Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 1.Etap Başlarken

24/04/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

      47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu ilk etabı ile bugün başlıyor. İstanbul’un bilinen 300bin yıllık tarihinin yanı sıra jeografik konum güzelliğinin de vurgulandığı bu etapta ilk kez kıtalar arası bisiklet yarışı yapılıyor oluşu da ayrı bir önem taşıyor. Avrupa yakasında Sultan Ahmet Meydanı’ndan start alacak yarış Boğaz köprüsünden geçiş yapılarak Anadolu yakasında Bağdat Caddesinde sona erecek. Avrupa kıtasından Asya kıtasına geçilen bu etap ile ilk profesyonel kıtalar arası yarış olacak.


_____Bugün saat 9:30’da Sultan Ahmet Meydanı’ndan alınacak temsili start ile 47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu başlamış olacak. Sultan Ahmet Meydanı’ndan sahil yoluna inecek 176 sporcu burada alınacak resmi start ile birinci etaba başlayacak. Haliç köprüsü, İnönü Stadyumu, Dolmabahçe Sarayı güzergahlı etap dolu dolu kültürel ziyafet görüntüleri dünyaya ulaşacak. İlk 8.5 km içerisindeki bu görsel şölen sonrası sporcular Boğaziçi Köprüsü’nden geçerek Avrupa kıtasından Asya Kıtası’na geçişi ile boğazın muhteşem güzelliğini de gösterecekler. 23.km’de Cadde Bostan’daki finiş noktasından geçerek 27,5’inci km.’de Şaşkın Bakkal Trafik Işıklarında bulunan sprint primleri kapısından geçecekler.

_____Etabın 33,6’ıncı kilometresinde Cadde Bostan sahil yolu-Bağdat Caddesinde 8 tur atacakları bölüme gelecekler. 4 tur atıldıktan sonra 68. km.’de bulunan Türkiye Güzellikleri Prim Kapısı’ndan geçecek olan sporcular Boğaz Köprüsü güzelliğinin vurgulandığı Türkiye Güzellikleri Primleri Kapısı için mücadele verecek. Kalan 4 turun ardından Cadde Bostaki finiş çizgisinden geçmek üzere sprint mücadelesi sergileyecekler. Etap profili gereği Cadde Bostan’daki 8 tur oldukça hızlı tempoda ve grup halinde geçilecektir. Bu sebeple ki, ilk günün heyecanı muhtemel grup sprinti ve sprint finişi ile bitme ihtimali çok yüksek. Lampre takımı sporcusu Ale-JET lakaplı Alessandro Petacchi ybugünkü açılış etabını galibiyete dönüştürmek isteyecektir. Bu sezon oldukça formda olan sprinterin en büyük rakibi ise Omega Pharma Lotto’nun Alman sprinter Andre Greipel olarak görülüyor. Bu yıl Türkiye Bisiklet Turuna oldukça iddialı bir sporcu kadrosu ile gelen Garmin-Cervelo sprinteri Tyler Farrar’ın ilk etap galibiyeti için uygulayacağı stratejisi ne olacak? Hepsini bugün izleyeceğiz.

_____Cadde Bostan Sahil yolu, atılacak tur sayısı sebebiyle halkın yarış havasını uzun süreli soluyabileceği en avantajlı seyir noktasından biri. Katılımın yoğunluğu göz önüne alındığında eğer sizde yarışı Cadde Bostan’dan izlemeyi düşünenlerdenseniz güzel bir yer seçebilmek için fazla oyalanmadan erken saatlerde gitmenizi öneririm.

  

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın