Aliağa Belediyesi Çocuk Trafik Eğitim Okulu çocuklara küçük yaşta trafiği öğrenmeleri için ücretsiz eğitimler veriyor

24/07/2009  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Trafik kazalarının yoğun yaşandığı ülkelerden biri olan Türkiye’de çocukların küçük yaşta trafik kurallarını öğrenmesi ve bilinçli şekilde yetişmeleri için Aliağa Belediyesi çocuklara ücretsiz olarak pratik ve teorik eğitimler vererek trafiğe karşı duyarlı bireyler yetiştiriyor.

 

Ülkemiz diğer belediyeleri de aynı hassasiyeti gösterebilir. Sessiz sedasız aramızdan giden küçük yüreklere görevimiz olan eğitimi vererek , onlara olması gerekeni öğreterek, ölümlerinin önüne geçebilir. Aliağa Belediyesinin örnek ve medeni davranışını tebrik ediyoruz. Uygulamanın Türkiye genelinde yaygınlaşması ve her çocuğun hayalinde olan ve hakkı olan bisiklete binme özgürlüğünün ders kitaplarında konu edilmesini ve gerekli eğitimin daha geniş kitlelerdeki çocuklarımıza ulaşmasını ümid ediyoruz.

 

Şehir planlaması yapılırken çocuklarımızın ve hızla gelişerek yaygınlaşan bisiklet sporu için bisiklet yollarının da planlanması, bisikletin aynı zamanda bir taşıt olduğu bilinci ile hakkı olan bisiklet yollarının tahsisi medeni her ülke gibi Türkiye’ nin de hakkıdır. Bu konuda ki hassasiyetlerini gösteren modern belediyelere tebrik ve teşekkürler…

 

Cumhuriyet Alanı karşısında bulunan Aliağa Belediyesi Çocuk Trafik Eğitim Okulunda eğitim gören 190 çocuk trafik kurallarını ve trafik ile ilgili tüm bilgileri öğreniyor. Öğrenciler hafta için her gün 16.30 ile 18.00 arası eğitimlerde trafik kuralları, bisiklet binme kuralları ve trafik ile ilgili bilgiler almanın yanı sıra trafik sahasında uygulamalı olarak akülü araçlar ve bisikletler ile eğitim alıyor.  

Aliağa Belediyesi Çocuk Trafik Eğitim Okulunda ücretsiz eğitim veren trafik polisi İsmail Hakkı Ergün  “5–12 yaş arasındaki 190 öğrenciyi hafta içi gruplarına böldük ve günlük ortalama 40 öğrenciye eğitim veriyoruz. Amacımız çocuklara küçük yaşta trafik kurallarını öğretmek ve onları bilinçli olarak yetiştirmek. Ayrıca çocukların eğitimden sıkılmamaları için ders aralarında çizgi film izleterek eğitimlerini eğlenceli bir hale getirmeye çalışıyoruz. Kursu bitirenlere Milli Eğitim onaylı başarı belgesi ve çeşitli hediyeler vereceğiz” dedi.

 

Kaynak: Aliağa Belediyesi

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın