkü Singh’in 1 Nisan 1911’de doğduğu iddiasını doğrulayan bir doğum belgesi yokmuş. Hindistan’da doğan Singh, o zamanlarda ülkede doğum kayıtları tutulmadığını söyleyen Hindistan yetkilileri tarafından desteklenmiş. Buna ek olarak Singh, şu anda İngiliz vatandaşı ve İngiliz pasaportunda da doğum tarihi olarak 1 Nisan 1911 yazıyor.

 

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın