Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 6.Etabına Başlarken…

29/04/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 


 


 


 

      29 Nisan Cuma günü Fethiye’den Belediye binasının bulunduğu sahil şeridinden temsili start alacak sporcular 10 kilometre sonra alınacak resmi start ile 184 kilometrelik Finike yolunda pedal savaşı verecekler.

_____184 kilometrelik mesafe kısa gibi görünse de 6. etap oldukça zor bir profile sahip. Aslında takım direktörleri açısından dün yapılan Denizli-Fethiye etap stratejileri ile aynı strateji uygulanacaktır. Çünkü yine tırmanış sonrası teknik iniş gerektiren profilde olası kaçış grubu bir aksilik olmadıkça yine yakalanacaktır. Eğer kaçış grubu 2-3 kişiden oluşursa sıcak hava ve günlerdir gittikçe zorlaşan etaplardan etkilenmeleri ve kaçışı başarıyla sonlandıramamaları büyük olasılık. Sıcak hava ve iç kesimlerden giderken karşıdan, finişe doğru yaklaşıldıkça sahil şeridine paralel gidecek sporcuların yandan alacakları sıcak rüzgar nedeniyle 2-3 kişilik kaçış grubu zaferle tamamlayamayabilir. Geçen yıl bu etabı Andre Greipel kazanmıştı. Greipel ana grup içerisinde kalarak son iki kilometrede ana grubun kaçan grubu yakalaması sonrası grup sprint finişinde geçen yıl bu etabı zaferle tamamlamıştı.

_____Bugün Fethiye’den alınacak start sonrası prim kapıları, 70,2. km’de Türkiye Güzellikleri Primleri kapısı Patara’da bulunuyor. Yeşilköy sonrası 78,7’inci km’de bulunan Kategori 2 tırmanışı zirvesi Dağların Kralı Primleri kapısı geçilecek. 108. km’den itibaren Kategori 1 tırmanışı ile oldukça dik olan Ağullu bölgesindeki tırmanış kapısının zirvesi olan 117. km’de Opet önünde Dağların Kralı Primleri kapısından geçilecek. 142. kilometreye kadar inişli çıkışlı geçilecek olan bölüm sonrası dik ve zorlu bir iniş ile 152. km’den sonra finişe dek uzanan 32 kilometrelik düzlüğe gelinecek. 32 kilometrelik düz mesafe kaçış grubunun arayı çok açmaması halinde yüksek tempo ile ana gruba yakalanabileceği bir mesafe ve dolayısıyla bu da olası bir sprint finişini işaret ediyor.

 

_____Dün 5. etap sonunda genel sıralama liderliği mayosu olan Turkuaz Mayo’yu devir alan Garmin-Cervelo takımı sporcusu Thomas Peterson bugün genel sıralamada kendisine en yakın rakibi Cameron Wurf’a karşı avantaj sağlamaya çalışacak. Garmin takımı artık Thomas Peterson’un turu kazanması üzerinde çalışacaktır. Peterson’a en yakın rakip olan Cameron Wurf sadece 27 saniye zaman farkı ile 2. sırada. Liquigas takımı da artık Cameron Wurf üzerinde çalışacaktır. Genel sıralama lideri Peterson’a en yakın 2. rakip, 3. sırada bulunan Alexander Efimkin. Team Type 1 takımı adına yarışan tecrübeli Rus sporcu Peterson’un sadece 29 saniye gerisinde. Bu etap, genel sıralama rekabeti için oldukça önemli bir etap olacak.


 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın