Çocuğunuza Bisiklet Kullanmayı Öğretme Yöntemleri

24/03/2009  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

Hayatımızda unutulmaz anlardan biridir bisiklet sürmeye başladığımız an. Başaran herkesin gözünün önünde beliriverir ve gülümsemeyle biter o anı. O ilk başarılarımızdan biridir . Bazen dostlarımla konuşurken bisiklet diyince yüz buruşturduklarına tanık olmuşumdur. Cevabını bildiğim soruyu sorarım . Cevap o yüz ifadesi ardından hiç değişmez. Ya bisiklet kullanmayı öğrenirken düşmüş ve öğrenmeyi reddetmiştir. Yada tam öğrenemediği için küçük yaşlarda yaşadığı bir kaza anısı vardır. Peki biz çocuklarımızın bu tür kötü tecrübeler edinmeden bisiklete soğutmadan hatta tam tersi bisiklete binmeyi başarmanın verdiği o özgüveni nasıl sağlarız ? En iyi yöntem nedir ve hangisi çocuguğunuz için uygundur? Çocuğunuzun yaşı ve sizin gözlemlerinize uygun olan yöntemi siz seçin.

 

 

Önceliği çocuklarımızın bisikletteki güvenliklerine vererek (kask+dizlik+eldiven+dirseklik) ona bu aksesuarlarla yaptığı işin önemini ve kendisini bu güvenlik önlemleriyle güvende hissetmesini sağlayarak psikolojik olarak özgüvenini tetiklemeliyiz. Ve yöntemlerimize bir göz gezdirelim;

 

 

1- Eğitim Tekerlekleri ile Bisiklete Binme: Eskiden beri uygulanan klasik bir yöntem. 3 tekerlek sayesinde çocuk hem hızlı gidemeyecek hemde düşme gibi bir problemi olmayacak. Fakat denge konusunda kendini geliştiremediği için 2 tekerlekli bisiklet eğitiminde kaçınılmaz eğitim şart olacaktır. Çünkü çocuk denge konusunda gelişmemiş olacaktır. 3 tekerlekli bisikleti 1,5 yaş civarı için düşünebiliriz pedal çevirme eğitimini o dönemlerde 3 tekerlekli bisikletle veya günümüzde araba şeklinde olan pedallı oyuncaklarla edinecektir.

2-Küçük boy Eğitim Bisikleti: Bisiklet kullanmayı öğrenirken ortaya çıkan tipik bazı sorunların nedeni direkt olarak alışkanlıklardır. Destek tekerleri çocukta sahte bir denge duygusu uyandırır ve bu durum destek tekerleri olmaksızın bisiklet sürmeyi daha da güçleştirir çocuk denge korkusu sebebiyle tedirginlik yaşar. Mümkünse destek tekerleği kullanmadan bisiklet eğitimine başlamalı.

 

 

Bu eğitim bisikleti nasıl bir bisiklet ve biz elimizdeki bisikleti nasıl eğitim bisikleti olarak kullanabiliriz?               

 

 

***Öncelikle bisikletin destek tekerleri varsa bunları çıkarın. Daha sonra bisikletin pedallarını sökün ve ileride (oldukça kısa bir süre sonra!) yeniden kullanmak üzere bir kenara kaldırın.

 

 

Bunun ardından bisikletin selesini olabilecek en fazla şekilde alçaltın. Ve küçük boy eğitim bisikletiniz artık hazır.ADINCA.

 

NET

Çocuğunuzun bisiklete binmesine yardımcı olun. Sele çocuğunuzun her iki ayağını da rahatça yere koyabileceği kadar alçak düzeyde olmalı. Bu aşamada ideal duruş pozisyonu, çocuk seleye oturarak ayaklarını tüm tabanı yere basacak şekilde koyduğunda dizlerinin yere 90 derece açı oluşturmasıdır.Böylelikle ayakları yere tam basacak ve denge konusundaki güveni kazanılmış olacak.Şimdi çocuğunuz ayakları ile yürüme hareketi yaparak bisikletle dolaşsın ve iki teker üzerinde hareket ve denge ile tanışsın. Bulunduğunuz alanın mümkün olduğunca geniş bir düzlük olması işinizi kolaylaştıracaktır. Pedallar çıkarıldığı için sürekli çocuğun bacağına çarpmayacak ve böylece bisikleti yürütmesi kolaylaşacaktır.

 

 

Yaklaşık 10 dakika (çocuğunuzun yaşı küçükse belki biraz daha uzun bir sürede) sonunda çocuğunuz bisikleti ayakları ile dolaştırmayı öğrenmiş olacak. Büyük olasılıkla 10 dakikadan sonra sıkılmaya başlayacak ve işte bu sıkıntısı aslında işinize yarayacak. Bisikleti ayakları ile yürütmekten yorulduğunda doğal olarak giderek daha büyük adımlar atmaya başlayacak. Bisikleti dengelemeyi öğrendikçe başlangıçtaki küçük adımların yerini giderek daha büyük adımlar alacak ve adımlar büyüdükçe çocuğunuz yeniden eğlenmeye ve her bir adımda iki ayağını da yerden kaldıracak kadar uzun hamleler yapmaya başlayacak. Ve işte bu noktada aslında bisiklet sürüyor olacak! (Kısa aralıklarla ve pedalsız olsa da) Artık temel sorun olan denge problemini aşmış olduk.

 

 

Siz ise, tüm bunların ne kadar çabuk gerçekleştiğini gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Bazı çocuklar 15 dakika ile yarım saat arasında işi çözerken, kolay yorulan çocukların bu aşamaya gelmesi birkaç güne yayılan üç, dört saatlik bir süreyi alabilir ve hazır olmadan dengeyi kavramadan ve o özgüveni yakalamadan pedalları takmayın.

 

Bazı çok küçük çocuklar bile (3-4 yaş gibi) bu aşamayı doğal ve hızlı bir şekilde başarır. Fakat bu yaş grubu çocukların pedallı iki tekerlekli bisiklet ile dolanması yaş gruplarındaki fizyolojik gelişimin tam sağlanmadığı gerekçesi ile uygun değildir. 3-4 yaş grubu çocuklara asla pedallı 2 tekerlekli bisiklete geçiş yaptırmayın. Ancak 6 yaşındaki bir çocuğun büyük aşama denge sistemi gelişmiş ve bisikletin frenini kullanabilme becerisine sabip olmaya başladığını unutmayın.

 

 

Pedalsız bisiklet ile denge üzerindeki güven kazanıldığında pedalları takın. Şüphesiz ki pedal çevirmeyi ve fren yapmayı öğrenmek de çok önemli. Ancak çocuk denge kurmayı öğrendikten sonra bunları yapması son derece kolay… Bisiklet sürmekte anahtar unsur dengeyi sağlayabilmektir çocuğunuz bunu nasıl yapabileceğini kendi kendine pedalsız bisiklette öğrenmiş bulunuyor.

 

 

3-Ebeveyn Destekli Bisiklet: Destek tekerlekleri olmadan sizin desteğinizle dengeyi sağladığınız bir öğretme yöntemidir. Çocuğunuz bisiklet üzerinde seleye oturur ayakları pedal üzerinde ve dümeni(gidonu) çocuğun hakimiyetinde olarak denge ve pedal çevirme eğitimine başlanır. Direksiyonu(gidonu) ve seleden destek vermeyin çocuğunuzun omuzlarından destek verebilirsiniz. Bu eğitimde asıl olan bisikletin çocuğun hakimiyetinde dengede kalmayı öğrenmesi ve pedal çevirmesini başarmasıyla olur. Gidebiliyor diye sakın omuzdan denge destegini kesmeyin. Hazır olduğunda kendisi söyleyecektir. O söylemeden desteği çekerseniz ve o düşerse çocuğunuzun güvenini kaybedersiniz ve bu konudaki özgüveninin yerine tedirginlik alır.

 

 

Unutmayın, bir çocuk asla yakın bir yetişkin gözetimi olmadan bisiklet kullanmayı öğrenmeye çalışmamalıdır. Çocuğunuza bisiklet kullanmayı öğretmeye başlamadan önce bulunduğunuz alanın güvenli ve bisikletin ani hız kazanmaması için mümkün olduğunca düzlük bir alan olmasına dikkat edin. Bulunduğunuz yerde herhangi bir araç trafiği olmamalı ve kontrolü kaybetmiş gibi gözüktüğü anlarda müdahale edebilmek için sürekli çocuğunuza yakın mesafede bulunmalısınız

 

 

Not: Yazı hakkındaki ilave, yorum ve önerilere forum bölümümüzden ulaşabilirsiniz.

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın