Çiğli Duatlonu’ nda Altın Madalyalar Ali Atlan ve İpek Öztosun’ un Oldu

13/03/2014  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), triatlon, Triatlon Haberleri, Triatlon Yarışları

Bu yıl İzmir, Çiğli’ de ikinci kez gerçekleştirilen Çiğli Duatlonu’ nda elit erkekler kategorisinde yarışan Altay’ dan Ali Atlan altın madalyaya uzanırken elit kadınlar kategorisinde ise yine Altaylı bir triatlet olan İpek Öztosun altın madalyaya ulaştı. Ali Atlan, geçtiğimiz yıl aynı parkurda genç erkekler kategorisinde elde ettiği zamandan iki dakika daha iyi bir zaman olan 1:00:45’ lik süre ile yarışı tamamlarken aynı anda parkur rekorunu da kırmış oldu. Elit erkeklerde Balıkesir Işık Spor’ dan Ali Mutlu ikinci olurken, ferdi yarışan Fatih Buzgan ise yarışı üçüncü sırada tamamladı.

 

3

 

Elit kadınlarda ipi ilk sırada göğüsleyen İpek Öztosun ise geçtiğimiz yıldan yaklaşık dört dakika daha iyi zaman yaparak 1:14:01 ile son iki yılın en iyi parkur zamanına imza atan bir diğer sporcu oldu. Elit Kadınlar kategorisinde ise Çelmak’ dan Ece Bakıcı gümüş madalya alırken, yine Çelmak’ tan Berrak Irmak bronzla yetinmek zorunda kaldı.

Hatırlayacağınız gibi Ali Atlan ve İpek Öztosun, 2013 yılında uluslararası yarışmalarda elde ettikleri dereceler sebebiyle geçtiğimiz ay Avrupa Triatlon Birliği ETU tarafından “ETU Yüksek Performans Takımı” na seçilmişti.

 

6

 

Gençler erkeklerde Altay’ dan Caner Algün, geçtiğimiz yıla göre zamanını yaklaşık 4 dakika daha iyileştirerek 1:03:35’ lik zamanla birinci olurken, onun 30 saniye ardından gelen Alanya Doğa Sporları Kulübü’ nden Erol can Yaraş ikinci, Balıkesir Belediye Spor’ dan Kutluhan Konuk üçüncü oldu. Genç kızlar kategorisinde Gelibolu Yıldız Spor’ dan İrem Ceren Akan, 1:14:26’ lık zamanı ile birinci olurken, onun bir dakika ardından gelen Spil Spor Sporları’ dan Yağmur Aydoğan ikinci, Balıkesir Gençlik Kulübü’ nden İlayda Kara üçüncü oldu.

 

13

 

Yıldızlar kategorisinde, 34:15’lik en iyi parkur zamanını elde eden Gelibolu Spor’ dan Hakan Arslan altın madalyaya ulaştı. Arslan’ ın hemen ardından gelen İzmir GSİM’ den Oktay Arıkan ve Tokat Belediye Plevne’ den Barış Kurban da kürsüye çıkmaya hak kazanan sporcular oldular. Yıldız kızlarda, 37:08’ lik zamanı ile en iyi parkur zamanını elde eden Alanya Doğa Sporları’ ndan Damla Alkım Ölmez birinci olurken ardından gelen ve ferdi yarışan Elif Polat ile Tokat Gençlik Spor Kulübü’ nden Selma İsot da 13 Nisan’ da Brastlov, Romanya ‘da gerçekleşecek olan Balkan Duatlon Şampiyonası’ na gitmeye hak kazanan sporcular oldu.

 

Teknik Toplantı

Çiğli Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştirilen teknik toplantıya katılım yüksek oldu. Saat 17:00’ de toplantı salonu önüne gelen sporcuların hafta içinde yaptıkları online kayıtları ve dekontları kontrol edildi. Ardından 17:30’ da teknik toplantı başladı. Geçtiğimiz yılın sonunda organizasyon komitesi başkanlığı Oğuz Aydın’ dan devralan Alp İskin, teknik toplantı açılış konuşmasını yaptıktan sonra saygı duruşu ve İstiklal marşı okundu. Alp İskin’ nde sonra söz olan Milli Takım Antrenörü Mert Onaran 2013 yılı sonunda yapılan çalıştayda alınan kararlarla ilgili olarak 2014 yılına ait yeni uygulamalar hakkında geniş bir sunum yaptı. Onaran, sunumunda; “puanlı triatlon yarışları tarihleri, puanlama ve harcırah kriterleri, yaş grupları sıralamasında beşer yaş aralığı uygulaması, duatlon ve aquatlon ligi, milli takım seçme kriterleri, milli takımın takip edileceği yurtdışı yarışları ve ulusal yarışlar yarışmacı kayıtlarına” dair bilgiler verdi. Onaran’ ın vermiş olduğu tüm bilgiler arasında bazı bilgiler Çiğli Duatlonu’ na ve ulusal yarışlara katılanlar için oldukça önem taşımaktaydı. Bunlardan ilki Çiğli Duatlonu, yıldızlarda ilk üçe giren sporcular için Balkan Duatlon Şampiyonası için seçme niteliği taşıyor olmasıydı. Yanı sıra 16 mart’ ta yapılacak olan milli takım seçmelerinde 97-98 doğumlu sporcuların, 16-19 mayıs tarihleri arasında Weert-Hollanda yapılacak olan olimpiyat seçmeleri yarışına gideceğini söyledi. Bu yıl 24 yaşından küçük sporcuların elit yarışma zorunluluğunun yanı sıra milli seviyede yarışlara katılmayacak olanlar için ayrıca “Aday Elit Kategorisi” adı altında yarışabileceklerini açıklayan Onaran, yaş grupları sporcularının da “Yarışmacı kafile listesi” getirme ve teknik toplantıya katılma zorunluluğunun kaldırıldığını açıkladı. Ayrıca bundan sonra her yarışma için üç kişiden oluşan bir yarışma jürisi oluşturulacağını söyledi.

Onaran’ dan sonra konuşma yapan MHK Başkanı Aydoğan Ulaş, 2014 yılına uygulanacak kurallar ve değişiklikler hakkında bilgilendirme yaptı. Aydoğan Ulaş, “Ocak ayında ITU Teknik Delege ve hakemi Paul Grooves, ITU ve ETU kuralları hakkında federasyonumuza seminer verdi ve bilgilendirme yaptı. Bundan sonra tüm yarışlarda bu kurallara entegre olunacak. Kurallar federasyonun web sitesinde yayınlanacak. Ayrıca bu yarış, çip sistemini çalıştıran arkadaşımızın önemli mazereti sebebiyle Çiğli Duatlonu çipsiz koşulacak.” dedi.
Son olarak kürsüye gelen Başkan Hamdi Güneş; “Sayımız bu yıl arttı. Daha da artar umarım. Ayrıca bugün Dünya Kadınlar Günü’ nda tüm annelerin ve kadınların Dünya Kadınlar Gününü kutlarım. dedi ve sözlerine devam. Az önce teknik konulardaki uygulama ve değişiklikleri Mert Onaran ve Aydoğan Ulaş sizlere anlattı. Bildiğiniz gibi bu yıl milli takım seçme testlerinde yeni bir uygulama başlattık. Milli takım için yeni seçme kriterleri koyduk. 2012 yılından bu yana hedeflerimizi yükseltmiş durumdayız. Geçtiğimiz 9 Ocak’ ta önümüzdeki hafta 16 mart’ ta yapılacak olan seçmelerde bu yeni kriterleri uyguladık ve uygulayacağız. Geçtiğimiz Kasım ayında yapılan çalıştayda yeni kararlar alındı ve yönetim kurulu onayladıktan sonra uygulamaya geçildi. Yeni uygulamalara çok az sayıda tepki geldi. Dolayısıyla alınan bu karaların yerinde olduğuna inanıyorum. Bu yıl yeni uygulamalarımızdan biri de “Aday Elit Kategorisi” oldu. Ayrıca “Yarışma Jürüsi” de sizler için çalışacak. Ayrıca 2014 yılında farklı branş antrenörleri son kez harcırah alacaklar. 2015 yılından itibaren sadece triatlon antrenörleri harcırah alabilecek. Bu kararı da triatlon antrenörlerini değerli kılmak için aldık. Bu yıl artık antrenörlerimizin adı da ITU’ de olduğu gibi “Teknik Görevli” olarak değişti. Taşucu Triatlonu’ nda yeni adaları ile görev yapacaklar. Aydoğan Ulaş artık MHK Başhakemi olarak görevine devam edecek. Bu yıl malzeme ihalesi biraz gecikti. İhale en geç 20 Mart’ a kadar gerçekleşecek ve Taşcucu’ nda kulüplere malzeme dağıtımı yapılacak. ITU kuralları resmi web sayfamızda yayınlandı. Yarışma kuralları önümüzdeki hafta yayınlanacak. Yine bildiğiniz gibi kulüplerimizi ziyaret ediyoruz. Gitmediğimiz kulüplerimizi de önümüzdeki günlerde ziyaret edeceğiz. Bu ziyaretler gerçekten çok verimli oldu. 2015 yılında ETU’ de değişiklikler olacak. ETU, önümüzdeki yıl Şampiyonlar Ligi oluşturacak. Önümüzdeki zamanlarda bunlar yayınlanacak. 2015 için şimdiden hazırlanmakta fayda var. Yine 2015’ de Çanakkale zaferinin 100. yılında Çanakkale’ de ulusala ve uluslararası bir yarış gerçekleştirilecek. Ayrıca, geçtiğimiz günlerde 2016 olimpiyat bütçesi meclisten geçti. Spor bakanlığı sporculara asgari ücret kadar bir maddi yardımın 4000 sporcuya yapılmasını onayladı ve bizden olimpik sporcu kriterlerini istedi. Yine bu yıl Alanya’ dan Aldosk kulübü yabancı sporcu getirdi. Milli takım kampına katılan Jonas Schomburg için en başta olumsuz bir algı vardı. Daha sonra bu algı değişti. Bilmelisiniz ki kendi sporcularımızla ilgili herhangi bir değişiklik yok. Ayrıca yıldız sporcularımız için Çin’ deki 2014 Nanjing Olimpiyatları’ nı hedef koymalarını öneririm.” Şeklinde konuştu.

Teknik toplantının sonunda söz alan eski Milli Takım Antrenörü Yüksel Işık, toplantıda tek soru soran katılımcı oldu. Işık; “milli takım seçme kriterlerinin içinde neden bisiklet testi yapılmadığını ve yurtdışına çıkan bir sporcunun yanında kendi takım antrenörünün de gidip gidemeyeceğini” sordu. Işık’ ın sorularını Milli Takım Antrenörü Mert Onaran ve Hamdi Güneş sırasıyla cevapladı. Onaran, “Bu test yöntemi Andrea Gabba’ nın tavsiyesi üzerine yapılıyor. Bisiklet testinin yapılmamasının sebebi ise dünyadaki uygulamalarının da benzer şekilde yüzme ve koşu şeklinde yapılıyor olması. Diye cevapladı. Hamdi Güneş ise geçmişte Yüksel Işık Milli Takım Antrenörü iken böyle bir uygulama yapılmadığını ve şimdide takım antrenörlerinin milli sporcu ile birlikte yurtdışına çıkamayacağını belirtti. Yapılan parkur tanıtımının ardında teknik toplantı sona erdi.

 

 7

 

Yarış Günü

Dört yıl aradan sonra 2013 yılında tekrardan İzmir’ de koşulmaya başlanan duatlon yarışlarına bu yılda ilgi hayli yüksek oldu. Federasyonun bu sezon başlattığı yeni uygulama ile duatlon yarışlarında ilk kez “Halk Dualtonu” yarışı da koşuldu. Çiğli Duatlonu, oldukça soğuk ve rüzgarlı bir havada koşulmasına rağmen her yaştan lisanslı ve lisansız katılımcıların yoğun ilgisine maruz kaldı. Çiğli Duatlonu’ ndan bir hafta sonra Abu Dhabi Triatlonu’ nun koşulacak olması ve de duatlon yarışlarının Türkiye Triatlon Şampiyonası’ na puan vermemesi sebebiyle İstanbul bölgesinden katılım oldukça zayıf kaldığı dikkatlerden kaçmadı.

 

8

 

Geçtiğimiz yıl 164 katılımcının start aldığı Çiğli Duatlonu’ nda bu yıl start alan halk ve lisanslı sporcu sayısı 307’ yi buldu. Lisanslı olarak 289 sporcu online kayıt yaptırdığı yarışlarda, 237 sporcunun start aldığı görülürken kayıtları Pazar günü kayıtları gerçekleştirilen Halk Duatlonu’ na genç ve yaşlı toplam 70 kişi başvuru yaptı. Çiğli Duatlonu, toplamda 300’ ü geçen katılımcı sayısı ile şimdiye kadar en yüksek katılımcı sayısına ulaşmış olan ulusal yarış organizasyonu sıfatını elde etmiş oldu. Geçtiğimiz yıl ulusal yarıştaki en yüksek katılımcı sayısı 215 sporcu ile Yalova Triatlonu’ u olmuştu.

 

9

 

Diğer yandan Çiğli Duatlonu’ nda en yüksek katılımcı sayısı genç erkekler kategorisinde gerçekleşti. Yarışlarda en yüksek sayıda katılımcı sayısı 60 kişi ile genç erkekler kategorisinde gerçekleşirken yıldız erkekler 50 sporcu ile ikinci sırada yer alan kategori oldu. Elit erkek ve aday elit erkek kategorisindeki toplam katılımcı sayısı ise 22’ yi buldu. Elit kadın ve aday elit kadın sporcu sayısı ise maalesef altı sporcuda kaldı. Diğer yandan en dikkat çeken kategori ise yaş grubu +50 kadınlar kategorisi oldu. Bu kategoride ilk kez beş kadın yarışmacı yarışırken erkekler +50′ de dört, +55 de iki, +60′ da da iki katılımcının bulunması hayli sevindiriciydi. Kayıt ücreti zorunluluğuna rağmen geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi kayıt yaptıran sporcu sayısının %18’inin start almadığı görüldü.

Yarış günü olan 9 Mart Pazar günü ülkemize Balkanlar’ dan gelen soğuk hava dalgası kedini iyiden iyiye hissettirdi. 10 santigrat derece olarak verilen hava sıcaklığı, saatte 25-30km hızla esen sert Poyraz ile havanın çok daha da soğuk hissedilmesine yol açtı. Hem birbirileri ile hem de olumsuz hava şartları ile mücadele eden sporcular, tamamı eğimsiz olan bisiklet parkurunun avantajından pek yararlanamadılar.

 

10

 

Bu yıl da çipsiz koşulan Çiğli Duatlonu yarışında transation alanında halı ve sepet gibi eksiklikleri gözlerden kaçmadı. Diğer yandan transation alanında bisiklet askılıklarının numaralandırma işlemi sistematik olmaması birçok sporcunun bisikletini bulmasında zorluk yaratmasına neden oldu. Yarış için dağıtılan göğüs numaraları tek taraflı olması ve sporcuların kol ile bacaklarına numara yazılmaması yüzünden yaş gruplarında yarışan sporcular, koşu etabında rakiplerini belirleme imkanını elde edemediler.

 

11

 

Halk Triatlonu kategorisine de ilgi hayli yüksek oldu. Çiğli Halk Duatlonu kategorisi geçtiğimiz yıl Temmuz ayında 59 katılımcının koştuğu Çeşme Triatlonu’ ndan çok daha fazla ilgi gördü. Yediden yetmişe her yaş gurubunda sporcunun yarıştığı Halk Duatlonu’ nda, 10 aylık bebeklerini özel tekerlekli sepet ile taşıyan Ünal ailesi yarışa gelen herkesin ilgi odağı oldu.

 

Çiğli Dualtonu Özel Bölüm

Evet bildiğiniz gibi Çiğli Duatlonu’ nda triatlon camiasının hiç alışık olmadığı ve hiçbir zaman içine sindiremeyeceği çok üzücü bir olay yaşandı. Alanya Doğa Sporları’ nın beyfendiliği ile tanınan antrenörü Zekeriya Yücetürk, Sivaslı yol bisikletçileri ve antrenörü tarafından levyeli, yumruklu saldırıya uğradı. Vücudunun ve başının çeşitli yerlerinden levye ve yumruklarla darp edilen Yücetürk olaydan sonra darp raporu aldı ve jandarmaya giderek kendisini darp edenlerden şikayetçi oldu.

Olay, Pazar sabahı sekiz sularında yarış yerine gelen ve kafile otobüsünden malzeme indiren Yücetürk ile sonradan park yerine gelen Sivas spor kafile otobüsünden inen birkaç sporcu tarafından sözlü tacize uğraması ile başladı. Sivas takımı sonradan park yerine gelmesine rağmen Yücetürk’ e “Çek arabanı buradan Balkan Şampiyonu geldi! diye çeşitli hakaretler ederek önce sözlü sonrada fiziki müdahale  şeklinde gerçekleşti. Sivas Spor antrenörünün olayı yatıştırmak yerine Yücetürk’ ün boğazına sıkması ise olayın en dehşet verici yanını oluşturmakta. Yücetürk olay esnasında başına, göğsüne ve boynuna aldığı darbeler ile ciddi bir biçimde yaralandı. Durumun vahametini gören Sivaslılar, Yücetürk’ ün şikayetçi olmasını engellemek için dayak sonrası konuyu kuru bir özürle kapatmak istese de Yücetürk kendilerinden şikayetçi oldu. Konu adli kolluk görevlileri ve TTF’ nuna intikal etmiş durumda.

Fotoğraflar: İbrahim AKARTUNA

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Yazar Hakkında :

Cylingtr Triatlon Editörü

Bir Yorum Yazın