Alanya Triatlonu’nda İlk Yıllar- Feyzi Açıkalın

29/06/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Türk bisiklet dünyasının bilinen isimlerinden Feyzi Açıkalın’ın kaleme aldığı “Alanya Triatlonu’nda İlk Yıllar” adlı kitabını büyük beğeniyle okudum. Kapadokya Bisiklet Turunda Feyzi Açıkalın bu kitabı bize hediye edene dek bilmiyordum. Nasıl olur da böyle bir kaynağın varlığından haberdar olmam da böylesi bir gecikme yaşayabilirim diye ilk etapta kendime hayıflansam da, Türk Triatlon tarihine ve futbol haricinde bir spor dalının Türkiye’ye getiriliş, gelişim aşamaları konusunda böylesi bir kaynağın varlığından sizleri de haberdar etmenin yerinde olacağını düşündük.

 

[View:http://vimeo.com/25679884:550:0]

 

Kitabı okurken akıcı Türkçe, serbest yazı tekniği ve yaşanan olaylar,gelişmeler karşısında Feyzi Açıkalın’ın ünlemlerle(!) hareketlendiği esprili aktarım yeteneği karşısında çok keyif aldığımı vurgulamak isterim. Ülkemizde her konuda olduğu gibi Bisiklet ve Triatlon konularındaki kaynak yetersizliği Türkiye’nin gerçeklerinden acı bir tablodur. Yaşananlar yaşanmış, bisiklet ve triatlon duayenleri aramızdan ayrılıp tüm anı ve tarihi kendilerine saklayıp Türk halkını tarihsel anlamda yoksun bırakmışlardır. Oysa, “Geçmişi olmayanın, Geleceği olamaz” sözünün derin anlamı silsile şekilde atlanmıştır. Türkiye’de Triatlon’un yakın tarihine baktığımızda Feyzi Açıkalın içinde bulunduğu soluduğu tarihi kayda almış, Türk bisiklet tarihinde, bisikletin aslında ne kadar hayatın içinde, futbolun önünde olduğu yılların hasır altı kaldığı bu yıllarda, geçmişteki konu ve önem zenginliğimiz bilinseydi… Acaba şimdi sanki yeni bir oluşum yapıyormuş gibi mi davranırdık? Ya da tam tersi Tarihimizden böbürlenerek bisikletin kültürümüzdeki eski tarihini hayatımızın göbeğinde mi yaşardık?

 

İşte bu derece hassas bir konu. Türkiye için kaynak yaratmak iz bırakmak. Feyzi Açıkalın’ın serbest ve mizahi kaleminden çıkan belgesel boğuculuğundan uzak, fakat en ince detayları ile aktarılmış tam anlamıyla belgesel kaynak niteliğindeki eserini soluksuz okuyabileceğiniz düzeyde akıcı kalemine de hayran kalacaksınız. Bu kitabı kesinlikle öneriyorum. İlk sayfalarında acaba nasıl bir kitap diye bakacak olursanız, başınızı kaldırdığınızda çoktan kitabı yarılamış olduğunuzu fark edebilirsiniz. Bir puanlama vermek gerekirse kitaba ve yazarına tereddütsüz 10 üzerinden 10 veririm.

 

 

Kitapta 1991 yılından itibaren Alanya’da Triatlon’un doğuşu ve geliştirilmesi aşamaları yanı sıra Türkiye’de şu an bisiklet sporunun önemli isimlerinin 1991’li yıllarda Triatlon için verdikleri çabaları okuyacaksınız. Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanımız Sayıın Emin Müftüoğlu’nun Alanya Triatlon’unun doğuşunda aldığı görevleri görüp şu an Türkiye’nin dev isimlerinin verdiği yıllar öncesinden gelen emeklere yani tarihe tanık olabileceğiz.. İlk düzenlenen Alanya Triatlon yarışında, hem ilk hem de Uluslararası düzenlenmesi başarılmış yarışta, yarışanlar arasında Abdurrahman Açıkalın organizasyonda aldığı görevlerin yanı sıra triatlon’un ne demek olduğu bilinmeyen yıllarda Türk Triatlon sporcusunun da keza olamayacağı bir zamanda yarıştığına tanık olmak da ayrı, önemli bir detay. Abdurrahman Açıkalın’ı ilk takımın oluşturulmasında verdiği emeklerin tarihindeki tanıklığını yine bu kitapta yaşayabilirsiniz.

 

Sadece kişiler ve yaptıkları mı? Hayır elbette. Feyzi Açıkalın’ın kalemi 1991 yıllarında Türkiye şartlarından yani tam 20 yıl öncesinin Türkiye’sinde TRT’ye rakip olan tek TV kanalı Star’ın yeni girdiği yayın rekabetinde Türk halkına ilk özel televizyon kanalının ne demek olduğunu öğrettiği yıllarda Triatlon denen bir sporun Alanya’da yapılması çabalarını yer yer esprili ama tam bir tarih, yer yer de traji-komik düşünce mantıklarında engelleri yıkma çalışmalarını da aktarıyor. Yapmak istediğiniz şey, iyi bir şey ise ve tamamıyla yeni ise size “Ütopya” diyerek sizi iyiyi yapmaktan engellemek isteyen çokça insan çıkacaktır/çıkmıştır. Nitekim Cyclingtr olarak ilk başladığımız yıllarda “Ütopya” kelimesini çokça duymuş olduğumuzu hatırlıyor hatta önümüze konan engelleri tek tek nasıl da yıktığımızı düşünüyorum. 20 yıl öncesi Alanya Triatlonu için Ütopya benzetmesi yakın tarihte Türkiye’ye yeni bir spor basını penceresi açmaya çalışmakta olan Cyclingtr için de söylenmişti. Yıl 2011… Görüyoruz ki “Ütopya” benzetmesiyle engellenmeye çalışılsa da iyi olanı yapmak isteyen insanlar için ne ütopya kelimesi ne de konacak yapay engeller, engelleyemiyor. Ve iyi ki de engelleyemiyor.

 

20 yıl öncesinde Alanya’da Triatlon yarışı ütopyası(!) için Feyzi Açıkalın’ın kayda aldığı tarihten bir bölüm… “O devrin (ve hatta şimdinin!) değişmez belediye komisyon üyesi, Triatlonun baldırı çıplaklarla yapılacağını anladığı için şöyle daha düzgün, deve güreşi gibi bir organizasyonun düzenlemesini önerir. Allahtan Aydoğan durumu kavramıştır; startı verir…

 

 

 

 

Feyzi Açıkalın’ın Ege Yayınları’ndan çıkan “Alanya Triatlonu’nda İlk Yıllar” kitabına internetten idefix dahil bir çok kitapçıdan ulaşabilirsiniz. 116 sayfa kuşe kağıda baskılı kaynak eseri kesinlikle tavsiye ediyorum.

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın