9. Meis Kaş Yüzme Yarışı Kayıtları 14 Mayıs’ da Açılıyor

13/05/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Bu yıl dokuzuncusu 23 Haziran 2013 Pazar günü koşulacak olan olan Meis-Kaş Yüzme Yarışı’ nın, online kayıtlar 14 Mayıs 2013 Salı günü saat 12:00’ de açılacak. 

Hatırlayacağınız gibi Meis-Kaş Açık Deniz Yüzme Yarışı kayıtları her yıl Mayıs ayının ilk günlerinde başlardı. Başvurular geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Kaş Belediyesi’ nin resmi sitesinden yapılacak. Bildiğiniz gibi yarış, her yıl olduğu gibi Kaş Belediyesi’ nin düzenlediği “XVI. LİKYA/KAŞ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ” kapsamında gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz yıl, yarış başvurularının açıldığı günün sabahı birkaç dakikada kayıtları dolmuştu. Son yıllarda ülkemizde futbol dışındaki amatör branşlara artan ilginin bir yansımasını yaşayan Meis-Kaş Yüzme Yarışı da yurtdışındaki yarışları aratmayacak derecede ilgi görmekte. 

 

Geçtiğimiz yıllarda kayıt ücreti alınmayan yarışta, son iki yıldır kayıt ücreti söz konusu. Tamamen amatörlere açık olan ve hiçbir şampiyonaya puan veremeyen yarışın bu yıl için katılım ücreti ilk olarak 100 TL olarak belirlenmişti. Gelen tepkiler üzerine organizasyon kayıt ücretini 60 TL’ sına çekmiş olsa da herhangi bir çipli zaman ölçüm sistemi kullanılmayan yarışta katılım ücretinin halen yüksek bir ücret olduğu söylenebilir. 

 

 

Gerçi bu bir bedelin yarışa kayıt yaptırıp da katılmayan ve kontenjanı boşu boşuna işgal edenleri caydırmak ve ciddi katılımcıları çekmek olduğu düşüncesi doğru bir düşünce. Diğer yandan kontenjanı yükseltmek ve yedek kontenjandan kayıt almak da diğer seçenekler olmalı. Böylelikle gelecekte, Meis-Kaş Yüzme Yarışı çok daha büyük ve uluslararası organizasyona dönüşerek ses getiren ve Kaş’ ı adını dünyaya tanıtın bir yarış organizasyonu haline gelme olasılığını arttıracaktır. Muadil sayılabilecek İstanbul Boğazı Yüzme Yarışı, Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışı ve son yıllarda organizasyonu, misafirperverliği ve başarısı ile adında sıkça söz ettiren Datça Kış Yüzme Yarışı gibi çok daha ilgi gören ve sevilen bir yarış olacaktır.

 

Kaş’  tan tekne ile ayrılırken göreceğiniz son kaş manzarası

 

Katılım şartlarına gelince her yıl olduğu gibi standart kayıt prosedürleri uygulanmakta. Online kaydını yaptıran sporculardan istenilenler;”18 yaşından büyük olmak.(Lisans sahibi 18 yaşından küçük yarışmacılar için noter onaylı veli muvaffakiyet belgesi.)  Sağlık raporu (Lisanslı yüzücüler hariç.) Daha önce 1500 metreyi 30 dakikanın altında yüzmüş olmak.( Yarışmacıların buna ait bir belge getirmeleri faydalı olur. Gerekirse bir deneme yarışı yapılacaktır.) Daha önce açık deniz maraton yarışmalarına katılmış olanlar tercih edilecektir. Nüfus cüzdanı fotokopisi, varsa lisans belgesi ve yeni tarihli sağlık raporu yarışa gelirken muhakkak yanlarında getirilmelidir.” şeklinde Online kaydını yaptıran sporcular, kayıt sonrası belirlenecek olan banka hesap numarasına katılım ücretini yatıracak.

 

Meis adasına yaklaşırken

 

Basit Teknik Bilgiler

 

Bilenler bilir ama bilmeyenler ve bu yıl ilk kez katılacaklar için, Meis-Kaş arası kuş uçumu 7,1 km. Yarış parkurunda herhangi bir zorlu akıntı söz konusu değil. Zaman zaman olumsuz hava şartlarına bağlı mevsimsel olumsuzluklar da görülme ihtimali var. Mevsim itibariyle herhangi bir olumsuz hava ve deniz şartlarının beklenmediği bu bölgede, Meis adası burnunu çıktıktan sonra, yatçılıkta solugan adı verilen çok hafif bir dalgalanma ile karşılaşılabiliyor. Haziran sonunda yaklaşık 22 santigrat derece olarak beklenen deniz suyu sıcaklığı, suya sabah saatlerinde ve Kaş açıklarından girildiği için biraz daha soğuk hissediliyor. Soğukla aranız iyi değilse çift bone, kulak tıpacı, vazelin kullanılmasında fayda var. Yalnız vazelini eldiven kullanarak sürerken, el, ön kol ve yüzme gözlüklerinizden uzak tutmayı unutmayın. Aksi takdirde temizlenmesi çok güç olur. Yarışmada FIA kuralları geçerli. Diz altını geçen yüzücü mayolarına izin verilmiyor. Ortalama 2 saat suda kalınacağı dikkate alınarak sırt ve bacak arkalarına güneşten koruyucu krem sürülebilir. Meis’den suya atlanıldığı zaman Kaş deniz seviyesinden görülmemekte. Bu yüzden Kaş’ın hemen arkasında sırtını yasladığı Toroslar’ın zirvesindeki iki sivri tepenin ortasını kerteriz almak sizi doğru rotada tutmaya yeter. Meis adasının burnu yaklaşık 1 saat civarında geçiliyor. Ada burnuna çok yakın geçmemekte fayda var, aksi takdirde burunda oluşan akıntı yüzünden dakikalarca yerinizde saymanız mümkün. Bir de yarışa çok hızlı başlayıp kendinizi tüketmemenizi tavsiye ederim.

 

Kaş’  tan Meis adasının görünüşü

 

Kaş Hakkında 

 

Kaş’a kara yolu ile ulaşım, batı-doğu istikametindeki D-400 karayolu ile mümkün. Hava yolu ile gelecek olanlar için Dalaman veya Antalya’dan ulaşım imkanı var. Belde, sırtını yasladığı Toroslar’ın önünde dar bir kıyı şeridine çanak şeklinde yerleşmiş. Beldeye baktığınız zaman 5 yıldızlı lüks oteller yok, fakat gayet güzel Meis adası manzaralı 3 yıldızlı otel ve pansiyonlar mevcut. Konaklama için herhangi bir endişe taşımaksızın yarışmadan bir gün önce gittiğinizde veya daha öncesinde internetten yer ayırtmanız imkan dahilinde. 


Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın