Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 5.Etabı Başlarken

28/04/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 


 


 

      Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Genel Sıralaması çok çekişmeli geçiyor. Bugün Turkuaz Mayo’yu Bartosz Huzarski taşıyacak. Yeşil sprint mayosu da bugün Petacchi’de olacak. Meteoroloji raporları havanın serin ve yine yağmurlu olacağı yönünde, sporcuların bir başka rakibi, bugün de yine dünkü etap gibi hava şartları olacak.

      Dün zorlu ve yorucu Sakar tırmanışlarının bulunduğu 4. etap sonrası bugün Denizli’den saat 10:10’da start alacak sporcuları yine zorlu bir etap bekliyor. Temsili start Denizli belediye binası önünden başlayacak. Temsili starttan 2,4 km sonra Pamukkale-Antalya kavşağı öncesinde alınacak resmi start ile 5. etap mücadelesi başlayacak. Ayrıca bu etap ile Türkiye Bisiklet Turu’nun en yüksek noktası olan 1600 metreye çıkılacak.

_____Startın alınmasından 3 kilometre sonra başlayacak tırmanış, 29,1’inci km’de Kazıkbeli’nde Dağların Kralı puan noktasına dek 26 kilometrede 784 metrelik Kategori 1 tırmanışı olacak. İkinci prim kapısı Sprint primleri kapısı olarak 92,6. km’de Yusufça’daki düzlükte geçilecek. Dimrit Köprüsü sonrası 110. km’de başlayacak 2. tırmanış zirvesi olan Dimril Geçidi’nde 124,6. km’de Kategori 1 tırmanışıyla yine Dağların Kralı puan kapısından geçilecek. 18 km boyunca 720 metre tırmanış yapacak sporcular için bu bölümde kaçış grubu ana gruba fark yaratabilirse kaçış grubundan bir isim etabın galibi olabilir. Profili gereği tırmanışçılar için şans yaratan etap, iniş tekniğine sahip tırmanış uzmanlığındaki bir sporcu için avantaja dönüşebilir. Fakat kaçış grubunda Alessandro Petacchi, Andre Greipel, Tyler Farrar veya Simon Clarke bulunuyorsa veya bu isimlerden en az 2-3 kişinin bulunması söz konusu olursa ancak sprint finişi izlenebilir.

_____Son prim noktası olan 2. Dağların Kralı prim kapısının geçilmesi sonrası finişe dek ağırlıkla iniş olacağından kaçış grubu ana gruba farkı açamazsa bu aşamada yakalanabilirler. İniş Fethiye’ye giriş öncesi zorlu olacağından teknik gerektiriyor. Geçen yıl aynı güzergahta gerçekleşen 5. etap kaçanları arasında Cofidis takımının tecrübeli sporcusu Remi Pauriol olsa da son 6 km içerisinde kaçan grup yakalanmıştı. Geçen yıl HTC-Highroad takımıyla katılan Andre Greipel, ünlü HTC treni ile finişe kadar gelmişti. Tabii Greipel’i son metrelere kadar taşıyan domestik Mark Renshaw’du. Andre Greipel sprint finişini mükemmel bir sprint atağı ile almayı başarmıştı. Bu yıl Greipel’i taşıyacak bir tren olamayabilir. Omega Pharma Lotto takımın iyi bir kadro ile katılmış olsa da ünlü HTC trenini oluşturmaları zor olacaktır. Ve en önemlisi Mark Renshaw’un domestikliğini yaptığı bir Andre Greipel izleyemeyeceğiz. Bu etapta Skill Shimano takımından Kenny Van Hummel de sürpriz yapabilecek isimlerden.

 

_____Oldukça stratejik ve teknik bir etap olan 5. etap bugün seyri keyifli bir etap olacak. Son ana dek emin olamayabileceğimiz etap galibi ve olası büyük muhtemel sprint finişi ile bu etabın kesinlikle kaçırılmamasını tavsiye ediyorum. Yarış sonrası yaşanan detaylar ve sürekli eklenecek Türkiye Bisiklet Turu haberleri için bizi izlemeye devam edin.


 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın