Bisiklet Yollarına Yeşil Işık

22/03/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

Hızla yayılan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca doğrulanan tüm bisikletçileri heyecanlandıracak bir haberi sıcağı sıcağına sizlerle paylaşmak isteriz. Motorlu taşıtların sebep olduğu hava kirliliği ve iklim değişikliğinin önüne geçmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kolları sıvadı. Bakanlık bu husuta bisiklet yollarının geliştirilmesi yönündeki projelere destek vereceğini açıkladı. 


Uzakdoğu ve Avrupa’da bir çok kentte gelişmiş bisiklet yollarının; trafikten kaynaklanan hava ve çevre kirlilikleri ve dolayısıyla iklim değişikliğinin önlenmesinde büyük rol oynadığı kabul edilmiş. Bu hususta belediyeler bisiklet yollarının veya şehir içi yollarda bisikleti etkin kılacak projeleri hazırlayarak bakanlığa başvurabilecekler. Bakanlık yetkililerince . “Hazırlanacak olan projelerde kent imar planlarında bisiklet yolları başta olmak üzere, mevcut altyapının bisiklet yollarına uygun olanlara, onay belgesi olanlara, müracaat etmeleri durumunda Bakanlığın bütçe dahilinde destek verilecektir.” şeklinde yazılı bir açıklama yapılmıştır.

 

Bu sevindirici haber bizleri oldukça mutlu etti, yıllardır özlemini duyduğumuz, yurt dışında imrenerek baktığımız yollara bir adım daha yaklaştık. Tabi ki umuyoruz bu haberle belediyeler sadece rant sağlamak amaçlı hayali projeler yerine, gerçekçi ve akılcı projeler ile başvurularda bulunurlar. Hatta aramızda bu işlerde fikir beyan edecek, bu konularda uzman ve bisikleti ulaşımı aracı olarak kullanan arkadaşlarımızdan fikir alırlar. Ne de olsa içinde olmadığımız bir mevzunun eğrisini doğrusunu göremeyiz… 

Tüm belediyelerin harekete geçmesi dileğiyle….

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın