Bisiklet Kullanmak İçin Günün En Doğru Anı ?

19/05/2008  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

Son zamanlarda yapılan arşatırmalar, artan bir hacimle     antrenmanlarda ve yarışlardaki fiziksel gelişim potansiyelinizi en üst seviyeye çıkarak  gün içindeki en doğru  antrenman zamanı saptamaya uğraşıyorlar .

Araştırmalar sonucunda tekrarlanan yüksek performanslı,  gücü ve iyileşmenin tekrar geri kazanılmasını amaçlayan  programlarının sağlayacağı performans arttırımına, antremanların yapıldığı  zamanın etki ettiğini  gösteren  yeni veriler elde edilmiştir. Bu bilgilerin ışığında bisikletçiler artık  sadece hafta içinde ne zaman antreman yapacaklarını değil, aynı zamanda gün içinde ne zaman antreman yapacaklarını da planlamaya başlayabilirler. Böylelikle  antreman ve yarış dönemleri için  bu programlar sporcular için  bu  anlamda uygulanabilir ve  her türlü etkileri kontrol edilebilinir.

Vücut ritmi kavramının temel mantığı, 24 saatlik bisiklet kullanabileceğimiz  zaman diliminde vücudun biolojik durumunun  vücut ısısıyla yakından ilgili olması  üzerine kurulmuştur,  fizyolojimiz ve psikolojimiz üzerinde etkileri bu yolla hissedilir.

Gece yapılan faliyetlerde (gece vardiyasında çalışmak vb.) olduğu yada   farmakolojik müdahalelerin kanıtladığı gibi, vücudumuzun bioljik ritmik etkisi ekzersiz kabiliyetimizi fazlasıyla etkilemektedir. Araştırmacılar sabahın erken saatinde yapılan antremanlardaki performansların,  ki pek çoğumuz haftasonlarında bu saatlerde  bisiklet kullanırız, yarışmadan önceki günün özel bir saatinde eksersiz yaparak sonucu iyileştirilip iyileştirilmeyceğini inceledirler. Bu araştırmalar antrenmanlarınızı doğru programlayarak öncelikle katılacağınız yarışma saatleriyle  benzerlik gösteren zamanlarda yaptığınızda  kısa meseafeli antrenmanlar ile yarışmalardaki performansınızda bir üstünlük elde edilebileceğiniz sonucuna vardılar. 24 saatlik fizyolojik ritimlerin işlemesine rağmen, yarışmadan önceki günde  yarışma zamanına uygun olarak doğru zamanda yapılan bisiklet antremanların kesinlikle günün aynı saatine yapılan bu yarışta  vücudun fizyolojik ve (daha önemlisi) psikolojik farkındalığının artmasına olanak sağlar.
Performansta ki bu ilerleme  aynı zamanda fazlasıyla dinlenme ve beslenmeye de bağlıdır.

AVANTAJI SÜRDÜRMEK

Herhangi bir zaman yapılan antremanlar performans seviyesini  bariz bir şekilde arttıracak olsa bile, araştırmalar göstermiştir ki  antrenmalarının başarınıza olan  etilkerindeki kalıcıklıkları   24 saatlik bilojik ritminize uyarlanabilir olmaları ile sonderecek ilişkiildir. Diğer bir deyişle,  sürekli sabah yapılan  antremanlarınızda sağlanan  egzersiz performansınızın akşam yapılan antrenmanlarınızın size verceğinden  çok daha uzun sürmesine olanak sağlayacaktı. Yine bu bilgilerin ışığında, yeni araştırmalar, 10 saniyelik toplu sprint  eforları gibi sık tekrarlanan orta seviyedeki hız antrenmanlarının sporcular için  en iyi performans artırışını sağlayan  antrenmanlar  haline  gelebileceğini öneriyor.

Güncel arştırmalar  sabahları(08:00 ile 10:00 arasında) yapılan tekrarlanan sprint antrenmanlarının performans artışları ve buna bağlı güç ve iyileşme verilerinin akşam(17:00 ile 19:00 arasında) yapılanlarla kıyaslandığında çok daha artmış olduğu yönündedir. Eğer haftalık programınız kısa süreli antremanları içeriyorsa sabah saatlerindeki çalışmalar ile en doğru yolla  iyi bir forma sahip olacağınız söylenebilir. Çünkü bu zaman dilimleri arasındaki dinlenmeler sayesinde  sağlanan iyileşmeler ile kazanılan performans  çok daha yoğun zorlu sprintlerde başarılı bir performans sergilemeye olanak sağlaryacaktır.

Tüm bu bilglerin ışında eğer bisiklet üzerinde geçirdiğiniz süreyi maksimize adecekseniz; Ne yaptığınızın yanı sıra, ne zaman ve ne sıklıkla antrenman yapacağınızı düşünmeye başlamalısınız.

Çeviri Kaynak
Bikeradar.com     Yazar: Joe Beer

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın