Açık Su Yüzme Yarışları Hakkında Her Şey 2

23/01/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Açık Su Yüzme Yarışları’ na Katılmak İsteyenler İçin Faydalı Bilgiler

İlk yazımızda ülkemizde düzenlenen belli başlı “Açık Su Yüzme Yarışları” hakkında genel bilgilendirme yapmaya çalışmıştık. Bu yazımızda ise bu türden yarışlara girmek isteyenlerin yarışlarda uygulayabileceği basit ipuçlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

 

Derin Deniz Korkusu

Derin denizde uzun mesafe yüzme fikri birçok kişiye ilk anda oldukça ürkütücü gelebilir.  Hem açık denizde yüzmek istiyor, hem de korkuyorsanız, öncelikle bunun o kadar korkunç bir spor aktivitesi olmadığını zihninize yerleştirerek başlangıç yapmalısınız. Eğer derinlerde yüzmek istiyorsanız, her şeyden önce aklınıza kötü düşünceler getirmemelisiniz, getirirseniz yüzemezsiniz. Bu konuyla ilgili olarak geçmişte “Denizdeki Yalnızlık” adlı yazımda bazı duygu ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmıştım.

 

 

Özellikle geçmiş yıllarda gerek TV’ lerde, gerekse sinemalarda yayınlanmış olan köpekbalığı temalı bazı filimler birçoklarımızın bilinçaltını olumsuz yönde etkilemiş olabilir. Öncelikle bunların abartılı filimler olduğunu hatırlatalım. Üstelik ülkemiz karasularında bu türden deniz canlıları da yok.

Gördüğüm ve bildiğim kadarıyla yeterince güvenlik tedbiri alınmış “Açık Su Yüzme Yarışları” nda şimdiye kadar herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmamış. Hem kişisel hem de organizasyon bazında gerekli tedbirler alındığı takdirde açık denizde yüzmekten korkulacak hiçbir şey yok. Zaten korkarak yüzemezsiniz. Ancak korkulardan uzaklaşmış bir zihin sizi denize ve bitiş çizgisine taşır.

 

 

İhtiyacınız Olan İlk Şey Antrenman

Açık su yüzme yarışların katılmak için ihtiyacınız olan en önemli şey düzenli yüzme antrenmanı yapıyor olmaktır. İlk yazımızda bahsettiğimiz yarışları hatırlayacak olursak; 2000m.’ lik parkuru ile yüzülen en kısa mesafeye sahip olan “Urla Açık Su Yüzme Yarışı” nı rahat bir şekilde tamamlamak için ortalama olarak yarım saat sürekli yüzebilmek şart. Diğer yarışlarda ise bu süre 1-2 saate kadar uzamakta. Dolayısıyla oldukça yüksek dayanıklılık ve efor isteyen bu türden yarışlar için yüzme altyapınızı güçlendirmek için hazırlık döneminde en azından hafta da 2 gün -1 saat yüzme antrenmanı yapmanız gerekir. Bu antrenmanlar hem kısa intervallerler hem de aerobik tabanlı çalışmalar içermelidir. Tüm bunların yanında doğru teknikle yüzmek için zaman zaman drill(teknik çalışma) çalışmalarını programınıza almayı unutmamalısınız.

 

 

Havuz Antrenmanı mı, Deniz Antrenman mı?

Elbette her ikisi de. Kışın hazırlık dönemi boyunca havuz da yapacağınız interval ağırlıklı antrenmanlar sizi güçlendirip, hızlandıracaktır. Deniz suyu sıcaklığının yüzülebilir seviyeye geldiği bahar aylarından sonra denizde antrenman yapmak ise gireceğiniz yarışlarda daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Özellikle emniyetli bir bölgede zaman zaman yapılacak olan bu antrenmanlar hem dayanıklılığınızı test etmek hem de açık deniz şartlarına alışmak adına oldukça faydalıdır. Çünkü denizin havuzdan daha kompleks ve karmaşık bir yapısı vardır. Tuzlu suyun olumsuz etiklerini yaşamak, kerteriz almak, değişken akıntıları hissetmek ve ters dalga ile karşılaşmak gibi normal şartlarda havuzda hiç karşılaşmadığınız fiziksel şartları tecrübe ve mücadele etmek sizi sadece metabolik olarak güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda zihinsel olarak da güçlenmenizi de sağlar.

 

 

Yunus Vuruşu Yapın

Havuz da “Yunus vuruşu” çalışması yapın. “Yunus vuruşu”, yüzerken kulacı kesmeden başınızı kaldırıp ileriye bakmaktır. Bu sayede, açık denizde yüzerken sudan başınızı sudan çıkarıp dubaları ve kerterizini kontrol edebilirsiniz. Ara sıra zaman yunus vuruşu yaparak yön tayininde bulunmalısınız. Çok sık yapılması yüzme ritminin olumsuz yönde etkilenmesine ve yorulmaya sebep olabilir. Eğer Yunus vuruşu yapamıyorsanız, başınız dışarıda birkaç kulaç kurbağa yüzerek kerteriz kontrolü yapın.

 

 

Her İki Taraftan Nefes Alın

Birçoğumuz havuzda yüzerken alışkanlıklarımızın esiri olarak hep aynı taraftan nefes alırız. Havuz gibi izole bir ortamda bunun çok fazla bir zararı ya da önemi yoktur. Fakat tek taraflı nefes alma denizde aleyhinizde bir durum olarak karşınıza çıkabilir. Dalgalı bir denizde yüzerken aksi taraftan nefes alamadığınız takdirde, ağzınıza sık sık tuzlu deniz suyu kaçması olası. O yüzden havuzda drill çalışmaları yaparken çift taraflı nefes alma çalışmaları da yapmalısınız. Hem sağdan hem soldan nefes almaya alışmak için özellikle koordine yüzme çalışmaları yapmalısınız.

 

 

Parkur Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Yüzeceğiniz parkur hakkında öncede bilgiye sahip olmalısınız. “Açık Su Yüzme Yarışı” ndan bir gün önce yarış hakkında bilgilendirme toplantısı ve ardından makarna partisi yapılır. Bilgilendirme toplantısına mutlaka katılın. Bu toplantılarda yarışla ilgili çok önemli (Akıntı, su sıcaklığı, kerteriz noktaları, emniyet kuralları cut off vb.) konularda çok faydalı bilgiler verilir. Ardından gelen makarna partisinden yeni dostlar edinirken, daha önce o parkurda yüzmüş olan deneyimli yüzücülerden küçük tüyolar alamaya çalışın.

 

 

 

Gereksiz Tüylerden Kurtulun

Yarışmadan birkaç gün önce vücut tüylerinizi kesmek size saniyeler kazandırabilir. Marc Spitz 1972 olimpiyatlarında yüzmede 7 altın madalya alan, saçları ile tüm vücut tüylerini kesen ilk yüzücüdür. Elbette kendisi çok iyi bir yüzücü olduğu için şampiyon olmuştur ama böylesine küçük ayrıntıların da sporcuya katkısı olduğunu kabul etmek gerekir. Saniyeler kavramı birçok kişiye komik gelebilir ama her müsabakada dereceye girenlerin arasında saliseler olduğunu düşünürsek daha normal gelecektir.

Yalnız bu tüylerden kurtulmak isterken cildinizin tahriş etmemelisiniz. Jiletle yapılan kesimlerde ciltte tahriş söz konusudur. Benim favorim, ense tüylerini kesmeye yarayan makinalardır. Bunlar jilet gibi cildi tahriş etmez ve sıfır numaraya kadar kesim imkanı tanır.

 

 

Gelecek bölümde başlamadan önceki son hazırlıklar, start anında ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler.

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Açık Su Yüzme Yarışları Hakkında Her Şey 1

 

Fotoğraflar: 2 Temmuz 2011- 1. Urla Açık Su Şampiyonası

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın