Bisiklet Tamirinde Gerekli 8 Malzeme

21/07/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

1) Zemin Pompası / Ayaklı Pompa : Hem araba, hem de ince sibop uyumlu girişiyle her tür lastiği şişiren zemin pompaları, basınç göstergeleriyle lastiklerinizi doğru basınçta kullanmanızı sağlıyor.

En büyük artısı ise minik el pompalarına göre çok daha kolay bir şekilde lastik şişirmenizi sağlamasıdır.

 

 

2) Zincir Aleti : Zincirin baklalarının içindeki pinleri sökmek ve takmayı sağlar. Bu sayede yolda, turda zinciriniz koptuğunda hemen müdahale edebilir, tamirini yapabilir ve yeni zincirinizi kendiniz takabilirsiniz.

 

 

3) Akord Anahtarı : Akordu bozulan, 8 çizen jantlarınızı doğrultmak için kullanılır. Bazı türleri tek kalınlıktaki jant teline uyumluyken, bazıları 3 farklı jant teli kalınlığına uyumludur. Gevşek jant teli başlarını saat yönüne döndürerek ideal gerginliğe ulaştırın.

 

 

4) Alyen ve Tork Anahtarı Seti : Bisikletinizin bütün vidalarını söküp takmak için alyen anahtar setine ihtiyacınız vardır. Tork anahtarları ile aynakol yapraklarını/dişlilerini ve disk rotolarını söküp takabilirsiniz. Yolda gevşeyebilecek bazı vidaları sıkmak, sele borusu gibi kişiselleştirme gereken noktaları açıp ayarlamanıza imkan tanıyan bu anahtar setlerine ya da diğer adıyla alyen çakılarına ne zaman gereksinim duyacağınız belli olmadığından mutlaka bir tane edinip her yola çıktığınızda yanınızda taşımanız işinizi görüp sizi yolda bırakmayacaktır.

 

 

5) Lastik Levyesi : Çoğunlukla lastik, bazen de metal bir çubuktan oluşur. 2’li veya 3’lü set şeklinde satılır. Dış lastiklerinizi jantınızdan çıkarmaya yarar. Lastiğiniz patladığında ya da dış lastiğinizi yenilemek istediğinizde ihtiyacınız olacak bu levyelerden her daim cebinizde veya çantanızda 3 adet olmasını öneririm. Telli lastikleri söküp takması daha zor olduğundan 3 adet levye işinizi kolaylaştıracaktır. İç lastiğinizin havasını indirdikten sonra ilk levyenin ucunu dış lastiğin yanağı ile jantın yanağı arasına yerleştiriyorsunuz. Levyenin diğer ucunu jant teline takarak sabitliyorsunuz (jant teline yerleştirmek için yuvası vardır) Sonra da diğer levye ile aynı işlemi yapıp, gerekiyorsa üçüncü levye ile dış lastiği jantınızdan kolayca ayırabiliyorsunuz.

 


6) İngiliz Anahtarı : Ne zaman lazım olacağı belli olmayan, ilk bakışta ağır, büyük, kaba duruşuyla olmasa da olur dedirten bu alet, gerçekten diğer birçok aletin yerine geçtiği gibi, gücünüzün yetmediği durumlarda hızır gibi imdadınıza yetişip işinizi görüyor. Çoğunuzun aklına gelmeyeceği bir fonksiyonunu hatırlatayım; Eğilmiş zincirinizi ve disk rotorlarınızı da ingiliz anahtarı yardımıyla doğrultabilirsiniz. Her sürüşte yanınıza almanız gerekmiyor ancak alet çantanızda bir adet bulundurmanız lehinize olacaktır.

 

 

7) Kablo Kesici : Bisikletinizin kablolarını keserken, uçlarının da düzgün olmasını sağlayan, tellerinizi de kesmeye yarayan bu alete her zaman ihtiyacınız olmuyor fakat gerekli olduğunda da daha zahmetsiz ve temiz bir iş çıkarmanızı sağlıyor.

 

 

8) Kendinden Yapışkanlı Yama : Çocukluğumuzun sıcak yamalarından sonra yapıştırmalı yamalar çıkmışken, daha ileri teknoloji ve kimya bilimi sayesinde artık yapışkanı sürüp ne kadar bekleyeceğimizin hesabını yapmamız da gerekmiyor. Kendinen yapışkanlı bu ince yamaları uygulayıp yolunuza devam etmek çok kolay. Üstelik ince yol bisikleti iç lastiklerinde şişkinliğe sebep olan diğer yamalara göre çok daha ince olduklarından yama sonrası sürüş esnasında zıplama durumu da yaşanmıyor.

 

 

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın