Bisiklete Yeni Başlayacak Olanlara Tavsiyeler

12/04/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Bu makalemde sizlere bir yol bisikleti alırken başlıca nelere dikkat etmenizden bahsedeceğim. Bu vereceğim püf noktalarına göre ister yol bisikleti yarışlarında isterseniz de triatlon yarışlarında size özel olan açı ve yükseklik ayarlarınızı yapıp daha doğru bir şekilde daha az enerji harcayıp sürüş performansınızı yükseltebilirsiniz.

 

Bütçe ve rekabet hırsı, seçeneği etkileyen faktörlerdir. Ucuz bir bisiklet de az çok sürüş keyfi verebilir. Ama çabuk eskir ve daha fazla bakım ve yedek parça ihtiyacı olur. Bisikletlerin rekabete başladığı fiyat genelde 1500 $ civarıdır. Bence limitleri fazla zorlamadan ödeyeceğiniz paranın karşılığını en iyi alüminyum kadrolardan alırsınız. Alüminyum çok hafif ve oldukça da serttir. Esnemez ve verdiğiniz kuvveti yola aksettirir. Titanyum ve karbon gövdelere nisbeten de oldukça ucuzdur. Kadro seçimi özen ister. Herkes olayı başka bir açıdan ele alır. Satıcı da elindeki mevcut malzemeyi binbir dil dökerek size uydurmaya çalışır. Siz siz olun her söylenene hemen inanmayın. Uzun süre keyifle binebileceğiniz bir kadroyu seçerken ölçülerinize uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Ancak bu şekilde paranızın karşılığı olan performansı yakalayabilirsiniz. Anatominize uygun bir bisiklet seçiminde aşağıda kısaca değineceğimiz noktalara dikkat etmelisiniz. Tutarlı bir ölçüm sonucu almak için işlemleri iki-üç kez tekrarlayıp, ortalamasını kaydedin.

Bacak arası boyu:

Uygun kadro ölçüsünü belirlemek için öncelikle ‘bacak arası boyunun’ ölçümü yapılmalıdır. Bunun için sert ve düzgün zeminli bir yerde bisiklet kıyafetlerinizi ve sadece çoraplarınızı giyerek ayakta dik olarak durun. Ayak bilekleri arasındaki mesafe 5 cm olacak şekilde sırtınızı duvara dayayın ve başınız dik olacak şekilde ileriye doğru bakın. Bacaklarınızın arasına, kalın ciltli bir kitap yerleştirip kasıklarınıza doğru iyice çekerek bisiklet selesine uygulanan baskının benzerini yaratabilirsiniz. Kitabın üst kenarı ile zemin arasındaki mesafeyi ölçün.

 

 

Kadro ölçüsü:

Ayna kol ile sele borusunun kadroya bağlantı yeri arasından ölçülür. Merkezden tepeye mesafesi daha yüksek bir noktadan ölçüldüğü için, bu mesafe 55 cm olarak hesaplanan bir kadronun merkezden-merkeze boyu aşağı yukarı 53-54 cm’dir. Kullanıcıya uygun yol bisikletinin merkezden-tepeye ölçüsünü hesaplamak için ’0,67xbacak arası boyu’ formülü kullanılır. Bacak arası boyu 85 cm olan bir bisikletçi, 0,67 x 85 cm = 57 cm merkez-tepe ölçüsünde bir kadro seçmelidir.


Sele ayarı:

Pedal çevirirken ayağınızı yere en yakın pozisyonda durdurun. Diziniz hafifçe bükülü olmalıdır. Eğer bacağınız dümdüz ise sele çok yüksek, diziniz fazla bükülü ise sele çok alçakta demektir. Her iki uygunsuz pozisyon da sürüş performansınızı kötü etkileyeceği gibi sakatlıklara da sebep olabilir. Alçak ayarlanmış sele, pedala gücünüzü tam verememenize neden olup hızınızı düşürür. Sele borusunun güvenlik uyarı çizgisi de aşılmamalı, boru yeterince uzun değil ise değiştirilmelidir. Eğer sele yeteri kadar yukarı-aşağı ayarlanamıyorsa bisikletin ölçüsü size uygun olmayabilir veya sele borusunun boyu yetersizdir. Sele yükseltilince gidonu da yükseltmeniz gerekebilir. Selenin ileri-geri ayarı için pedal kollarını yere paralel duruma getirin. Öndeki diz kapağından aşağıya bir dikme (şakül) oluşmalıdır.

 

 

 

Üst boru ve gidon boynu:

Sporcunun gidona uzanması daha iyi ağırlık dağılımı ile bisiklet hakimiyetini sağlar. İdeal pozisyon, sürüş stiline, esnekliğe, vücut orantılarına ve kadro yapısına göre değişir. Formunuz ve esnekliğiniz geliştikçe, bisiklet üzerinde daha düşük ve yayılan bir vücut pozisyonu alabilirsiniz. Sürüş sırasında eller gidon kıvrımları üzerindeyken ön tekerlek göbeğini görememeniz gerekir. Gidon boğazı değiştirilerek en uygun ölçüye ulaşılabilir.

 

 

 

 

Gidon ölçüsü:

Pek çok bisikletçi omuzlarının genişliği ile aynı ölçüde gidon kullanmayı tercih ederler. Daha geniş gidonlar konforludur ancak aerodinamik açıdan verimi düşürür. Dar gidonlar ise manevra kabiliyetini arttırır fakat göğüs kafesini daraltır.

Krank boyu:

Krank kolunun (aynakol) uzunluğu, sürücünün bacak ölçüsüne ve sürüş stiline bağlıdır. Uzun krank kolları ile daha fazla güç üretilir fakat yüksek ritimle pedal çevirmek için standart ölçü daha iyidir. Başlangıç seviyesinde kadro boyu ölçüsü 54 cm olan yol bisikletleri için 170 mm ve daha küçük krank kolları, 55-61 cm ölçüsünde kadrolar için 170-172.5 mm krank kolları ve 62 cm ile daha büyük ölçüdeki bisikletler için 172.5-175 milimetrelik krank kolları kullanılmasını önerilmektedir.

 

Çizim:

İki pedal yere paralel dururken çenenin iz düşümü, diz ve pedala basış noktasının ortasından geçer.

 

 

 

 

 

 

Hazırlayan: Utkuer Yaşar


http://www.gittimgordumgeldim.com

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın