Critical Mass İzmir Toplantısı 30 Ekim Cumartesi

26/10/2010  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

Yine aysonu geldi ve gözlerimiz Critical Mass toplantısı arar oldu.  30 Ekim Cumartesi günü gerçekleştirilecek Critical Mass toplantısı aradığınız etkinlik olabilir. Her aysonunda gerçekleşen toplantılarında amaç trafikte bizlerinde var olduğunu vurgulamak. Toplantılar oldukça keyifli geçiyor, günden güne artan katılımı ile siz de yerinizi alın. Zilleri çalıştırın amaç ses çıkartmak dikkat çekmek… Henuz katılmayan bisikletseverler için kaçırmamalarını tavsiye ederim. Her ay sonu gelip dostlarınızla bu etkinlikte var olmak için sıkı takipçisi olacaksınız.

 

Zaman
30 Ekim Cumartesi · 17:00 – 20:00

Yer İzmir – Konak Meydanı

Oluşturan:

Daha Fazla Bilgi Ekim ayı Critical Mass eylemi için Cumartesi günü saat 17’de yine Konak meydanında buluşuyoruz. Rotamızı yola çıkmadan hemen önce belirleyip trafiğe karışıyoruz. Meramımız yine aynı; trafikte biz de varız..!

Bu sefer daha renkli ve daha sesli bir eylemle derdimizi daha çok insana anlatabilmeyi umuyoruz..

 

 

 

Critical Mass Nedir?

 

Critical mass Türkçe’de “kritik çoğunluk” anlamına gelir.
Gezilerin günü, saati ve başlangıç noktası hiç değişmediği için Critical Mass’de herhangi bir lidere veya yöneticiye ihtiyaç yoktur.
Critical Mass bir protesto değildir, sadece hep beraber bisiklete binilen bir kutlamadır.
Critical Mass kurumsallığı reddeder; yönetim, üyelik, sponsorluk, reklam, siyasi parti, para pul gibi olgularla ilgilenmez.
Critical Mass bütün motorsuz araçlara açıktır (kaykay, paten, vb). Özellikle de engelli dostlarımızı aramızda görmek isteriz.
Gezi güzergahı önceden belirlenmez. Katılımcılardan en önde gidenler güzergaha karar verir. Dileyen katılımcılar istedikleri güzergahı gezi başlamadan gruba önerebilirler.
Terimin kökeni Çin’de ışıksız kavşaklarda otomobiller ve bisikletler arasındaki geçiş önceliği anlaşmasına dayanır. Bisikletliler kavşakta yığılıp kritik bir “çoğunluğa” ulaşınca kavşaktan geçerler. Critical Mass ismini taşıyan ilk bisiklet buluşması ise 25 Eylül 1992 Cuma günü saat 18:00’de San Francisco’da gerçekleşmiş, ve buradan bütün dünyaya yayılmıştır. Daha fazla bilgi için bakınız: http://en.wikipedia.org/wiki/Critical_Mass(İngilizce) veya http://tr.wikipedia.org/wiki/Critical_Mass (Türkçe)
Facebook grubuna buradan ulaşabilirsiniz.
Çevrenizdekileri Critical Mass hakkında haberdar etmek için el ilanını indirebilirsiniz.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın