8. Datça Kış Yüzme Maratonu Yaklaşıyor

29/01/2014  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

Bu yıl sekizinci kez koşulacak olan Datça Kış Yüzme Maratonu 15-16 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek. “8. Datça Kış Yüzme Maratonu”, 15 Şubat Cumartesi günü saat 12’ de Datça’ nın Kumluk Plajı’ ndan start alacak. Ülkemizdeki tek kış yüzme yarışı olan etkinlik, aynı zamanda 2014 sezonunun da ilk açık su yüzme yarışı olma özelliğini taşıyor.

005

Her yıl farklı bir tema ile toplumsal hassasiyetlere dikkat çekmeyi amaçlayan organizasyonun bu yıl ki teması “Yanan Ormanlar” olarak belirlenmiş. Organizasyon, Datça Orman İşletme Şefliği işbirliğiyle geçen yıl yanan Emecik Köyü sırtlarındaki ormanlık alanda yapılan yeniden ağaçlandırma sahasında, maratona katılacak her yüzücünün adına bir fidan dikecek.

Datça Belediyesi, Datça Kaymakamlığı, Marmaris Deniz Ticaret Odası işbirliği ile gerçekleştirilen 8. Datça Kış Yüzme Maratonu’ nun koşulacağı haftasonunda fırtına çıkmadığı takdirde geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Yunanistan’ ın Simi adası belediye başkanı ile Yunan yüzücülerin de Datça’ ya gelmesi söz konusu. Ayrıca yüzme dünyasında çeşitli başarılar kazanmış Türk yüzücülerin, (Manş ve Cebelitarık geçişleri yapmış olan vb.) maratona katılarak renk katması bekleniyor.

011

Katılımcılar, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 5000m.’ lik uzun ya da 1500m.!ik kısa parkur olmak üzere iki ayrı parkurdan birinde yarışma imkanı bulabilecekler. Uzun parkurda kulaç atacak olan yüzücüler, Datça Kumluk Plajı’ nda suya girip, koyun 2.5km ilerisinde bulunan Fener adasına yüzdükten sonradan tekrar Kumluk plajına geri dönüş yapacaklar. Kısa parkur için kulaç atacak olan sporcular ise yine Kumluk plajından start alıp, kıyıya paralel yüzerek 750m ilerideki Datça Tatil Köyü’ ne kadar gidip dönüş yaptıktan sonra Kumluk plajında yarışı tamamlayacaklar.Yüzme Federasyonu Marmaris yetkililerinin hazır bulunacağı yarışta finiş zamanları manuel olarak belirlenecek

Bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak birkaç küçük yeni uygulama dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıllarda Mart ayında gerçekleşen yarış, geçen yıl 23 Şubat, bu yıl ise Şubat ayı ortasına kadar çekilmiş durumda. Tarihin biraz daha öne alınmış olması ise yarışın tam anlamı ile kış şartlarında gerçekleşmesini sağlayarak, yarışı daha da özgün kılıyor.  Su sıcaklığını merak edenler için Datça’ da Şubat ayı deniz suyu sıcaklığı ortalaması 17 santigrat olduğunu söylenebilir.

018

Bir diğer yeni uygulama ise bu yıl geçmiş yıllardan farklı olarak, yaş grubundaki katılımcılardan 30 TL’ lık, öğrencilerden de 20 TL’ lik bir katılım payı alınması.  Engelli katılımcılardan herhangi bir ücret alınmayacak. Öte yandan organizasyonun katılan tüm yüzücülere vermiş olduğu bone, havlu, sweatshirt, yüzme sonrası sandviç ve akşam yemeği gibi ikramlar da dikkat çekiyor.

Önceki yıl 45,  geçtiğimiz yıl 137 sporcunun kulaç attığı Datça Kış Yüzme Maratonu’ nda bu yıl online kayıt sayısı Ocak ayı sonu itibarı ile 180, kayıt ücretini yatıran sporcu sayısı ise 130’ u bulmuş durumda.  Kayıt için son tarih belirlenmemiş olmasına rağmen katılımcı sayısı 200 ile sınırlandırılacak.

015

Katılımcıların her yıl olduğu gibi yarıştan önce yüzme lisansları beyan etmek durumunda. Yüzme lisansı olmayanlar, sağlık ocağından alınmış olan sağlık raporu ile yarışa katılabilecekler.  Online kayıtlar, organizasyonun resmi sitesi olan Datça Açık Su Kış Yüzme Maratonu’ ndan gerçekleştirilebiliyor. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.  Katılımak istenler, organizasyon, ulaşım ve konaklama dahil birçok ayrıntıya buradan ulaşılabilir.  Siteye online kayıt yaptırdıktan sonra Zirrat Bankası için verilen hesap numarasına katılım ücretini yatırdıktan sonra sporcunun kaydı kesinleşmiş oluyor.

Fotoğraflar: Deniz UNLUSU

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Yazar Hakkında :

Cylingtr Triatlon Editörü

Bir Yorum Yazın