Antalya VI. Süleyman Erol Açık Deniz Yüzme Yarışları ve Len Kupası Avrupa Açık Deniz Yüzme Şampiyonası II. Ayak Yarışı Koşuldu

09/06/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Geçtiğimiz haftasonunda Antalya, yerel ve uluslararası açık deniz yüzme yarışına ev sahipliği yaptı. Konyaaltı plajında gerçekleşen yarışlar, yerel ve uluslararası olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleştirildi.

Organizasyonun uluslararası kısmı olan “Len Kupası Avrupa Açık Deniz Yüzme Şampiyonası II. Ayak” yarışına 10 ülkeden 47 sporcu katıldı. Aynı gün koşulan ve yarışların yerel kısmı olan “VI. Süleyman Erol Açık Deniz Yüzme Yarışları” kısmında ise 12-14 yaş ile 15-18 yaş gruplarında 7 kulüpten 78 sporcunun 2,6 kilometre yüzdüğü organizasyonda, çeşitli yaş gruplarında da toplamda 97 sporcu da Antalya’ da kulaç attı.

Organize edilen yarışlar “Dünya Açık Su Şampiyonası” standartlarında gerçekleşirken,  özellikle bu branşta yer almak isteyen genç yüzücüler için hem katılım açısından hem de görsellik anlamında izlemek isteyenler için oldukça ilham verici bir ciddiyette gerçekleşti.

 

 

 

Len Kup Avrupa Açık Deniz Yüzme Şampiyonası II. Ayak Yarışı

Bu yıl ilk ayağı İsrail’ de koşulan “Len Kupası Avrupa Açık Deniz Yüzme Şampiyonası” nın ikinci ayağının start’ ı, 2 Haziran’ da Konyaaltında’ ki 17 no’ lu plajda gerçekleşti. 3 bin Euro’ luk para ödülü olan şampiyonada, ilk üçe giren kadın ve erkek sporcular ödülleri para ödüllerini paylaştı. Şampiyonanın üçüncü ayağı Hollanda, dördüncü ve son ayağı ise İtalya’ da yapılacak.

 5 kilometre mesafe üstünden koşulan şampiyona yarışına Almanya, Rusya, İsrail, Slovakya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Güney Kıbrıs ve Türkiye dahil olmak üzere 10 ülkeden 25 erkek, 22 kadın toplam 47 sporcu katıldı. Türkiye’ den 14 erkek ve 7 bayan sporcunun katıldığı şampiyonada, erkekler kategorisinin ilk üç sırasını Alman sporcular paylaştı. 1985 doğumlu olan Christian Reichert, 44:17’ lik zamanı ile birinci olurken, 1994 doğumlu olan Rob Mufels, 44:18’ lik zamanı ile ikinci, 1993 doğumlu olan Hendrik Rijkens, 44:33’ lük zamanı ile üçüncü oldu. Erkeklerde en iyi zamanı yapan Türk sporcu Furkan Kaan Abatay, 47:06’ lık zamanı ile onuncu sırada yer aldı.

 

 

Kadınlarda ise1990 doğumlu Rus sporcu Elizaveta Gorschkova, 49:24‘ lik zamanı ile birinci olurken, 1996 doğumlu Alman Lena Spohie Bermel, 49:42’ lik zamanı ile ikinci, 1984 doğumlu Alman Nadine Reichert ise 49:49’ luk zamanı ile üçüncü sırada yer aldı. Kadınlarda en iyi zamanı yapan 1996 doğulu olan Türk sporcu İrem Damar ise  53:34’ lük finiş süresi ile dokuzuncu sırada yer aldı.

 

 

 

VI. Süleyman Erol Açık Deniz Yüzme Yarışları

Organizasyonunu Olimpos Rotary Kulübü’ nün gerçekleştirdiği “Süleyman Erol Açık Deniz Yüzme Yarışları” organizasyonu, bu yıl altıncı kez koşuluyor. İlk iki yıl Antalya Kaleiçi’ ndeki Mermerli plajından, Konyaaltı liman mevkiinde 17 no’ lu plaja kadar olan bölgede koşulan yarışlar, sonraki yıllarda Konyaaltı plajında oluşturulan ve Fina ve Len şartlarına uygun parkurda “Len Kupası Avrupa Açık Deniz II. Ayak” yarışlarının da ilave edilmesi üzerine ülkemizde gerçekleştirilen resmi uluslararası yarışlar kategorisine yükselmiş olan önemli bir yarış durumunda.

 

 

Bireysel kalsmanda hem kızlar, hem de erkeklerde ilk üç dereceyi Antalya Kolleji Spor Kulübü sporcuları madalya alırken, takımsal klasmanda da Antalya Kolleji yine ilk sırada yer aldı. Takımlar sıralamasında, Marmaris Belediye Spor ikinci olurken, Akdeniz Yüzme Spor ise üçüncü oldu.
 
Öte yandan aynı gün aynı yerde yapılan ve Antalya ile Muğla’ daki kulüplerden 97 yüzücünün katıldığı “VI. Süleyman Erol Açık Deniz Yüzme Yarışları” erkekler kategorisinde Kerem Öktener, 26:13’ lik zamanı ile birinci, Mustafa Mert Sır, 26:22’ lik zamanı ile ikinci, Doğu Duru da, 26:25’ lik zamanı ile üçüncü oldu.
 
 Kadınlar kategorisinde Derin Anar, 26:51’ lik zamanı ile birinci, Tuana Bahtoğlu, 27:01’ lik zamanı ile ikinci, İris Kılıç’ da, 28:01’ lik zamanı ile üçüncü oldu.

 

 

Son yıllarda ülkemizde gerçekleştirilen gerek yerel, gerek uluslararası, resmi ve özel yarışların sayısının gittikçe artması ve buna bağlı olarak aynı oranda her yaşta sporseverin açık deniz yüzme yarışlarına olan ilgisinin artıyor olması gelecekte şampiyonlar yetiştirmek için güzel bir örnek oluşturmakta. Bu türden ciddi organizasyonların gittikçe artan sayıda katılımcı ile büyüyerek devam etmesi dileğiyle.

Haber ve fotoğrafların bize ulaşmasını sağlayan Alp İskin’ e çok teşekkür ederiz.


Kaynak kişi: Alp İSKİN

Kaynakça: swimantalya.com

Hazırlayan: Alpay AKHUN


Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın