Aday Hakem Kursu Bursa’da Tamamlandı

13/03/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

Aday Hakem Kursu Bursa’da Tamamlandı

Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun her yıl düzenlediği Aday Hakem Kursu bu yıl Bursa’da açıldı. 3 gün süren kursa Türkiye’nin çeşitli illerinden, farklı meslek gruplarından 42 kişi katıldı. Bu yıl katılımcıların daha ilgili ve eğitim seviyelerinin yüksek olması kursu veren eğitmenleri sevindirdi.

Bisiklet hakemi olmak için ilk kademe olan ve hakemliğe atılan ilk adım olan Aday Hakemlik görevi için eğitimi alan kursiyerler de, eğitmenler de bu sıcak ortamda verilen eğitimden hoşnut olarak kursu bitirdiler.

 

 

Aday Hakem Kursu’nda;

Hakemliğin tanımı
Hakem kategorileri
Hakemlerin sınıflarına göre yetki ve görevleri
Hakemlerin yanlarında bulundurmaları gereken ekipmanları
Yarış çeşitleri
Bisiklet yarışı sınıfları
Yarış startında olması gereken araç dizilimleri ve yarışın seyrine göre bu araçların geçmeleri gereken yerler
Yarışçıların uyması gereken kurallar, yapılmaması gerekenler ile diskalifiyeye neden olan durumlar
Sporcu lisans türleri
Yarış yönetimi
Yarışta zaman hesaplama yöntemleri ve yarışa dair bilgi paylaşım şekli
Ortalama hız hesaplama formülü
Klasman çıkartma
Yarışlarda beslenme noktaları ve şartlara bağlı olarak insiyatif kullanma sınırları
Yol yarışları ile dağ bisikleti yarışlarına dair bilgiler paylaşıldı.

 

 

Aday hakem kursunu veren bisiklet camiasındaki 37 yıllık geçmişinin yaklaşık 28 yılında Türkiye Bisiklet Federasyonu adına bisiklet hakemliği yapmış ve şu anda da Merkez Hakem Kurulu Başkanı olan Şükrü Aydın ve Motorize Hakemler başkanı, aynı zamanda MHK üyesi olan Ercan Sapmaz, kursiyerlere engin bilgilerini paylaştılar.

 

 

Yılların verdiği tecrübelerini öğrencilerle paylaşan Şükrü Aydın ve Ercan Sapmaz sayesinde 3 günlük yoğun eğitimde hakemliğin ne kadar değerli bir meslek ve görev olduğu bir kez daha anlaşıldı.

Halihazırda onlarca faal hakemi bulunan federasyonun, yarışlarda daha etkin, daha hızlı olabilmek ve hem adaletli, hem de keyifli, başarılı yarışlara sporcularla beraber imza atmak adına yeni hakemlerden beklentilerinin daha da arttığını böylece hep beraber bisiklet sporunu daha ileriye taşıyabileceklerini ilettiler.

Kurs sonunda yazılı sınavdan geçen öğrencilerin, Aday Hakem’liklerini kazanıp kazanmadıkları yakında Bisiklet Federasyonluğu’nun resmi sitesinden duyurulacaktır.

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın