Bir 24 Saat Rekor Denemesi Daha!

14/09/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

14 Temmuz 2012 tarihinde “denemesini” yaptığım ve kapsamlı bir sponsorluğum olmadığı için 2 saat uykuyla yola çıkarak yine de inanılması zor bir işe el attığım 24 Saat Bisiklet Rekoru denememin ilk meyveleri de vermeye başladı. Bu açıdan birilerine ilham verdiğim, ultramaraton kategorisini tanıtıp aşıladığım için mutluyum. Haberimiz ise bu sefer Ankara’dan. Uzun yıllardır dağ ve yol bisikleti yarışlarında gördüğümüz yarışçı, Sadık Dedeoğlu da ultra-bisikletçiliğine el attı ve bu branşla ilgili olarak 24 Saat Denemesi gerçekleştireceğini Türkiye’nin en büyük bisiklet ve triatlon portalı Cyclingtr‘a iletti.

 

Şimdi gelin bir de hedefini Sadık Dedeoğlu’ndan dinleyelim;

 

F.B. : Öncelikle sizi tanıyalım, kimdir Sadık Dedeoğlu?

 

S.D. : 1967 senesinde Ankara da doğdum. Dolayısıyla 45 yaşındayım. Gençliğim sporla fazla ilgilenmedim. Ticari hayatım yoğun olarak zamanımı alıyordu. İşlerle uğraşmaktan kendime hiç zaman ayıramıyordum. Doğal olarak da çok kg aldım.2005 senesinde aşırı kg larımda kurtulmak için spora başladım. Çoğu kimsenin yaptığı gibi spor salonuna yazılmakla işe başlamıştım. Bir süre salonda vakit geçirdikten sonra, kapalı ortamdan  sıkıldım. Eşimin babası iş yerine gitmek için bisikleti kullanıyordu.  Zamanımı verimli kullanabilmek ve spor yapabilmek adına bana örnek oldu. Eşime ve kendime bisiklet aldım.  Ankaralılar bilirler, bizim Eğmir Gölü’müz vardır 1 tur 10 km civarındadır.  1 Tur attığım zaman kendimi müthiş iş başarmışım gibi mutlu hissederdim.  Böyle böyle 30 kg. vererek bu günlere geldim. Cumartesi günü saat 9:00 da Ankara da Oran Köprüsü’nün altından Konya istikametine doğru turuma başlayacağım.  Hedefim 24 saat de hiç uyumadan en uzun mesafeyi kat edebilmek. Bunun yanında bisikletten inmeden en uzun süre yol almak istiyorum.

 


 

F.B. : Peki 24 Saat Sürüş denemenize dair bilgileri sizden dinleyelim;

 

S.D. : “Bir aydan fazla toparlanmak ve uygun hava şartlarını bekledikten sonra Cumartesi günü asıl hedefim olan 24 saatlik bisiklet turuna çıkmaya karar verdim. Ankara Oran köprüsünün altından saat 9:00 da Konya istikametine doğru Ankaralı Bisikletçi arkadaşlarımızla birlikte pedallayacağız. Arkadaşlarım bir süre sonra bizi bırakacaklar ve Berkay’la (D.Berkay Yavrucuk) birlikte yolumuza devam edeceğiz. Arkamızda destek arabası daima olacak. Gıda, su gibi ihtiyaçlarımızı karşılayacak. 100 km civarında makasa gelince yolun ve havanın durumuna göre hangi yoldan makasa gideceğimize karar vereceğiz. Konya’ya ulaştıktan sonra Ankara’ya tekrar dönüşe geçeceğiz.”

 

 

 

F.B. : Bisikletin türü ve özellikleri de sonucu etkileyen kriterler arasında. Peki bisikletinizin özelliklerinizi öğrenebilir miyiz?

 
S.D. : Tura çıkacağım bisiklet Connondale six modeli. 58 kadro bisiklet kullanmama karşı özellikle küçük olan 54 kadro olan eşimin biskletini tercih ettim. Küçük kadro kullanma nedenim 58 kadro yol bisikletime göre 54 kadroda daha dik konumda durabilmemdir. Bu durum çok uzun binişlerde bel ağrısını azaltmaktadır. Seleyi  Brooks, pedallarıda mtb pedalı.  Gündüz kilitli sandalet ayakkabı giyeceğim. Arka jantı aero tercih ettim. Gidonada aero kollar taktım. Aynakolum 50*34, rublem ise 11*23 olacak. Toplam bisikletimin ağırlığı ise 8.5 kg.

 


 

F. B. : Sizin takip edeceğiniz rotaya göre toplam mesafe olarak Ankara-Konya-Ankara kaç km olmuş olacak?

 

 

S.D. : Ankara Konya arası 258 km. Ankaradan çıktıktan 100 km sonra makas ayrımı var. Normal Konya yolu makasdan sağa dönersek 258 km,  Ancak rüzgarın durumuna göre Aksaray üzerinden de Konya’ya geçebilirim. Aksaray üzerinden Konya 373 km. Rotaya yolda karar vereceğim. Dönüşümüzde Ankaraya doğru olacak.

 

F.B. : Kaç saatte katetmeyi hedefliyorsunuz?

 

 
S.D. : Hedefim en az 24 saat pedal çevirerek ve 500 km yapabilmek.

 

 

F.B. : Bu harika! Kaç kilometrede bir mola vermeyi düşünüyorsunuz?

 

 

S.D. : Toplamda 4 saatden az mola vermeyi planlıyorum.


 

F.B. : Herhangi bir sponsorunuz var mı?

 

 
S.D. : Sponsorum yok.

  

F.B. : Ankara-Konya-Ankara rotasını belirlemenizdeki kıstasınızı öğrenebilir miyiz?

 

 
S.D. : Başlangıç noktamın Ankara olmasını istedim.  Ankara Konya arasında yol nispeten daha düz. Ancak rüzgar alma ihtimali çok yüksek. Ova da rüzgarlarına yakalanma riski var.


 

F.B. : Bu denemenin ona toplam maliyeti nedir? (bisiklet + aksesuar + beslenme, araç takibi vb)S.D. : Maddi olarak kendi imkanlarımı kullanacagım. Takip aracı kendi arabamız. Onun yakıtı ve beslenmemiz dışında harcamam olmayacak.  Ancak bu işe gönül verdiğimden elimde ciddi miktarda bu işe uygun malzeme var.  Bunlar şu anda benim için hayati önem taşıyor.  Aydınlatmadan tutun, oturduğunuz seleye, bastığınız pedala kadar size ve bu işe uygun olması lazım.  Bununda maddi bilançosu bayağı yüksek.


 

F.B. : Büyük bir bütçe gerektirdiği muhakkak doğrudur. Eskiden beri yarışlara katıldığınızdan şimdiye değin birçok ihtiyaç kaleminizi edinmişsiniz. Peki sürüş esnasında beslenme konusunu nasıl planladınız? Ne tür bir beslenme yapacaksınız?

 
S.D. :  Yiyeceklerimin ve içeceklerimin tamamını araçtan karşılayacağım.  Sıvı olarak su-soda-ayran ve enerji içecekleri tüketeceğim. Yiyecekler ise az yağlı börek, haşlama patates, peynir ekmek, muz, kuru meyveler, leblebi ve kek olacak. Basit karbonhidratları enerji içeceklerinden ve şekerli ürünlerden karşılayacağım. Kompleks karbonhidrat olarak yanıma az yağlı unlu mamuller, patates ve leblebi alıyorum.  Az mlktarda peynir ve ayran protein ihtiyacımı karşılayacaktır. Yağdan ise uzak durmaya çalışacağım.

 


 

F.B. : Herhangi bir hesap yaptınız mı? Toplam kaç kalorilik ve diğer beslenme değerlerine sahip gıda ve sıvı alımı yapılacak?

 
S.D. : Kalori hesabı yapmıyorum. 15 dk. 250 cc sıvı tüketmeye çalışacağım. Sık aralıklarla karbonhidrat ağırlıklı olarak beslenecegim. 1 saati geçirmemeye çalışacağım. Her saat başı börek ayran veya tost, aralarda da kuru meyveler ve muz . Tost dediğim de tam buğday ekmeği arasına eritme peyniri.  Kaşar kesinlikle yemiyorum, hazmı çok zor. Enerjimizin midemize gitmesini istemiyorsak hazmı kolay ve uzun süre enerji verebilecek gıdaları tercih etmek lazım. Bu işin püf noktalarında biri de beslenme. Kan şekeriniz düşerse veya susuz kalırsam, yokuş aşağı bile gitmem imkansız hale gelir.
 


F.B. : Denemenin resmileştirilmesi konusunda bir çalışması var mı? Noter olacak mı?

 

 

S.D. : Notere tescil ettirme gibi bir girişimde bulunmadım. Ancak yanımımda uyduyla haberleşebilen ve bunu anlık olarak internet sitesine gönderebilen cihaz taşıyacağım. Beni BURADAN takip edebilirsiniz.


 

F.B. : 24 Saatlik zorlayıcı sürüş denemenizde size başarılar diliyor, iyi haberlerinizi bekliyor ve çabanızdan dolayı tebrik ediyoruz.

 

 

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın