Boston Maratonu Bombalandı

16/04/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

 

 

Çoğunlukla sizlere güzel, olumlu, faydalı haber ve bilgiler vermeye çalışan Cyclingtr yazarlarından biri olarak bugün bu acı haberi yazıyor olmanın üzüntüsü içindeyim. Koşanlar bilirler, koşucular birbirlerinin doğal olarak arkadaşı, dostudurlar. Birbirlerini tanımasalar bile bu böyledir. Çünkü kendi bedenlerine ve çevreye saygı duyan, çevresindekilere ilham veren, hareket ve üretim içinde olan naif, masum insanlardır.

 

Bu yüzden koşu dünyasında olumsuz bir haber duyduğumuzda hepimiz etkileniriz. Bugün de bu haberi öğrendiğimde evim yıkılmış gibi hissettim. Hayatımda hiç bulunmadığım bir yerde, hiç görmediğim insanların başına gelenler beni ve eminim diğer koşucu arkadaşlarımı ziyadesiyle üzmüştür.

 

Dünyanın en meşhur, en prestijli maratonlarından biri olan, katılabilmeniz için yeterli bir sürenin altında maraton koşma şartı olan, her yıl 500.000 seyircinin canlı olarak izlediği ve Amerika’nın geri kalanının da ( 300.000.000 kişi) televizyonları başında izlediği bu değerli yarışa dün yarışın son metrelerinde gerçekleşen terörist bombalamaları gölgeyi düşürdü. Gölge falan da değil, etraf resmen savaş alanına döndü!

 

Yarışta koşan polis memurlarından birinin, “Bazı koşucular yarışı bitirdi ve şimdi ayakları yok!” sözü bile sanıyorum ne denli çirkin bir olayla karşılaştığımızı gösteriyordur. Flaş haber geçen RT America kanalının verdiği bilgilere göre yarışı izleyenlerin arasına karışan patlamalardan 20 dakika kadar önce görülen sırt çantalı 20 yaşındaki bir Saudi Arabın olaya karıştığından şüpheleniliyor.

 

Olay sonrası hem Boston bölgesi uçuş trafiğine kapatıldı, hem de Beyaz Saray tamamen kuşatılarak güvenlik çemberine alındı.

 

 

 

 

Şüphesiz terörün her türlüsü kabul edilemeyecek kadar kötü bir olgudur ancak terörün bu defa 27.000 kişinin koştuğu, binlerce kişinin izlediği, binlerce kişinin de görev alıp destek olduğu, hepsinin masum, medeni insanlar olduğu bir oluşuma yapılması, spora, maratona, Amerika’ya, medeniyete ve Arap ülkelerine verilmiş büyük bir zarar olarak değerlendirilebilir.

 

Bitiş çizgisindeki patlamaya ek olarak diğerinin de JFK Kütüphanesi’ne yapılmış olması, teröristlerin ne kadar medeniyetten, bilgiden, gelişimden uzak olduklarının bir diğer göstergesi.

Düşünün, seneye kaç sporcu Boston maratonuna kayıt olabilecek, kaç kişi bu eşsiz heyecanı tatmayı kuşku, şüphe ve endişe olmaksızın tadabilecek, kaç esmer vatandaş Amerika’ya girişte problem yaşayacak ve daha bir sürü olumsuzluk…

 

Sakin, kendi halinde koşan binlerce koşucunun aniden meydana gelen patlama sesi, etkisi, duman bulutuyla korku içinde kaçışmaya başladığı videoları izledikçe içimiz burkuldu. Seyircilerin heyecanlı, motive edici seslerine, ambulansların, polis devriyelerinin siren sesleri karıştı. Bütün Amerika alarma geçti, özellikle Boston’da kuş uçurtulmuyor denilebilir.

 

Bir arkadaşımın da yarıştığı bu yarışta, haberi duyunca aklıma ilk gelen arkadaşım oldu. Fakat aynı zamanda tüm katılımcıları ve destekçileri düşündüm, acaba evlerine sağ salim gidebilmişler miydi, yaralananlar ailelerine kaç saat sonra kavuşmuştu, ölenlerin yakınları ne kadar perişan haldeydiler…

 

 

Bir diğer acı gerçeği daha paylaşmak istiyorum. Maraton kelimesinin siyasette hergün geçtiği fakat 70 milyon insana sorsanız, ne anlama geldiğini bilenin, mesafesini bilenin 1000 kişiyi geçmeyeceği ülkemizde ancak böyle bir patlama olduğunda maratonun haberlere konu olması, daha okuması gereken çok basın mensubu arkadaşımız olduğunu acı bir şekilde bizlere tekrar hatırlattı.

 

11 Eylül’den beri yaşanan en büyük terör olayında polisin ulaştığı bilgi, bombaların koordine edilerek patlatıldığı yönünde. Bu yüzden cep telefonları hatları bile kullanıma kapatılmış durumda.

 

21. yüzyılda olduğumuzu unutturan bu olayda, HD kalitede coşkulu yarışlar izleyecekken kopmuş organlar, en korkmuş haliyle çığlık atan sporcular ve ailelerini seyrederken tüylerim diken diken oldu. 30 yıldır savaşta olan fakat halkının savaşta olduğunu farkedemediği ülkesinde yaşayan bir savaş ülkesi genci olarak oradaki masum insanların neler hissettiğini anlayabiliyorum. Dilerim bu tür bir olay bir daha asla gerçekleşmez ve insanları birbirlerine olumlu enerji yaymak, ilham vermek için, yardıma muhtaç insanlar için bağış toplamak üzere toplandıkları bu tür maratonlarda böyle görüntülere tanık olmak zorunda olmayız.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın