Bisiklet Tarihi

22/05/2008  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

Yazarlar ilk bisikletin, ilkel şeklinde, Çin’de görüldüğünü belirtmelerine rağmen, ilk bisiklet çizimlerinin 1493 yılında Leonardo da Vinci ya da onun öğrencilerinden biri tarafından yapıldığı söylenir.Bu çizimlerden yararlanarak ilk bisikleti yapan kişi Kirkpatrick Mac Mullan’ dır. 1839-1840 yılları arasında İskoçya’ da yapılan bu bisiklet, halen Londra’ da Science Museum’ dadır.

Mac Millan’dan önce temel modeli Fransız Sirvac’ ın yaptığı sağ ve sol ayakların itmesi ile yürüyen bisiklet oluşturur. Celerifere adını taşıyan bu alet 1790 yılında yapılmıştır ve bir gidonu bile yoktu.

Drais de Senerbol’ un yaptığı bisikletin daha hareketli (gidonlu bisikletin keşfi) ve daha biçimli bir modelini geliştiren Boran Karl Von Drais’ in yapımı olan 1816 modeli daha sonraki yılların tohumlarını oluşturmuştur. 1817 yapımı 26 kiloluk Drais’in Viyana’ da sergilenen tahta bisikletini takiben 1818 yılında madeni yapıma gidilmiştir. İngiliz Brich’ in bu yapımını 1855 yılında Fransız Ernest Michaux’ un modelini izlemiştir. Pedallar ilk kez bu modelde görülmüştür. 1860 da arka frenler eklenmiştir. 1861 de pierre michaux fikriyle ön tekerleğe monte edilen pedallar onu fransa’da en popüler araç yaptı 1870 yılından sonra daha da geliştirilen yeni yapıma Bicyole adı verilmiştir. İki çember olarak adlandırılan bu modelde ön tekerliğin çapı 1 ile 1,5 metre arasında değişmiştir.
Bisikletin ilk üretiminde ” Michaux Company” firmasınca 200 personel ile yılda 140 bisiklet üreterek başlandı. O günkü değeri ise 450 Fransız Frangı idi.

Yıl 1866
amerika’ya (james caroll, pierre lallement) ilk patentin verilmesiyle, bisiklet cinsiyet, ırk ayrımı, sosyal sınıf farklılığı gözetilmeden herkes tarafından kullanılmaya başladı ve yeni bir dönem başladı. kıyafette bile bisiklet modası ortaya çıktı.

Yıl 1869
İngiltere ve fransa’da bisiklet (tasarımı) yarışmaları düzenlendi. İlk bisiklet dergisi olan “veleocipede illustre” yayın hayatına başladı. velodrom denemese de ilk yarış pisti açıldı.

Yıl 1890
“the arnold, schwinn” kuruldu.

Yıl 1891
ignaz schwinn yılda 25.000 bisiklet üretmeye başladı. kurduğu bisiklet takımına (team paramount) dünyanın en iyi bisikletçilerine topladı.

Yıl 1930
İlk tüp lastik (şişme) kullanımaya başlandı.

Yıl 1934
schwinn motorlu taşıtlardaki bilgisini bisikletlere aktararak, ilk şişme iç lastikli bisikleti tasarladı. bundan sonra piyasa canlandı.

Yıl 1960
İlk vitesli bisiklet (3 – 10 vites)

Yıl 1960
gary fisher ve charles kelly dağ bisikletini keşfetti.

Yıl 1972
İlk ragbrai turu gerçekleştirildi. (register’s annual great bike ride across iowa)

BİSİKLET TAŞIT HALİNE GELİYOR

Yeni tip yapımların ilgi görmesi ve gerçekten faydalı olarak bulunması ulusların yönetim kadrosunu harekete geçirmiştir. Bu yolda ilk adımı Fransa atmıştır. Fransa Savunma Bakanlığı Bisiklet yapımını desteklemiş ve 1871′ de imal edilen bisikletler Alman harbinde kullanılmıştır.
Daha sonraki yıllarda içi boş kauçuk lastiğinin bulunması (Trufaut) İngiltere’ de eşit tekerlikli komple kadrolu, bilyalı ve milli bisikletlerin yapılmasını ortadan katlanan portatif yapımlar (Gerard) izlemiştir.
İrlandalı Dunlop’ un (John Voyd) 1888 yılında havalı plastikleri piyasaya sürmesi bisiklet sanayiini birden bire geliştirmeye sebep olmuştur. Bu arada belirtmek yerinde olacak, yapılan bisikletler halkın kullandığı bir vasıta olmamıştır. Malzeme pahalılığı, büyük işçilik, bisikletlerin büyük ücretle satılmasını öngörmüştür. Bu nedenle sadece zengin kişilerin zevk aracı haline gelen bisiklet (1890) 500-800 Frank arasında satılıyordu. O yıllarda pahalı olan bisiklet daha sonraki yıllarda ardı ardına açılan fabrikalar ve malzeme bolluğu seri halde bisiklet yapımına yol açmıştır. Özellikle Fransa, Belçika, İngiltere, İtalya ve İspanya’ da kurulan bisiklet fabrikaları bu sporun yayılmasında öncülük etmiştir.
Özellikle birinci dünya savaşında; savaşa katılan Avrupa ülkeleri, bisikleti askeri amaçlarla orduların süratli hareketini sağlamakta kullanmışlardır.

İLK YARIŞLAR

Fransa, Hollanda, Belçika, İsviçre, İspanya ve İtalya gibi ülkelerde gelişmeye başlayan bisiklet sanayi bu sporla uğraşanların artmasına neden olmasının yanı sıra bisiklet sanayisinin teşviki sağlanmıştır.
Bisiklet sporunun beşiği sayılan Fransa’ da ilk pedallar Tuilerie, Chams de Mars, St. Jammes ve Daumesni’ de isim yapmış yarışmacılar idi. Tespit edilen en eski yarış 31 Mayıs 1868’de Paris Pare de St. Cloud’la 2 km’. lik bir parkurda koşulmuştur. Yarışı Dr. Jammes Moore (İngiltere 1847-1935) kazanmıştır. Moore daha sonra ” Legion d” Honneur” ünvanı ile ödüllendirildi.
Amatörler arasındaki ilk mukavemet yarışının birincisi ise Terront olmuştur. Paris – Longcihamp arasında 1889 yılında düzenlenen bu yarış 3 saat 40 dakika 20 saniyelik derece elde edilerek bitirilmiştir.
1890 yılındaki 10 kilometrelik ilk sürat yarışının galibi Catteroau idi.

DİĞER TURLAR VE YARIŞLAR

Özellikle 1890 yılından itibaren bisiklet bir kitle sporu haline gelmişti. Amatörlere mahsus pist mukavemet dünya şampiyonası 1893’te Chicago da yapılmış, Güney Afrikalı Ment jes 2.46.12 ile birinci olmuş, iki yıl sonra başlayan profesyonel yarışmalarda İngiliz Michael 2.24.58. lik bir derecede ile Colongene’ de şampiyonluğu almıştır.
Profesyonellere ait Yol Dünya Şampiyonası çeşitli dallarda 1927’de ilk kez yapılmıştır. Bu tarihe kadar ayrı ayrı yapılan yol yarışları genellikle 125 Km.- 297 Km. arasında yapılmıştı. Kopenhag’ daki 190 Km. lik ilk amatör yol yarışını 1921 yılında İsveçli Skolt 6.18.17. ile kazanmıştır. 1927 yılındaki 184 Km. lik profesyonel Yol Yarışı Şampiyonluğunu ise İtalyan Binda 6.37.28. lik derecesi ile Cologne’de kazanmıştır.

OLİMPİYATLAR

YOL YARIŞLARI 1896’daki ilk modern olimpiyat oyunlarında organize edilen yol yarışı, o zamanın maraton parkurunda koşulmuştu. Yarışçılar parkur etrafında iki tur atarak toplam 87 kilometre katetmişlerdi. Bayanlar ise 1984’te ilk olimpiyat yarışını koştu. Ve bundan 12 sene sonra, 1996 Atlanta Oyunları’nda, zamana karşı ferdi yarışmada kategoriler arasına alındı.

TURLAR

Ulusal veya uluslararası özellik taşıyan bu yarışma türünün özelliği yarışmanın bir yöreyi ve ya bir ülkeyi, hatta bazı büyük turlarda kıtayı dolaşmasıdır.(Fransa turu gibi) Fransa turu dünyanın en eski, en uzun ve en büyük turu olup Guinness rekorlar kitabında da en uzun spor olayı sıfatıyla yer almaktadır.
Fransa Turu ilk kez 1903 yılında organize edilmiş olup 21 gün ve 4.500 Km. yarışılmış ve o yıl turu yaklaşık 1.500.000 kişi izlemiştir.
Bugün organize edilen Fransa Bisiklet turu ise bütün Avrupa ülkelerinden geçmekte ve milyonlarca kişi tarafından ücretsiz izlenirken, televizyon ve radyodan naklen yayınlanmaktadır.
Fransa bisiklet turu ilk olarak 1903 yılında yapılmış ve Mourice Garin birinci olmuştu. 1908′ de başlayan Belçika Turu’nda birinciliği 1907 ve 1908 Fransa Turu Şampiyonu Petit Breton almıştır. Bir yıl sonra başlayan italya Turu’nda ise Max Bulla birinci olmuştu. Avrupa içinde ayrı bir özelliği olan klasik yarışlardan Paris – Bordeaux Yarışı 1891 yılında 572 Km. üzerinden yapılmış ve İngiliz Mills 26.34.57. ile turun galibi olmuştu.
1896 yılından itibaren Olimpiyatlarda yer alan bisiklet 1000 metre süret yarışını Fransız Masson kazanırken sırası ile 1900 Paris, Fransız Taillandier -1920 Ansver Peeters, 1934’de Paris Fransız Michard, 1928 Fransız Beaufrand, 1932′ de Hollandalı Egmand ilk şampiyonlar olarak bisiklet tarihine geçen isimler olmuştur.
Ülkemizde ise en büyük tur Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet turudur.

Kaynak: ekoses + wikipedia + 3harf.com

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın