Akıllı Bisiklet Uygulaması İstanbul’ da Başladı

25/11/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ inin yan kuruluşlarından olan İspark (İstanbul Otopark İşletmeleri A.Ş.), ülkemizde bir ilke imza atarak “Akıllı Bisiklet” uygulamasını başlattı. Uygulama, ilk olarak pilot bölge olarak seçilen Kadıköy- Kartal sahil şeridi arasında hayata geçirildi. Toplam 10 istasyonda 100 bisikletle hizmet veren sistem oldukça basit bir şekilde çalışıyor. Kredi kartı ya da abonelik üstünden işletilen sistemden bisiklet kiralamanın bir saatlik bedeli 2 TL, 2 saati 3 TL, tüm gün 25TL. Yeni uygulama sayesinde bisiklet severler, İspark’ ın İsbike istasyonlarından istedikleri zaman bisiklet kiralama imkanına sahip. Uygulamada başladığından bu yana ilk iki haftada toplam 500 kişi, 2100 saat kullanmış. 

 

 

İsbike istasyonlarından bisiklet kiralamak isteyen kullanıcılar, iki ayrı sistem ile kiralama yapabiliyor. Kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen kullanıcılar, 50 liralık provizyon ücreti ödüyor ve kullanımını sonlandırdığı anda kiralama bedeli bu ücret üzerinden kesiliyor. Paranın geri kalanı ise kullanıcının hesabına iade ediliyor. Diğer bir yöntem ise abonelik sistemi. Güzergah üzerindeki İspark otoparklarında abonelik sözleşmesine imza atan kullanıcılardan abonelik bedeli ödüyor ve abone kartına yükleniyor.  Kullanıcı daha sonra abone kartı ile istediği istasyondan bisiklet kiralayabiliyor. Sistem, istasyonlardan herhangi birinde bisiklet sayısı azaldığında, bu bilgiyi mesaj ile merkezi gönderiyor ve özel elektrikli ring araçlarıyla istasyona bisiklet takviyesi yapılıyor

 

 

Şehir içi ulaşım ve amatör kullanımlar için alternatif bir araç olan bisikletin daha yaygın kullanılabilmesini amaçlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İspark’ ın ile koordineli çalışmalar yürüttüklerini belirten İspark Genel Müdürü Mehmet Çevik “Bisiklet yolları üzerinde kurduğumuz Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi ile bisiklet severlere güzel bir hizmet daha sunuyoruz. Kent genelinde uygun noktalarda bisiklet ünitelerini yaygınlaştıracağız”  şeklide açıklaması mevcut.

 

 

Uygulama Paris, Barselona, Amsterdam ve Brüksel gibi dünyanın önemli kentlerinde kabul görmüş başarılı bir uygulama.  Bisiklet kiralama ve paylaşımı sayesinde şehir içinde mümkün olduğunca trafik yoğunluğunu azaltmak, kullanıcıların sağlıklı yaşam ile çevrecilik bilincini arttırmayı hedefleyen oldukça faydalı bir farkındalık projesi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ nin çevrecilik ve trafik sorunları çatısı altında yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleri kapsamında hayata geçirilen “Akıllı Bisiklet” uygulaması diğer büyükşehirlere de örnek olacak, çok önemli bir başlangıç. Nitekim geçtiğimiz Mart ayında Kocaeli Belediyesi’ de benzer bir proje için kollarını sıvamış ve ihale açmış. Önümüzdeki zamanlarda “Akıllı Bisiklet” uygulamasının diğer büyük şehirlerde yaygınlaşması ile birlikte, bisikleti seven amatör kullanıcılarının da sayısının gitgide artacağına kesin gözüyle bakılabilir. Pilot uygulama şimdilik kısıtlı sayıda bisiklet ve tek bir güzergahta olsa da çevre kirliliğini ve trafik sorununa küçük de olsa fayda sağlarken, sağlıklı yaşam bilincine de katkıda bulunacaktır. Ayrıca çeşitli sebeplerden ötürü bisiklete binemeyen amatör kullanıcıların uygulama sayesinde rahatlıkla bisiklet temin etmeleri de mümkün olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ inin de en kısa zamanda böylesine güzel bir uygulamayı örnek alması dileğiyle.

 

Kaynakça: İspark.com.tr, baksi.com.tr 

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın