Critical Mass İzmir Temmuz Toplantısı 31 Temmuz 2010

30/07/2010  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Zaman
Yarın · 17:00 – 20:00

Yer İzmir Konak Meydanı

Oluşturan:
Critical Mass İzmir


Daha Fazla Bilgi Geçen ay trafik terörü yüzünden kaybettiğimiz sevgili Çağatay Avşar’ı anarak başlattığımız Critical Mass İzmir etkinliğinin ikincisi için 31 temmuz cumartesi günü saat 17:00 da Konak Meydanında buluşuyoruz.Bisiklet,kaykay,paten,yaya,engelli arabası kısacası motorsuz ulaşım aracı olarak kullandığınız ne varsa onunla katılabilirsiniz.Mümkün olduğunca sesli olmakta fayda var.Düdük,vuvuzela,zurna her ne varsa yanınızda getirin.Görüşmek üzere.

 

 

 

Critical Mass Nedir?

 

 

Critical mass Türkçe’de “kritik çoğunluk” anlamına gelir.
Gezilerin günü, saati ve başlangıç noktası hiç değişmediği için Critical Mass’de herhangi bir lidere veya yöneticiye ihtiyaç yoktur.
Critical Mass bir protesto değildir, sadece hep beraber bisiklete binilen bir kutlamadır.
Critical Mass kurumsallığı reddeder; yönetim, üyelik, sponsorluk, reklam, siyasi parti, para pul gibi olgularla ilgilenmez.
Critical Mass bütün motorsuz araçlara açıktır (kaykay, paten, vb). Özellikle de engelli dostlarımızı aramızda görmek isteriz.
Gezi güzergahı önceden belirlenmez. Katılımcılardan en önde gidenler güzergaha karar verir. Dileyen katılımcılar istedikleri güzergahı gezi başlamadan gruba önerebilirler.
Terimin kökeni Çin’de ışıksız kavşaklarda otomobiller ve bisikletler arasındaki geçiş önceliği anlaşmasına dayanır. Bisikletliler kavşakta yığılıp kritik bir “çoğunluğa” ulaşınca kavşaktan geçerler. Critical Mass ismini taşıyan ilk bisiklet buluşması ise 25 Eylül 1992 Cuma günü saat 18:00’de San Francisco’da gerçekleşmiş, ve buradan bütün dünyaya yayılmıştır. Daha fazla bilgi için bakınız: http://en.wikipedia.org/wiki/Critical_Mass(İngilizce) veya http://tr.wikipedia.org/wiki/Critical_Mass (Türkçe)
Facebook grubuna buradan ulaşabilirsiniz.
Çevrenizdekileri Critical Mass hakkında haberdar etmek için el ilanını indirebilirsiniz.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın