Açık Su Yüzme Yarışları Hakkında Her Şey 3

29/01/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

“Açık Su Yüzme Yarışları Hakkında Her Şey” adlı yazı dizimizin ilkinde ülkemizde gerçekleştirilen açık su yarışlarını tanıtmış, ikincisinde ise yarış öncesindeki zihinsel ve fiziksel hazırlık evreleri ile yapılması gereken antrenman çalışmalarından kısaca bahsetmeye çalışmıştık. Yazı dizimizin üçüncü ve son bölümünde yarıştan hemen önce yapmanız gereken küçük hazırlıklar, start anında ve sonrasında yaşanacak şeylerle ilgili bazı bilgiler vermek istiyorum.

 

 

Vazelin ve Güneş Yağı Kullanın

Yarışların yaz aylarında yapıldığını ve bir saatten uzun sürdüğünü düşünürseniz yarış öncesi ihtiyacınız olan şeylerden birinin güneş yağı diğerinin de vazelin olduğunu tahmin edebilirsiniz. Özellikle yaz aylarındaki dünyaya dik gelen yoğun ultraviyole ışınlarının deniz suyu ile işbirliği yapması sonucu bir saatten fazla süren yarışlarda vücudunuzda istenmeyen yanıklara sebep olabilir. Sırt ve bacak arkasına güneş yağı sürmeniz, sizi yarış sonrası güneş yanıklarından koruyacaktır.

 

 

Diğer yandan vazelin, boyun, koltukaltı gibi yüzerken sıklıkla sürtünme olan bölgeleri tahrişten korur. Tuzlu suyun yıpratıcı etkisi yüzünden bu ve benzeri yerleri korumanın yanında kaydırıcılığı da arttırdığına inandığım vazelini elden dirseklere kadar olan bölüm ile diz altında ayaklara kadar olan bölüm dışındaki tüm bölgelere kullanabilirsiniz. Vücudunuza vazelin sürmeden önce elinize ameliyat eldiveni giymelisiniz. Ancak bu şekilde yüzmede itiş ve çekiş için kullandığınız el ve ayaklarınızı vazelinden uzak tutabilirsiniz. Belki bu yazıyı okuyan bazı sporcular bu kadar çok vazeline ne gerek var diyebilirsiniz. Tüyleri temizlenmiş bir vücuda vazelin sürdükten sonra yüzün ve öyle karar verin derim. Deniz suyunun çok daha tuzlu olduğu Akdeniz’ deki yarışlarda, tuzun ağızda bıraktığı olumsuz etkiyi gidermek için dudaklarına bile vazelin süren yüzücüler gördüğümü söyleyebilirim.

 

 

Mayo, Yüzücü Gözlüğü, Bone, Kulak, Tıkacı

Öncelikle asla yepyeni sıfır malzeme ile yarışa girmeyin. Hiç kullanılmamış ve ilk kez yarışta kullanılacak olan sıfır malzeme yarış esnasında sizi üzer.

 

 

Mayo

Sporcular bu türden özel yarışlarda çoğunlukla slip mayo yarışır ama triatlon mayosu, bütün yüzücü mayosu ya da ayak bileklerine kadar uzanan yarım yüzücü mayoları ile yüzen sporcular da görmek mümkün. Genellikle açık su yüzme organizasyonları, özel yarış olduğu için mayo seçimi konusunda çok fazla katı davranılmıyor. Diğer yandan 2010 dakoşulan “Meis-Kaş Açık Su Yüzme” yarışında Fina gokartlı bir hakem sporculardan birinin ayak bileğine kadar uzanan mayoyu yarışmaya uygun olmadığı gerekçesi ile kabul etmemişti. Yüzücü arkadaşımız da mayoyu diz üstünden kesip kurallara uygun hale getirerek yarışa katılmak durumunda kalmıştı.

 

 

Yüzücü Gözlüğü

Sıfır gözlük kullanımı sıkıntı yaratır fakat eski bir gözlüğün de son anda lastiğinin kopması olasılığını da unutmayın. Elbette küçük depar gözlükleri ile yarışabilirsiniz ama benim tercihim su sızdırmazlığı son derece iyi olan silikon çerçeveli yüzücü gözlükleridir. Eğer soğuk suda yüzecekseniz, geniş çerçeveli gözlükler kullanabilirsiniz. Hem görüş alanı daha geniştir, hem de yüzünüzün büyük bir kısmını soğuk sudan korur.

 

 

Bone

Eğer Mart ayında gerçekleştirilin “Datça Kış Açık Su Yüzme Yarışı” gibi soğuk bir denizde koşulan yarışta yüzecekseniz, silikon hatta neopren bone kullanarak soğuktan korunmuş olursunuz. Eğer neopren boneniz yoksa iki bone üst üste giyebilirsiniz. İnsan vücudu, soğuk sudayken vücut sıcaklığının beşte birini baş bölgesinden kaybettiğini hatırlarsak bonenin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlarız.

 

 

Kulak Tıkacı

Normal şartlarda kulak tıkacına ihtiyacınız olmaz. Fakat soğuk suyun olumsuz etkilerinden biride iç kulakta görünür. Soğuk suda dalan dalgıçların kulak zarı delikse, soğuk su iç kulağa gider ve baş dönmesi yapar. Eğer benim gibi kulak zarınızda delik varsa ve soğuk sudan etkileniyorsanız, kulak tıkacı da kullanmalısınız. Bu sizi istenmeyen baş dönmelerinden koruyacaktır.

 

 

Start Anında Suya Girerken Dikkat Edilecek Noktalar

Daha önce topluca start alınan bir yarışta bulunmadıysanız çok dikkatli olun. Genellikle start anında adrenalin seviyesi çok yüksek çıkışlar yaşanır. Topluca start alınan yarışlarda, ilk çıkış anında istenmeyen bir el ya da ayak darbeleri, daha yarışın başında sizi alt üst edebilir.

 

 

Çıkış verildikten sonra ilk bir iki dakika boyunca küçük bir kaos ortamı oluşur. Birbirine çok yakın çıkış alan bir yığın sporcunun el ve ayakları istenmeyen bir şekilde birbirine çarpar. Özellikle yüz bölgesine ve yüzme gözlüğüne gelecek bir darbe sizi çok zor durumda bırakabilir. Tavsiyem, çıkış noktasının en sağ ya da en sol kanatlarının dışında yer almanızdır. Bir diğer tavsiye de, suya giriş anında kaotik ortamdan uzak durmak için birkaç saniye geriden başlamanızdır. Bu sizi olası tehlikelerden koruyacaktır.

 

 

Darft Yapın

“Darft”, bisikletçilerin enerji tasarrufu etmek için sıklıkla kullandığı bir tekniktir. Önde giden bir sporcu ya da bir aracın hemen arkasında düşük hava basıncı bölgesi oluşur. Bu bölge hemen hava ile dolmaz ve arkadan gelen için çekim etkisi yaratır. Draft yapmak ise önde giden bir araç ya da sporcunun açmış olduğu hava koridorunda oluşan düşük hava direncinden yararlanmak anlamına gelir. Bu fizik kuralı suda da geçerlidir. Kısaca yüzücüler de tıpkı bisikletçiler gibi draft yapabilirler. Eğer aksine bir kural yoksa açık su yüzme yarışlarında da yüzücüler tarafından da kullanılır.

 

 

Açık deniz yüzme yarışlarında birkaç kişilik grup eşliğinde yüzen yüzücüler, az önce belirttiğimiz gibi önde giden yüzücünün dümen suyuna girerek büyük oranda enerji tasarrufu sağlar ve kendi yarış stratejisini oluşturur. Elbette bu türden bir stratejinin ne kadar etik olduğu tartışılabilir, ama kural olarak yasak değilse böylesine bir uygulama sorun yaratmaz. Sizden çok az daha iyi yüzen bir sporcunun arkasına takılarak draft yapabilirsiniz. Ayaklarına parmaklarına ne kadar yakın kulaç atarsanız, draft etkisinden o kadar fazla yararlanabilirsiniz. Yalnız yakın draft yaparken öndeki yüzücünün ayaklarına sık sık vurarak rahatsızlık vermekten kaçınmalısınız! Diğer yandan birkaç kişilik bir gurubu takip ediyorsanız tıpkı göç eden kuşların yaptığı gibi geriye doğru ”V” şeklinde bir diziliş biçimiyle de draft yapabilirsiniz.

 

 

Kerteriz Alın

Genellikle bir gün önceki teknik toplantıda organizasyon yetkilileri kerteriz noktaları için gerekli bilgileri verir. Bu noktaları dikkate alın. Ayrıca bu türden organizasyonlarda yüzülecek rotayı işaretlemek için parkur boyunca dubalarla da işaretleme yapılır. Maalesef ben bugüne kadar hiçbir zaman bu dubaları görerek yüzemedim. Yüzerken, deniz seviyesinden baktığınız zaman dalga veya çırpıntı yüzünden bazen birkaç metre ötenizdeki arkadaşınızı bile göremeyebilirsiniz.

 

 

Karaya baktığınızda uzakta kalan kıyıdaki ayrıntıları görmeniz ve anlamlandırmanız ancak birkaç yüz metre kala mümkün olabiliyor. Hele bir de sert dalgalar varsa yakın çevrenizdeki hiçbir şey göremeyebilirsiniz. Kıyıda ve alçakta bulunan işaretlerden ziyade arka planda kalan dağ, tepe, büyük anten direkleri ve benzeri kolay görünen coğrafi görselleri ve yapıları tercih edin. Bu yüzden karadaki yüksek coğrafi noktaları kendinize kerteriz belirleyerek rota çizmelisiniz. Yarış günü kerteriz noktalarını kendi gözlerinizle işaretleyin. İşaretleme yapmak için en zamanlardan biri de, sizi bir kıyıdan diğer kıyıya götüren geminin iskeleden ayrılma anıdır. Gemi iskeleden ayrıldıktan sonraki ilk dakikalarda kıç kısmına geçip karadaki önemli ve büyük bir iki coğrafi görsel veya yapıyı zihninize fotoğraf olarak yerleştirin. Yüzerek dönerken bu fotoğraf çok işinize yarayacak.

 

 

Evet, bu üç bölümlük yazı dizimiz boyunca açık su yüzme yarışlarına ilgi duyanlar için en temel bilgi ve şartlardan bahsetmeye çalıştım. İlk şartın kişisel emniyetinizin olduğunu unutmamalısınız. İhtiyacınız olan en önemli unsurların; yeterince antrenman, düzgün ekipman, kişisel istek ve konsantrasyon ve en önemlisi AZİM olduğunu da bilmelisiniz. Eğer tüm bunlara sahipseniz bu yıl mutlaka bir açık su yüzme yarışına girmelisiniz derim…

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Fotoğraflar: 30 Ağutos 2011 Çanakkale Açık Su Yüzme Yarışı

Açık Su Yüzme Yarışları Hakkında Herşey – 1

 

Açık Su Yüzme Yarışları Hakkında Her Şey – 2

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın