Dijital Bisiklet Ağları ve Bisiklet Turizmi Çalıştayı

17/12/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), Turlar ve Organizasyonlar

 

 

 

Hepimizin takdiridir özellikle son 4 – 5 yıl içerisinde bisiklet kullanımı, turlar, organizasyonlar çok büyük bir ivmelenme yaşıyor. Yılda ülke çapında bir- iki tane büyük tur düzenlenirken, geldiğimiz noktada gerçekleştiren turların ve bisiklet organizasyonlarının sayısını neredeyse tutamaz olduk. Elbette ki yaşanan gelişmeler yerel yönetimlerin olduğu kadar turizm organizatörlerinin de ilgilisini çekmeye başladı. Doğal olarak süreç, kendi aktivistlerini de yaratıyor ve sporun farklı alanlarında farklı yapılanmalar ortaya çıkıyor. EUROVELO Türkiye Koordinatörlüğü de bunlardan birisi.

 

 

Çalıştayı bence anlamlı kılan, yerel yönetim temsilcilerinden, sivil toplum kuruluşlarına kadar değişik alanları bir araya getirebilmesi, düzenli bir platform içerisinde bisikletin anlamlı bir tartışmasının yapılabilmesine olanak vermesiydi. Ula Belediye Başkanı Nadi Şenkal, Muğla Bisiklet Derneği Başkanı Kağan Uzun, Marmaris Bisiklet Derneği Başkanı Tolga Gök, İzmir Bisiklet Derneği Başkanı Mustafa Karakuş, Yatağan Belediye Başkanı Yardımcısı Tarcan Oğuz, Muğla İl Kültür Müdürlüğü adına Kaan Erge, Muğla Üniversitesi Öğretim elemanları Şadan Ökmen, Adnan Cangır, Muğla Belediyesi adına; Erdem Şenel, Eurovelo Türkiye Korrdinatörü Feridun Ekmekçi, GEKA Bölge sorumlusu, Marmaris Belediyesi Meclis üyesi Kamil Öner sunumları ve bilgilendirmeleri ile çalıştaya zenginlik kattılar.

 

 

Temel olarak ele alınacak olursa EUROVELO; Avrupa bisiklet Ağları Projesi Birliği Türkiye Koordinatörlüğü de ağların Türkiye ayağını oluşturabilmek için çalışmalar yapıyor. Bu doğrultuda yerel yönetimler ve kamu kuruluşları ile işbirliğine gidiliyor, çalışmalar EUROVELO içerisinde gerçekleştirilen projelerle birlikte ailenin bir parçası olabilmek yönünde. Avrupa Bisiklet Ağları projesinin en önemli altyapısına da dijital bisiklet ağları projesi oluşturuyor. Bu doğrultuda; özellikle orta Avrupa olmak üzere kıtanın neredeyse tamamının Dijital bisiklet rotaları çıkarılmış . Dijital bisiklet rotaları; bir bisiklet gezginin gittiği bir ülkede ya da şehirde, ihtiyaç duyabileceği her türlü bilgiye (konaklama, mekanik destek, tarihi yerler, doğal zenginlikler, yerel bisiklet rotaları vb…) ulaşabilmesine olanak veriyor. Bu bağlamda benim görebildiğim en büyük çalışma Marmaris Bisiklet Derneği Başkanı Tolga Gök’ün danışmanlığında Marmaris Belediyesi tarafından hazırlanan, GEKA tarafından onaylanan ve toplamda 611 km. lik bir uzunluğa sahip bölgenin bisiklet rotasının çıkarılmasını kapsayan proje. Aynı zamanda Ula Belediyesi de hazırladığı bisiklet yolları projesi kapsamında 700.000 TL’ lik bir desteği elde etmiş durumda.  

 

 

Yapılan bu ve benzeri çalışmalar, gerçekten umut verir nitelikte. Özellikle dijital bisiklet Ağlarının Türkiye ayağı olarak genel sisteme entegrasyon süreci gerçekten heyecan verici, ama kendi adıma düşünmeden edemiyorum; yollarını ve diğer sosyal bisiklet politikaları ve uygulamalarını örnek aldığımız Avrupa ülkelerinde yüzlerce bisiklet sporcusunun her yıl yarışlarda, binlerce kilometre pedal basmaktalar, diyalektik olarak ele aldığınızda, bisiklet politikaları bir bütün olarak sonuç verecektir. Sadece turizm, sporun belirli bir aşamaya kadar gelişecektir. Avrupa’da yüz yıldan fazla bir zamandır süregelen ekol; sportif boyutu ile şekillenmiş durumda. Ülkemizde de ne yazık ki bisikletin sportif boyutu atağa kalkamadı.Turlar,organizasyonlar, yarışlar, kent içi bisiklete dayalı ulaşım politikaları hepsi bir arada olabildiğinde anlamlı olacaktır.

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın