Boston Maratonu’ nda Patlama!

15/04/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

Amerika Birleşik Devleteri’ nde düzenlenen ve dünyanın en prestijli maratonlarından biri olan Boston Maratonu’ nda yarışma sırasında 2 adet patlama gerçekleşti. Patlama sonrası 3 ölü ve 100′ den fazla yaralı olduğu açıklandı.  

 

 

Saldırılar tam olarak halk koşusu yapıldığı sırada sporcuların bitiş çizgisinde yaklaştığı yerde meydana geldi. Patlama sonrası ortaya çıkan görüntülerde sporcular bitiş çizgisine doğru gelirken aniden büyük bir patlamanın meydana geldiği görülüyor. Patlamanın şiddeti ile koşuculardan bazılarının yere düştüğü de görülüyor. Patlama sonrası ise yaralıların hemen sporcular için kurulmuş olan çadırlara taşındığı da görüntülerde yer alıyor.

 

Patlamanın yaşandığı yer ise tam olarak kalabalık seyirci topluluğunun olduğu alan olarak görülüyor. Patlamanın hemen arkasından ise gökyüzüne doğru yaklaşık 15 metrelik beyaz dumanın da yükseldiği görüntülere yansıyor. 

 

Yaşanan vahim olaydan sonra internete yüklenen videolardan biri şöyle;

[View:http://www.youtube.com/watch?v=046MuD1pYJg]

 

Ayrıca yetkililer saldırların ardından maraton alanında 2 adet daha henüz patlamamış bombanın daha olduğunu ve bunların etkisiz hale getirilmesine çalıştıklarını açıkladı. 

 

Amerika Birleşik Devletleri yaşanan bu üzücü olaydan sonra Boston hava sahasını uçuşlara kapattı ve terör alarmı verdi. Washington ve New York’ ta da önlemler alındığı gelen bilgiler arasında. Ayrıca yarış parkurunda gerçekleşen saldırılar haricinde yine yarışın bitiş noktasına yakın bir noktada bulunan Boston JFK Kütüphanesi’ nde de bir patlamanın olduğu gelen bilgiler arasında. Boston polis departmanı adına düzenlenen basın toplantısında da halkın evlerinden zorunlu olmadıkça çıkmamaları istedi.

 

Yaşanan olaylardan sonra ABD Başkanı Barrack Obama’ da gerekli bilgileri aldıktan sonra bir basın toplantısı düzenledi. Obama, saldırının kim tarafından gerçekleştirildiğine dair henüz bir bilgiye ulaşamadıklarını açıkladı. Her şey netleşene kadar olaylardan herhangi bir sonuç çıkarılmaması gerektiğini de sözlerine ekledi. Ayrıca saldırları kimin düzenlediğini kesinlikle bulacaklarını ve adalet önüne çıkaracaklarını da ekledi. Başkan Obama’ nın FBI’ ın terör saldırısı olarak nitelendirdiği olaylar hakkında yaptığı açıklamada terör kelimesini kullanmaması ise dikkatlerden kaçmadı. 

 

Boston Maratonu Hakkında;

– Bu yıl 117.’ si yapılan yarış, dünya üzerindeki en eski her yıl yapılan maraton

– ABD’ de yapılan Super Bowl’ dan sonra en çok medya yayını yapılan tek günlük spor organizasyonu

– Bu yıl 90 farklı ülkeden toplam 28.000 sporcu yarışa kayıt yaptırdı

– Her yıl 500.000′ den fazla seyirci yarışı izliyor

– 2013 yılında toplamda 803.000 Dolar para ödülü açıklandı

– 1975 yılında tekerlekli sandalye kategorisinin yer aldığı ilk maraton ünvanına sahip

– Maraton’ un son 25 yılında 23 kez Etiyopyalı atletler bitiş çizgisinden ilk sırada geçme başarısı gösterdi. 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın