Anne Mustoe, İhtimal Dışı Bisikletçi

16/12/2009  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

  Birçoğumuz için hayal olan şeyleri çok şu kısacık hayatımızda azımız gerçekleştirebilmiştir. Anne Mustoe tutkularının peşinden giden, aklına koyduğu işi gerçekleştirebilen, korkularına, endişelerine yenik düşmeyen ender bir bisikletçi. Kendi değimiyle “İhtimal dışı bir bisikletçi”  “Bisikletçi olamayacak” dediğinin tersine aslında tam da bisikletçi olmuş biri.

  Bu harika bisikletçi hayatını iki ye ayırmış öyle ki,  kendi sitesinde kariyerinden bahsederken doğumundan bisiklete başladığı 51 yaşına kadar olan ve bir çok başarıya imza atağı mesleki geçmişini içren kısmını eski kariyerim diyerek nitelendirmiştir, yenisi ise sadece bisiklet ile yaptıklarından oluşuyor.

 1933 doğumlu Anne Mustoe 1983 yılında Hindistan’da tatildeyken Thar Çölü’nde  pedallayan bir grup Avrupa’lı bisikletçiyi gördürünce aniden bisikletçi olmaya ve hayatını değiştirmeye karar verdi, çocukluk döneminden sonraki 30 sene hiç bir deneyimi olmamasına, aşırı kilolarına rağmen 50 yaşından sonra yollara düştü.

  Özel kız  lisesi müdürü iken gelecek vadeden başarılı mesleki kariyerinden vazgeçen Musytoe, planladığı tur için  üç sene hazırlıklar yaptıktan sonra yanına yolculuğu  için gerekli dokümanlar, yolculuğunu tanıtan bildiriler, haritalar, giysiler, sözlükleri alarak  yeşil bir Condor marka bisiklet ile Mayıs 1987 de yeki Lonra’dan(İngiltere) yola çıktı.

  İşinden istifa ederek Karchi’ye (Hindistan) gitmeye karar vererek  yollara düştüğü zaman ki durumu için  ” Bisiklet ve donanımı hakkındaki bilgim minimaldi, öyle ki  lastik patlağının nasıl tamir edildiğini bile bilmezdim, genç atletik değildim hiç bir zaman incecik kıvrak bir bisikletçi olamadım, piknik yapmak, kamp kurmak, konforsuz bir yaşam hakkında fikrim yoktu ama Hindistan’a bisikletle gitmeyi, kafama koymuştum..” diyen İngiliz bisikletçi  Anne Mustoe Türkiye’den de geçerek  Karchi’ye geldiğinde 6,500km yol yapmıştı ve Karchi’ye geldiğinde “Neden durayım ki?”  diyerek ilk dünya turunu 4 sende tamamladı.

  Hayatını, gezdiği yerleri, maceralarını anlattığı 7 kitabı bulunan Anne, Mayıs ayında son kitabını yazadı. Bisikleti ile on binlerce kilometre yol kat ederek isteğini hayatı yaşamayı başarmış,  “İhtimal dışı bisikletçi” Anne Mustoe, 76 yaşındayken üncü dünya turunu yaptığı sırada 10 kasım 2009 da Aleppo’da (Suriye) bir hastanede hayatını  kaybetti.

Kaynaklar:

www.annemustoe.co.uk
 www.telegraph.co.uk
www.en.wikipedia.org/wiki/Anne_Mustoe
www. road.cc
www.timesonline.co.uk

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın