Cyclingtr Okuyucu Soruları 21

10/07/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Led ışıklı bisikletçi kaskı

 

 

Bilal Kuloğlu : Merhaba Fatih, kaskın iyisi nasıl oluyor? Bilgi almak isterdim.

 

 

F.B. : Merhaba. Bisiklet mağazalarında kask standlarına baktığımızda 25TL’den 400TL’ye kadar geniş bir fiyat aralığında kask modelleri görmekteyiz. Tabi aralarında bu kadar fiyat farkı olunca, insan sormadan edemiyor, “hangisi daha iyi? veya “daha pahalı olan daha mı güvenli oluyor?” “kasklarda fiyat, neyin belirleyicisidir? ve daha bunlara benzer bir sürü soru sormaya başlıyoruz.

 

189 gram’lık  yarış kaskı

 

İyi bir bisiklet mağazası satış personelinin size söyleyeceğini burada paylaşayım; Kaskın fiyatı, onun güvenli olup olmadığını yansıtmaz. Çünkü hepsi de aynı güvenlik testlerinden geçer, geçmek zorundadırlar. Geçmezlerse satışa sunulamazlar. Aralarındaki fark, tarz, uyum, konfor ve hava alışverişine ne kadar olanak tanıdığıyla ilgilidir. Hepimizin kafasındaki kasklar, ilki 1975 yılında piyasaya sürülmüş olan Model T adlı, polystyrene veya EPS’nin genişletilmiş versiyonu olan kalın köpük astarın ince plastik dış bir kabuğa monte edildiği bir ürünün o yıldan bu yana çok da değişikliğe uğramamış farklı renk ve stildeki sürümleridir diyebiliriz.

 

Sokak/akrobasi bisikleti ve patenci kaskı

 

Bu kadar tarih bilgisinden sonra bugüne dönelim. Her fani bisikletçi mutlaka düşmüştür, bir gün bisikletinden düşecektir. Hatta Fransa turu gibi en büyük yarışlarda boy göstermiş büyük bisikletçilerden Tom Boonen, Chris Horner (Tour of California’da) bile bisikletlerinden düşmüş ve yarış dışı kalmışlardır. Bu vesileyle kask kullanımının önemini tekrar hatırlatalım.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın