Bisikletli Okul Servisi Başlıyor

11/04/2014  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

DSCF9955

Avrupa’da uygulanan “bisikletli okul servisi” uygulamasının ülkemizdeki ilk pilot uygulaması İstanbul’da başlatıldı. Bu ilk uygulama için İstanbul Tarihi Yarımada içinde bulunan Hattat Rakım İlköğretim Okulu’nun seçilmiş olması büyük önem arz ediyor. İstanbul trafiği ve Fatih bölgesinin coğrafi şartları dolayısıyla uygulamanın zorluğunun farkında olarak gerekli tüm tedbirler alınıyor. Bisikletli okul servisi için araç trafiğine alternatif yollar tespit ediliyor. Bisikletle okula gidip gelecek olan öğrencilere önde, arkada ve arada olmak üzere profesyonel bisikletçiler eşlik ederek güvenli sürüşleri sağlanıyor. İlk pilot uygulama için 20 öğrenci seçildi. Seçilen öğrencilere okul bahçesinde bisiklet sürüş teknikleri ve trafik eğitimleri veriliyor. Uygulama için yerel idarecilerden ve trafik ekiplerinden de destek istendi.

DSCF0015

Proje kapsamında; sağlıklı, ekonomik ve çevreci bir ulaşım modeli olan bisikleti yaygınlaştırmak, çocuklarda bisiklet kültürünü geliştirmek, çocuklara bisiklet kullanımı, trafik kuralları, güvenlikli sürüş teknikleri eğitimleri vermek, hareketsizlik sonucu oluşan, obezite, stres gibi sağlık sorunlarının önlenmesi, çocukların dikkat eksikliğinden ve televizyon, internet bağımlılığı gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmalarına yardımcı olmak, çocukların ekip çalışması ile sosyalleşmelerini ve coğrafya, tarih, fizik derslerinde anlatılan konuları deneyimlemelerini sağlamak gibi hedefler amaçlanıyor.

DSCF0027

Hattat Rakım İlköğretim Okulu’nda ilk önce öğrencilere bisikletli ulaşım sistemi anlatıldı, ardından bisiklet kültürü ve güvenli sürüş teknikleri ve kurallar hakkında genel bilgiler verildi. Pilot uygulama için seçilen öğrenciler okul bahçesinde grup sürüş eğitimleri de aldılar.

DSCF0043

Hattat Rakım İlköğretim Okulu’na bisiklet, kask, flaşör, zil, telsiz gibi güvenlik ve uyarı ekipmanları alındıktan sonra ilk defa bir ilköğretim okulunda bisiklet kulübü kurulmuş olacak.

DSCF9851

Projede gönüllü yer alan Pedallıyorum Bisiklet Grubu kurucusu Cengiz Yargıç, yaptığı açıklamada “Avrupa ülkelerinde bisiklet kullanımının derecesi sokaklarda dolaşırken hemen göze çarpan bir unsurdur. Kadın-erkek her yaştan insan bisiklet kullanır. Yolda ilerlerken, trafik akışının motorlu araçlar için olduğu kadar bisikletli ulaşım için de tasarlanmış olduğunu görürsünüz. Ülkemiz için de bisikletli ulaşım kaçınılmaz bir gerekliliktir. Motorlu araçların artması, trafik, park sorunu, çevre ve gürültü kirliliği özellikle İstanbul’da had safhalara ulaştı. Metropollerde yaşayanların hareketsizliği sağlık sorunlarını ve stresi beraberinde getiriyor. Ülkemizde de hemen herkes bisiklete özen duyar ama elverişsiz şartlar olduğu gerekçesiyle korkular taşıyor. İstanbul’da bisikletli ulaşımın önündeki en büyük engel “Bisiklet Kültürü” olmamasıdır. Bisiklet yolları, trafik kuralları ve cezai yaptırımlardan daha önce bisiklet algısının geliştirilmesi ve bu kültürün yaygınlaştırılması gerekmektedir. Bisiklet kültürünün geliştirilmesine, okullarımız aracılığı ile çocuklarımızdan başlanması gerektiğine inanıyoruz,” dedi.DSCF9945

 

İletişim:

Hattat Rakım İlköğretim Okulu 0212 521 25 09

Pedallıyorum Bisiklet Grubu Cengiz Yargıç 0536 499 69 78

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın