Datça Kış Yüzme Maratonu’ na Rekor Katılım

19/02/2014  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

Datça Kış Yüzme (9)

Bu yıl sekizinci kez gerçekleşen “ Datça Kış Yüzme Maratonu” geçtiğimiz haftasonunda koşuldu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da renkli görüntülere ev sahipliği yapan Datça Kış Yüzme Maratonu’ na toplam 223 sporcunun kayıt yaptırırken 178 sporcu iki ayrı parkurda yarışmak için start aldı. Kış yüzme maratonunda geçtiğimiz yıl 113, önceki yıl ise 45 yüzücü start almıştı. Erkekler uzun parkur genel klasman birincisi Emre Erdoğan olurken, aynı parkurda kadınlar genel klasman birincisi Nazife İdil Özkol oldu. Kısa parkur erkekler genel klasman birincisi Tahsin Deniz Saraç olurken, aynı parkurda kadınlar genel klasman birincisi Cansu Kabay oldu.

Geleneksel hal alan yarışa olan ilgi her yıl artış göstermekte. Datça Kış Yüzme Maratonu, her geçen yıl artan popülerliği ile ülkemizde ilk beş’ te yer alan önemli bir açık su organizasyonu. Bildiğiniz gibi yarış, 2014 sezonunun da ilk açık su yüzme yarışı olma özelliğinin yanı sıra ülkemizin tek açık su kış yüzme yarışı.

Her yıl farklı bir tema ile toplumsal hassasiyetlere dikkat çeken organizasyonun bu yıl ki teması “Yanan Ormanlar” olarak belirlenmişti. Organizasyon, yarışın ertesi gün olan Pazar günü Datça Orman İşletme Şefliği işbirliğiyle geçen yıl yanan Emecik Köyü sırtlarındaki ormanlık alanda yapılan yeniden ağaçlandırma sahasında maratona katılacak her yüzücü adana ağaç dikimini gerçekleştirildi.

 

Datça Kış Yüzme (7)

 

15 Şubat Cumartesi günü saat 12’ de Datça’ nın Kumluk Plajı’ ndan start alan yüzücüler, 17 santigrat sıcaklığındaki suda uzun (5000m) ve kısa (1500m) parkur olmak üzere iki ayrı mesafe için kulaç attılar. Uzun parkurda kulaç atan yüzücüler, Datça Kumluk plajında suya girdikten sonra, koyun 2.5km karşısında bulunan Fener adasına yüzdükten sonradan tekrar Kumluk plajına geri dönüş yaptılar. Kısa parkur için kulaç atan sporcular ise yine Kumluk plajından start aldıktan sonra kıyıya paralel yüzen yüzücüler, 750m ilerideki Datça Tatil Köyü’ nden dönüş yaparak Kumluk plajında yarışı tamamladılar. Kısa parkurda yüzen sporcular suda fiziki açıdan sıkıntı yaşamazken, uzun parkurda yüzen yüzücüler dönüşe geçtikleri zaman Poyraz yüzünden oluşan dalgalarla mücadele etmek zorunda kaldı.

Datça Belediyesi, Datça Kaymakamlığı, Marmaris Deniz Ticaret Odası işbirliği ile gerçekleştirilen 8. Datça Kış Yüzme Maratonu’ nuna son yıllarda olduğu gibi Yunanistan’ ın Simi Adası Belediye Başkanı Lefteris Popodaukalos misafir olarak gelirken, ekonomik sebeplerden ötürü bu yıl yunanlı yüzücülerin yarışlara katılamadığı görüldü.

 

Datça Kış Yüzme (16)

 

Bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak birkaç küçük yeni uygulama dikkat çekti. Geçtiğimiz yıllarda Mart ayında gerçekleşen yarış, geçen yıl 23 Şubat, bu yıl ise Şubat ayı ortasına kadar çekildi. Yarışın tam anlamıyla kış yüzmesi olabilmesi için tarihin biraz daha öne alınarak yarışın daha özgün ve tam bir kış yüzme yarışı olması sağlanmış oldu.

 

Datça Kış Yüzme (5)

 

Uzun parkurda erkeklerde sudan çıkan ilk isim 1986 doğumlu 01.10.55’ lik zamanı ile Emre ERDOĞAN olurken hemen arkasından 1978 doğumlu 01.16.10 luk zamanı ile genel klasman ikincisi olan Dursun SARU ve 1981 doğumlu Celal ALTUNBAŞ ise 01.27.05’ lik zamanı ile üçüncülük kürsüsüne çıktı. Kadınlar uzun kulvar genel klasman sıralaması ise 1996 doğumlu Nazife İdil ÖZKOL, 01.33.26’ lık zamanı ile birinci, 1985 doğumlu Günışığı Ceren CANSIZOĞLU 01.59.53’ luk zamanı ile ikinci, 1988 doğumlu İlknur KARATAŞ ise 2.02.45’ lik zamanı ile üçüncü oldu.

 

Datça Kış Yüzme (15)

 

Kısa parkur genel klasman erkekler kategorisi sonuçları ise 1995 doğumlu Tahsin Deniz SARAÇ 00.20.32’ lik zamanı ile birinci, 1998 doğumlu Oğuz ÇAM 00.22.01’ lik zamanı ile ikinci, 1987 doğumlu Cem KÖSEOĞLU ise 00.22 13’ lik zamanı ile ilk üçte yer aldı. Kadınlar kısa parkurda kürsünün ilk çıkan 00.25.07’ lik zamanı ile 1990 doğumlu Cansu KABAY olurken kürsü ikinci sırada çıkan yüzücü 00.28.21’ lik zamanı ile 1980 doğumlu G. Deniz SALPAR olurken, üçüncü 00.28.21’ lik zamanı ile 1968 doğumlu Çilem ÇELİK oldu.

 

Datça Kış Yüzme (14)

 

Bildiğiniz gibi Cyclingtr olarak elimizden geldiğince ülkemizde ve yurtdışında koşulan yarışlarla ilgili güncel ya da aktüel haberler vermeye çalışıyoruz.Yarış haberlerini sizlere ulaştırırken sadece kuru kuruya bilgi vermekle yetinmek istemiyoruz. Haber ve bilgi vermenin dışındaki bir diğer amacımız, yarışlara katılan sporcuların özgün duygu ve düşüncelerini de sizlere ulaştırarak amatör spor medyasının bir adım önüne olmak.

Bu yazımızda da Datça Kış Yüzme Maratonu’ na katılan üç ayrı sporcunun duygu ve düşüncelerini içeren yazılarını sizlerle paylaşacağız. Bu yazımızda kadınlar genel klasman ikincisi ve fahri yüzme editörümüz Günışığı Ceren Cansızoğlu, erkekler genel klasman birincisi Emre Erdoğan ve Kardiyolog Mustafa Yıldırım’ ın paylaşımlarına yer veriyoruz.

 

Günışığı Ceren Cansızoğlu’ nun Gözünden

Doğa ve hayvanlar ile iç içe yaşayan, temiz ve samimi bir ilçe Datça. Şehirlerin, ilçelerin, köylerin hatta mahallelerin sosyo politik ve kültürel yapıları nasıl halkların yüzlerine yansıyorsa, Datça insanı da aynı yaşadıkları yer gibi çok samimi ve çok masum gülen yüzlere sahipler. Özellikle dikkatimi çeken, kedi ve köpeklerin halkla iç içe yaşadıkları ve hiç birinin çelimsiz ve bakımsız olmadığı. Yine bir yarış günü Datça ‘ da ve yine davullar zurnalar eşliğin de karşılandık. Ne yarış gerginliği kaldı ne de bir soğuğu hissettik ki hava 15 derece idi.

Komite üyelerinden sağlık ekibine, balıkçı teknelerinden yan kahvede okey oynayan amcalara kadar hepsi bizler için seferber olup ellerinden ne geliyorsa her şeyin daha iyisini biz sporculara sundular. Kadın katılımcı sayısının 34, erkek katılımcı sayısının ise 144 olduğu, toplamda her iki parkuru yüzen 178 sporcu kayıtlarını yaptırdıktan hemen sonra teknik toplantı için bir araya geldi. Geçen yıla göre deniz suyunun bir derece daha yüksek olması uzun parkurda maratonu koşan arkadaşlarımıza moral kaynağı olsa da, dalgaların sertliği özelikle dönüşe geçen sporculara zor dakikalar yaşattı.

 

1926675_10151988199029503_162297955_n

 

Genel klasmana giren tüm sporcular için madalya töreni, hemen yarış alanında yapılırken, yaş gruplarına ödülleri akşam yapılan davette takdim edildi. Datça kış yüzme maratonu organizasyonu katılımcıları “yalnızca yarış” zihniyetinin ötesine geçirerek tüm sporcuların birlikte vakit geçirebileceği, sevginin ve sporun evrensel bir dil olduğunun da altını çizen bir platform oluşturmuş durumda. Yarış sabahı başlayan davullu zurnalı şenlik aynı akşam düzenlenen davette daha da büyüyerek ki burada altını çizerek, tüm gece pistte hatta masaların tepesinde beni hiç yalnız bırakmayan yakışıklı dans partnerim Symi Belediye Başkanı Lefteris Popodaukalos oldu. Sirtakı ve dans show’ ları ile çok hoş bir akşam olarak anılarımıza yer etti. Hatta hepimiz daha şimdiden gelecek sene yapılacak olan Datça Kış Yüzme Maratonu’ nu iple çeker olduk. Katılan herkesin en büyük ortak noktasının bu olduğunu düşünmüyor da değilim hani. Her yıl farklı bir temaya değinen Datça Kış Yüzme Maratonu ,” KULAÇLAR ORMANLARIMIZ İÇİN ATILIYOR ” sloganı ile Cumartesi günü yüzülürken, Pazar günü de Emecik Köyü sırtlarında yanan ormanlık alanda her sporcunun için bir fidan dikildi. En başta bahsetmiş olduğum güzel Datça’nın duyarlı yürekleri masum fidanlar ile birleştiğinde de, işte SPOR, işte DOĞA, işte HAYVAN ve işte İNSAN sevgisi…

 

Emre Erdoğan’ dan

Yüzmeye üç yaşımda babamın sayesinde ilk denizde öğrendim. Sonra annemin suya olan aşkımı keşfetmesiyle on yaşımda İzmir Esti Kulübü’ nde su topu oynayarak devam ettim. 17 senelik Su topu kariyerimin zirvesini Amerika’ da kolej liginde eriştim. Orada takım kaptanlığı yaptım ve son senemde Konferans Yıldızlar Takımına seçildim. Amerika’ da Kolej yıllarında yüzme ve kürek takımlarında da bulundum. Ancak Türkiye’ deki yüzme takımlarının, su topçularını yüzücü olarak saymaması ve Su topu sezonun yaz başında bitmesi nedeniyle çoğu zaman denizlerde antrenman yapmak zorunda kaldım.

 

Datça Kış Yüzme (12)

 

Parkurlarım üç km ile başladı sekiz sonra onlara ve bazen de 15km’ lere çıkıt. Bu yaz başına kadar yarışmayı hiç düşünmemiştim. Dr. Uluç Serim yani bizim Esti Kulübü’ müzün değerli abisi beni KSK master yüzücülerle ile temasa geçirdi. Orada Turgut Esen ile tanıştım ve beni yarışmam gerektiğine ikna etti. İlk yarışım olan Çanakkale’ de genel klasmanda dördüncülük elde ettikten sonra antrenmanlarıma hız kesmeden devam ettim. Napoli, Capri ve Manş için Bahtiyar Özçaldıran ile tanıştım. “Bu kadar seviyorsan gel milli takımda şansını dene, ülkene bir katkın olsun.” dedi. Bende 28 Mayıs’ ta Çanakkale’ de yapılacak olan milli takım seçmelerine hazırlanıyorum. Hazırlık çalışmalarım, kış boyunca 11 derecede 8 km yüzme ile havuzda sprint antrenmanlara kadar çok farklılıklar gösteriyor. Datça’ da kendimle yarıştığım ama pek başarılı olduğum söylenemez. Beklediğimden bir hayli kötü yüzdüm. Açıktaki Poyraz herkesi yorduğu gibi beni de yordu. Datça, çok güzel bir yer ve halkı da çok sevecen. Bir daha ki seneyi dört gözle bekliyorum. Şunu da söylemek isterim ki, iddialı bir yarışçı değilim ama her zaman elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışırım.

Dr. Mustafa Yıldırım’ ın İzlenimleri

Yurdumuzun en güzel doğasına sahip güneybatı kıyısında, binlerce yıldan beri yerleşim yeri olan kıyılara kulaç atmak, kıyıda sevdiğimin beklediğini bilmek ve dostlarınızla bu maratona katılmak, her sene buraya gelme kararı almamı sağlıyor. Datça’da ikinci kış yüzme maratonumu bitirdiğimde yine titreyerek sudan çıktım. Soğuk suda dayanıklılığın sınanması bu bir nevi… Su soğukluğu, dalga ve rüzgarın olumsuz etkileri geçen yıla göre daha da zorlaştırdı bu yılki maratonu. Özellikle Fener adasına gidiş daha kısa sürmüşken, dönüşte daha fazla zaman kaybı tüm yüzücülerin başına gelmiş olmalı…Her açık su yüzme yarışlarında olduğu gibi kerterizi iyi alan avantajlı oldu… Gözlemci tekneleri rahatsızlık vermeden dikkatli olarak yarışmacıların güvenliğini sağladılar… Yüzme maratonunu düzenleyen organizasyon ekibi titiz, sorumlu, her soruya ve soruna hemen çözüm bulan, inanılmaz candan insanlardan oluşmuş. Ayrıca çekimler o kadar farklı – maket helikopterlerle- yapıp bizlere görüntüleri sunuyorlar ki, bu yarışmacılara ayrı bir görsel keyif veriyor.

 

1240426_10201341112663914_746200032_n

 

Sağlık ekibinden gönüllü ordusuna kadar herkes Güzel Datça için çalıştı… Maratona katılmamı sağlayan en önemli etken Datça yüzme maratonu düzenleme ekibine duyduğum güvendir. Dahası akşam düzenlenen eğlence, ödül töreni çekiciliğini arttıran büyük bir etken. Saygıdeğer Datça Belediye Başkanı ve Datça Ticaret Odası’ nın maratona verdiği destek inanılmaz. Aslında Datça Kış Yüzme Maratonu soğukla mücadele etmek isteyen yüzebilen herkesin buraya bir kere geldikten ve bitirdikten sonra, artık alışkanlıkları arasına koyacağı bir etkinlik… Yarış sonrası çok istememe rağmen yolculuğumuz nedeni ile katılamadığımız fidan dikimi her sene bu etkinliğin bir parçası olmalı… Güler yüzlü, candan, misafirperver Datça insanına gönülden teşekkür ederim…

Yarışma sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Haberin hazırlanmasında emeği geçen genel klasman kadınlar ikincisi Günışığı Ceren Cansızoğlu’ na teşekkür ederiz.

Fotoğraflar: Deniz ÜNLÜSÜ

Hazırlayan: Alpay AKHUN

alpayakhun
Yazar Hakkında :

Cylingtr Triatlon Editörü

Bir Yorum Yazın