Çanakkale Geçilmez Bisiklet Turu 8.Gün (Çanakkale Merkez)

03/10/2009  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), Turlar ve Organizasyonlar

18 Mart 2009

Cihan Abimizin bizler için yapmış olduğu üç günlük muhteşem planı uygulamak için saat 9 gibi ayaktayız. Bu üç günlük plan dahilinde Çanakkale’nin görülmeye değer bütün her yerini göreceğiz. İlk gün planımız, bir haftadır yolda olduğumuz için bisikletsiz Çanakkale merkez turu olacak.

Muhteşem bir kahvaltı…

Orhan, ben ve Oktay Abi…

Güzel bir kahvaltının ardından Güzelyalı’ya çok yakın olan Mesudiye Tabyasını görmek istiyoruz. Ama ne hikmetse kapısını kilitlemişler girmek yasak. Orayı es geçerek, Turgutreis Tabyasına çıkıyoruz.

Oktay Abi, kaldığımız apartın sahibi Bektaş Abi, ben ve Cihan Abim…

Yoldan iki km kadar yukarıda bulunan tabyaya yine yanan ormanlık alan içerisinden çıkıyoruz. İçimizde ise burukluk var. Çanakkale’nin akciğeri sayılabilecek ormanlar yok olmuş gitmiş. Nihayet Turgutreis Tabyasındayız…

Turgutreis Tabyasında hatıra fotoğrafı…

 

TURGUTREİS TABYASI

24 Haziran 1936 yılında, Turgut savaş gemisinden sökülen dört adet toptan ikisi, geminin adıyla anılacak bu tabyaya yerleştirilmiştir. Namlu uzunluğu 10.30 metre, çapı 28 santimetredir. Menzili 16.000 metre olan toplar 1892 yılında üretilmiştir. Bataryanın ilk komutanı Yüzbaşı Selami Arıkan’dır. Turgut Bataryası ismi verilen bu bataryaya, Üçüncü Batarya ve Beşyüzaltmışbeşinci Batarya olarak numara verilmiştir. Turgut Reis Bataryası’nın topları, Çanakkale bölgesinin savunmasından her an göreve hazır beklemiştir.

 

Fotoğraf: Oktay Tiryakioğlu

Fotoğraf: Oktay Tiryakioğlu

Güzelyalı’ya doğru inişe geçiyoruz yanan ormanlık alanın içinden…

Cihan Abim ve MTB bisikleti…

Cihan Abinin kedisi…

Turgutreis Tabyası ziyaretinin ardından Güzelyalı’ya iniyoruz ve merkeze gitmek için minibüse biniyoruz. 18 Mart etkinlikleri başlamış.

Merkezde İstanbul’dan Çanakkale’ye bisikleti ile gelen Aytekin Erzan ve Ankara’dan Çanakkale’ye bisikleti ile gelen Yılmaz Abi ile buluşuyoruz.

Türk yıldızlarının gösterisini izliyoruz hep birlikte.

Ardından hep birlikte Varol Bisiklete gidiyoruz. Murat Varol abimiz ile tanışıyoruz. Son olarkata Aytekin’in bisikletini bırakarak hep birlikte gezmek üzere oradan da ayrılıyoruz.

İlk hedefimiz orijinali gibi birebir yapılmış Nusrat Mayın Gemisi maketi. Geminin içini geziyoruz hep birlikte.

Gelibolu Yarımadası karşımızda, yarın gezmeye gideceğiz oraları. Kilitbahir Kalesi buradan çok güzel görünüyor.

DUR YOLCU! Bilmeden gelip bastığın bu toprak, bir devrin battığı yerdir…

Ardından Çimenlik Kaleye yöneliyoruz. Yol üzerinde dizilmiş topları inceliyoruz.

Çimenlik Kale

Uzun bir bekleyişten sonra Çimenlik Kaleye giriyoruz. Tarihi görevli askerler tarafından düzenli bir şekilde anlatılıyor.

Kaleden çıktıktan sonra bahçede sergilenen diğer top ve denizaltıları inceliyoruz. Bunlardan biriside “Alman UB-46 Denizaltısı”.

ALMAN UB-46 DENİZALTISI

36,9 m uzunluğunda, 4,4 m genişliğinde olan UB-46 denizaltısı, Almanya’nın Bremen şehrinde inşa edilmiş ve Aralık 1915 tarihinde denize indirilmiştir. Birinci Dünya Savaşında Osmanlı İmparatorluğu’nun Almanya ile birlikte savaşa katılması nedeniyle UB-46 Denizaltısı İstanbul bölgesinde görevlendirilmiştir. İstanbul’a intikal seyri esnasında, 2 Ekim 1916 tarihine Ege’de 3442 grosstonluk “HUNTARAL” isimli İngiliz vapurunu torpilleyerek batırmıştır. 7 Kasım 1916’da Kırım açıklarında “MELENİ” isimli Rus yelkenlisini batırdıktan sonra İstanbul’a dönüş emri almış ve 7 Aralık 1916’da sahilden 300 metre açıkta kıç tarafından mayına çarparak batmıştır.

Kale ve topları ziyaretimizin ardından limanda halka açılan ve Türkiye Cumhuriyeti Gemisi olan “Cezayirli Gazi Hasanpaşa” gemisini ziyaret etmeye gidiyoruz.

Sevgili Yılmaz Abi ve Orhan Tozun

Donanma Gemisi…

Ayrıntısı ile gezdikten ve hatıra fotoğrafı çekildikten sonra gemiden çıkıyoruz. Şimdiki durak ise meşhur “Aynalı Çarşı”.

AYNALI ÇARŞI

Çanakkale içinde Aynalı Çarşı

Ana ben gidiyom, düşmana karşı

Ooof, gençliğim eyvah.

Bugünkü gezimizin sonuna geliyoruz. Merkezden birkaç hediyelik aldıktan sonra Güzelyalı’ya dönmek için durağa gidiyoruz. Saatler süren beklemenin ardından minibüs geliyor ve biniyoruz. Akşam yemeğini yine Nihan Ablanın müthiş lezzetli yemekleri ile geçiriyoruz.

Sevgi ve Saygılarımla…

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın