Atletizm Pist Hazırlık Yarışları Yapıldı

07/04/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

2011 yılı Atletizm pist hazırlık yarışları 2-3 Nisan tarihlerinde İzmir Atatürk Stadı’nın yanındaki pistte gerçekleştirildi. Zaten öğlen saat 12:30 gibi rahat bir saatte başlayacağı beklenirken bir antrenörün kişisel bir talebi üzerine yarışın hangi stadda yapılacağı konusunda anlaşmazlık yaşandı, yarışlar için gerekli olan bazı malzemeler yanlış stada götürüldüğü için yarışların 2 saat ertelendiği bildirildi.

 

Hava durumunun da anlık değiştiği İzmir’de, yarışların başlama saati de ertelendiği için aniden başlayan yağmurla ortaya dramatik görüntüler çıktı.

 

 

Aşağıda ellerinde koca bilgisayar kasaları ve büyük monitörlerle bu elektronik malzemelerin yağmurdan etkilenmemeleri için sundurmanın altına sığınan federasyon yetkililerini görüyorsunuz;

 

 

 

Bir başka trajik görüntü ise 4.5 milyon nüfuslu Türkiye’nin en büyük 3. şehrinde bir atletizm yarışması yapılırken tribünlerin bomboş olmasıydı;

 

 

 

 

 

Sadece yarış öncesinde değil, 5 saat süren yarışlar esnasında bu süre boyunca Cyclingtr olarak biz orada görev yaparken hiçkimseye rastlamadık. Kabul, bu büyük bir yarış değil, madalya bile verilmeyen pist hazırlık yarışları, adı üzerinde hazırlık yarışı. Fakat milyonlarca kişi içerisinde kimse mi bu sporu merak etmez, kimler hangi mesafede ne derece yapıyor, hangi koşu stilleri tercih ediliyor, katılım ne durumda gibi soruların cevaplarını merak eden olmadığı için tribünler her zamanki gibi boştu.

 

Burada federasyonun milli eğitimle işbirliği içine girerek okullarda beden eğitimi derslerinde sporun sadece futbol ve basketboldan ibaret olmadığını müfredat düzeltmesiyle aşmaları gerekiyor. Aksi taktirde 70 milyon insan içerisinde sanki hiç sporcu yokmuş veya yetiştirilemeyecekmiş gibi Azerbaycan’dan Ramil Guliyev gibi isimleri getirterek halkın zor kazandığı paralar, her zamanki gibi yabancılara yedirilmeye devam edecektir.

 

Bu özeleştirinin ardından tekrar piste ve yarışmalarımıza dönüyoruz.

 

Atletizm yarışlarında sık sık duyduğunuz fotofinish kamerasını görüyorsunuz;

 

 

 

 

Yarışmalar, önce engelli kısa mesafe yarışlarıyla başladı. Asıl konumuz düz koşular fakat siz okuyucularımıza bu branş hakkında da bir nebze olsun bilgi vermek adına çektiğimiz birkaç kareyi sizlerle paylaşıyoruz;

 

 

 

 

 

Bazen teknoloji bize bu tip hoş kareleri yakalamamıza olanak sağlıyor

 

 

Alttaki karede ise bir genç bayan atletin engelli koşusu esnasındaki performansı ile yarışı sona erdiği anda sakatlık geçirdiğindeki haliyle kendisine verilen desteği görüyorsunuz;

 

 

 

Engelli koşuların ardından küçük bayanların 100 metre koşusu başladı.

 

 

 

 

 

Bu karede start hakemi, birazdan yarışacak genç bayan atletlere doğru çıkışı anlatıyor. Start bölümünde gördüğünüz üzere kısa bir mesafe kulvarlar arası geçişi önlemek amacıyla şeritler bulunuyor. İşte start hakemi de bu genç atletlere şeritler kesilene kadar şeritleri takip etmeleri gerektiğini anlatıyor.

 

 

Yarışlar, Cumartesi günü Bayanlar ve Erkekler olarak ikiye ayrılmak üzere 100 mt  – 400 mt – 1500 metre mesafelerde ve Yıldızlar, Gençler ve Büyükler kategorilerinde koşuldu.

 

Pazar günü ise 200 metre – 800 metre ve 3000 metre mesafeleri koşuldu.

 

100 metre büyük bayanlarda sadece 3 kişi vardı. Geçtiğimiz yılların Türkiye şampiyonu Hanife Sancak (ortada), bu yıl da 100 metre yarışına katılarak kendini sınadı.

 

 

 

 

Bu yarışta kendisinden 20 yaş genç olan Zümrüt Aslan tarafından 2 saniye farkla geçildi.

 

 

 

Altta 100 metre koşusundaki gençleri görüyorsunuz

 

 

 

Burada ise 100 metrede diğer kategorilere göre daha çetin geçen büyükler yarışını görüyorsunuz

 

 

 

Siz Cyclingtr okuyucularımız için detaylı çekim yaptığımız karelerimizde farklı mesafeler için uygulanan birbirinden değişik koşu stillerini öğrenebilirsiniz

 

 

Yarışlar öncesi alıştırma yapan iki küçük kardeşimiz

 

 

 

 

 

Genç bayanlarda 400 metre yarışının son 50 metresini görüyoruz

 

 

 

Yetenekli sporcuların olduğunu gözlediğimiz yarışlarda, atletlerin bir kısmının antrenörleri tarafından izlendiği ve yarışlar esnasında da desteklendiğini gördük. Bu, olması beklenen ve profesyonel sporculukta normal karşılanan bir durum tabi.

 

 

Günün son yarışları 1500 metre mesafesinde koşuldu. Dengesiz bir katılım olduğu için bayanlar 1500 metrede büyüklerle yıldızlar beraber koşturuldu.

 

 

 

Bu yarıştaki minik kardeşimizin 1500 metre yarışında kendinden hem cüsse olarak hem yaş olarak büyüklerle olan mücadelesi ilgimizi çekti

 

 

 

Stili de düzgün olan minik kardeşimizin yarış anında arkasına bakmasıyla bu ilginç kareye şahit olduk

 

 

1500 metre erkekler yarışı startı

 

 

 

 

 

Birkaç yüksek atlama fotoğrafı da bizden hediye olsun;

 

 

 

 

 

 

Yarışların detaylı sonuç listesi için tıklayınız.


Yarışa katılıp ter döken sporcular başta olmak üzere, düzenleyenlere, emek verenlere Cyclingtr olarak teşekkür ediyoruz.

 

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın