Bozcaada Yarı Maratonu ve 10k Yarışı Yapıldı

18/05/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

        Türkiye’nin bisiklet ve triatlon portalı Cyclingtr olarak bisiklet ve triatlon sporlarıyla olduğu kadar triatlonun içinde barındırdığı yüzme ve koşu sporlarıyla da ilgileniyor, makalelerini yazıyor ve yarışlarını takip ederek tüm okuyucularımızı bilgilendiriyoruz.

_____Şimdi sıra geldi ülkemizde dünya standardında, kaliteli, sorunsuz koşu yarışları düzenleyerek atletizm federasyonunun yükünü alan, sporcularımızın gelişimlerine ve taltif edilmesine büyük katkıları bulunan Yarış Takvimi sitesinin, bu yıl Bozcaada’da ilk defa düzenlediği Yarı Maraton ve 10k Koşu Yarışı’ndan bahsetmeye. 14 Mayıs 2011 tarihinde, diğer birçok yarışın aksine Pazar günü değil, Cumartesi günü düzenlenen yarışın bu gün koşulması özellikle planlanmıştı. Böylece Türkiye’nin ve Dünya’nın dört bir yanından Bozcaada’ya sadece yarışıp evlerine dönmediler, gelip yarıştıktan sonra Ada’da dinlenme fırsatı buldular ve ertesi gün de işlerine yarış yorgunluğunu üzerlerinden atarak dönmüş oldular.

_____Katılımın, beklenilenin hayli üzerinde olduğu yarış için her şey düşünüldüğünden neredeyse hiçbir konuda zorluk yaşanmadı. Hatta yarışın start saati, Cuma gününden işlerinden izin alamayan veya uzaklardaki sporcuların da katılabilmeleri için Cumartesi günü 14:20 olarak belirlendi. Böylece bütün katılımcılar, yarış öncesi yol yorgunluklarını üzerlerinden atarak, iklime alışmış bir şekilde güneşli ve sıcacık bir yarış geçirme fırsatı buldular. Sıcacık derken, bu sıcak ve güneşli havada bol yokuşlu bir parkurda koşmaya alışkın olmayanlar ise zor anlar yaşadı, yine de bu durumu yaşayanların sayısı tecrübeli sporcular arasında çok fazla değildi.

_____Türkiye’nin dört bir yanından ferdi ve kulüp sporcuları katılımı arttırırken, yarışa en büyük katılım 250 kişi ile Adım Adım Oluşumu ile sağlandı. İstanbullu sporcuların çoğunlukta olduğu yarışa İzmir, Bursa, Ankara, Kütahya, Adana, Çanakkale, Diyarbakır, Tekirdağ, Kırklareli, Kocaeli, Yalova, Batman, Manisa, Mersin, Denizli, Antalya ve Tarsus’dan katılım sağlandı. Bir diğer sevindirici gelişme ise bugüne kadar Türkiye’de yapılan koşu yarışlarına bayan sporcu katılımı %15’lerdeyken ilk defa bu oranın Bozcaada Yarı Maratonu ve 10k Yarışı’nda % 32 gibi yüksek bir rakama ulaşmasıydı.

_____Aşağıdaki fotoğrafta starttan az sonraki bölümü geçen ön grubu görmektesiniz.

_____Dünya’da bir akım haline gelen bebek arabasıyla koşmanın da mümkün olduğunu gösteren baby stroller koşucularından birine Bozcaada yarışında da rastlamak hoştu.

_____Diğer bir akım, Barefoot Running, yani Çıplak Ayakla Koşmak. Elbette hiçbir şey giymeden koşmak anlamına gelmiyor. Fakat giydiğiniz ayakkabı çıplak ayakla koştuğunuz zamanda kullandığınız formu sağlayarak ayaklarınızı güçlü kılıyor ve yaralanma riskini azaltıyor. İşte Bozcaada yarışında bir barefoot runner, yarışı bitirirken;

_____Bir başka örnek teşkil eden ve benim de beğendiğim olay ise erkek koşucuların eşlerine tempo vererek, motive ederek bütün yarışı beraber koşmalarıydı. Buna en iyi örnek, Türk bayan maratoncularda en iyi dereceye sahip olan Lütfiye Kaya ve eşi Fethi Kaya iken, bu yarışta eski dağ bisikletçilerinden Emre Yıldırım da eşine tempo vererek yarışı beraber koşanlar arasındaydı.

ARTILAR

 

+ Yarış gününün Cumartesi olarak belirlenmesiyle sporcuların tatili ve işe dönüşleri düşünülmüş
+ Yarış saatinin 14:20 olarak seçilmesiyle yarışçıların zorlanmaması ve organizasyonun aksamaması sağlanmış
+ Katılım, beklenenin üzerinde olmasına rağmen, her şeye hazırlıklı bir ekibe sahip
+ Güçlü sponsorlar
+ Yeterli ve ideal tanıtım
+ Parkur üzerinde mesafeye göre yeterli feedzone sayısı ve sıvı takviyesi
+ Doğru mesafeli parkur
+ Türkiye’de bir ilk – Tempo Atletliği
+ 5 adet Tempo atleti sayesinde tecrübesi az olan koşucular için hedef tempolarında koşma fırsatı
+ Yarışçılar ve seyircilerin ulaşım problemi yaşamamaları için Bozcaada feribot seferlerinin artırılması
+ Harika panoramik parkur
+ Göz dolduran hediye ve ödüller
+ Yarışa özel 8 kişilik profesyonel fotoğrafçı ekibi

_____Aslında eksi bulmak neredeyse imkansızdı. Bu eksi de, yapıcı bir öneri olarak değerlendirilebilir.

EKSİLER

 

– 10k ve Yarı Maraton startı 5 dakika ara ile verilerek 700’ün üzerindeki koşucunun daha ferah ve güvenli bir start alması sağlanabilir.

_____Alttaki fotoğrafta 10k Yarışı’nın bayan birincisi olan Triatlon Türkiye eski şampiyonu Bahar Saygılı‘yı görüyorsunuz.

_____Ben de bu yarışta tempo atletliği yaparak önceden belirlenen bu süreyi koşmayı hedefleyenlere rehberlik ettim. 5 tempo atleti ile birbirinden farklı 5 hedefi olan grup beraber koşmuş oldu. Gerçi parkurun bol yokuş içermesinden dolayı uzun rampalarda kopmalar yaşandı, fakat sağlıklı bir start almaları bile bazı koşucuların yarışı keyifle bitirmelerine yardımcı olmuş oldu. Yarış başlangıcında üzerinde tempoları yazan balonlar taşıdık ve bu tempolarda koşan sporcularla ekip olarak birlikte koştuk. Tempo gruplarının en hızlısı 1:34 grubunun lideri engelli milli atletimiz Kemal Özdemir’di. Tempo veren diğer sporcular ise 1:39 Fatih Buzgan yani bendeniz, 1:44 Noyan Kıran, 1:49 Halil Demircan ve 1:59 ile Erkal Hascan’dı.

_____Yarıştığımdan dolayı fotoğrafları kendim çekme fırsatım olamadı. Cyclingtr.com‘a fotoğraf desteği sağlayan fotoğrafçı sporcu sayın Abdulkadir Yeşilyurt‘a teşekkürlerimizi sunuyoruz.

_____Bu yarışta erkekler 10k ikincisi olan ve yarışa antrenman için gelen Ironman’imiz Oğuz Omur‘u finişe varırken görüyoruz.

_____Yarışın ilk startı görme engelli koşucu Necdet Turan ve beraberinde eşlik eden Özlem Duygu ve Güngör Caygöz için verildi. Bundan beş dakika sonra 14:20’de yarış başladı. Yarıştan iki gün öncesine kadar serin giden havaların yarış günü birden ısınması, sıcak havada koşmaya alışkın olmayan bazı sporcuları olumsuz etkiledi. Parkurun zorluk derecesinin de yüksek olması derecelerin düşük çıkmasına neden oldu. 10K yarışının birincileri erkeklerde Çanakkale bölgesinden 30 yaşındaki Murat Yılmazer kadınlarda ise İstanbul bölgesinden 25 yaşındaki triatlon sporcusu Bahar Saygılı oldu. Yarı Maraton yarışında ise Kütahya bölgesinden 23 yaşındaki atlet Arif Delen 1:13:13 ile birinci gelirken, kadınlarda birinciliği İstanbul bölgesinden milli atlet Bahar Doğan 1:28:07 ile aldı.

       10K birincisi Murat Yılmazer’in, eski bir dağ bisikletçisi olduğu bilgisini de verelim;

_____Yarışın ana sponsoru New Balance iken Polar, Powerade, Men’s Health ve Women’s Health de diğer sponsorlukları üstlendiler ve sponsor firmaların yöneticileri de yarışa bizzat gelerek manevi destek verdiler.

_____Kemal Merkit (Rallici), Erol Özbey (Yol Bisikletçisi), Bahadır İşseven (Dağ Bisikletçisi) gibi farklı spor branşlarındaki sporcular da bu yarı maratona katılan isimlerdendi. Altta Kemal Merkit ve Erol Özbey’i görüyorsunuz;

      

  

_____Yarı Maraton bayanlar 3.’sü olan başarılı sporcu Tuğba Merve Çavdar’ı zorlu yokuşlardan birini rahatlıkla çıkarken görüyoruz.


_____Yarış Takvimi’nin sahibi ve yarışın organizatörü Zeynel Alhan‘dan da bahsetmek istiyorum. Kendisi de bir sporcu olan Zeynel Alhan, Yarış Takvimi olarak her yıl İstanbul Riva’da Uluslararası düzeyde 10k – 15k ve Yarı Maraton koşu yarışları düzenlemekte. Üstelik yılda birkaç yarış düzenleyerek, sporcuların büyük federasyon yarışlarında daha iyi dereceler almasını sağlarken, yeni katılımcı ve sağlıklı birey sayısını da artırmakta. Zeynel Bey, aynı zamanda tüm bu yarışları elektronik çip ve time split ölçüm sistemleri kullanarak dünya standardında gerçekleştiriyor. Bu sayede sporcular, katıldıkları yarışın derecelerini kesin, net ve hızlı bir şekilde elde edebildikleri gibi, yarış parkuru içindeki belirli mesafeleri de ne sürede geçtiklerini öğrenerek performans ve taktik mukayesesi imkanı buluyorlar.

_____Avrasya Maraton Fuarı’nda 2 gün boyunca Türk atletizmi ve sporu için canla başla çalışan ve sezon içinde düzenleyeceği yarışları tanıtan Zeynel Alhan ile birlikte fotoğrafımızı aşağıda görüyorsunuz.

_____Önceki Riva koşu yarışlarından farklı olarak ilk defa bu yıl gerçekleştirilen Bozcaada Yarı Maratonu ve 10k yarışı şenlik havasında ve sorunsuzca tamamlandı. Yarışa katılan sporcu ve seyirciler, organizasyondan memnun olarak ayrıldılar. Bu yarışların tam maraton ve ultra maraton kategorilerini de kapsayacak şekilde devamını diliyoruz.

Yarış sonuç listeleri için Tıklayınız.

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın