7. Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu Koşuldu

24/03/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

    

    Bu yıl 7.’si düzenlenen Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu, geçtiğimiz Pazar günü Mersin’in Tarsus ilçesinde koşuldu. Türkiye dışında Etiyopya, Kenya, ABD, Fas, Almanya, Moldova, Fransa, Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya’dan 36’sı yabancı toplam 880 sporcunun katıldığı yarışma, bulutlu, kapalı fakat yağışsız bir havada gerçekleşti.

        Tarsus kaymakamı ve belediye başkanının Kültür ve sanat sokağında start verdiği yarı maratonda start öncesi problemler yaşandı. Start takının altındaki çiplerin okunduğu halının gerisinde durması gereken sporcular, yıllardır yarışın sunuculuğunu yapmakta olan Osman Atakan Tekin’în bu konudaki sürekli uyarılarına rağmen start çizgisinin gerisine gitmediklerinden dolayı start saati 3-4 dakika kadar gecikti. Dakikaların önem taşıdığı bu tip büyük yarışlarda böyle aksaklıkların yaşanmaması için sporcuların da özen göstermeleri gerekiyor.

        Organizasyona katılımın böylesine büyük olmasını sağlayan en büyük etken, elbette Tarsus belediyesinin, büyük illere tahsis ettiği ücretsiz otobüsler ve ücretsiz konaklama imkanıydı. Bu sayede yarışçıların minimum maliyetli bir yarış çıkarmaları mümkün oldu.

        Tarsus Belediyesi’nin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Atletizm Spor Kulübü’nün sporcularına tahsis ettiği otobüs.

        Ücretsiz ulaşım olmasının güzelliği bir yana, otobüsün bazı koltuklarının sorunlu olması, tek yöne 14 saat süren yolculuğu bir nebze sıkıntılı hale getirdi.

        Bu yıl, kayıt yaptırmış olan sporcuların çip ve yarışa dair malzemelerinin bulunduğu çantalarını almaları için Mersin Otogar’ı seçilmişti. Memleketlerinden gelen sporcu kafileleri, otogardan toplu halde yarış malzemelerini alarak kendilerine ayrılmış olan otellerine doğru yol aldılar.

        Aşağıda bazı sporcularının kalması için ayrılmış olan 2 yıldızlı Tarsus Kardelen Oteli’ni görüyorsunuz.

        Organizasyonun, bu yıl yarışçılara dağıttığı malzemelere göz atacak olursak,

* Yarış göğüs numarası

* Yarış çipi

* Siyah beyaz parkur haritası ve çipin ayakkabınıza nasıl takılacağının açıklaması

* Likya Ultra Maratonu’nun tanıtım broşürü

* Tarsus Maratonu şapkası

* Tarsus Maratonu tişörtü (yarış öncesi beden bilgisi istenmesine rağmen en büyük boy tişörtlerin verilmesi ilginçti)

* Yarış sonunda finish yakınında kurulan panayırda kullanılmak üzere 7tl değerinde fiş

* Tüm bunların içine konabileceği hoş bir el çantası

        Yarıştan bir gün önce Tarsus Belediyesi Toy Bahçesi’nde tüm sporculara makarna partisi verildi.

        Ayrıca yarış kaydını son güne bırakan sporcular için de bir kayıt masası hazır bulunuyordu.

        Yaklaşık 900 sporcunun bir arada, aynı anda, sorunsuzca makarna yiyebilmesi için 3 noktadan makarna servisi yapıldı.

        Makarna partisinde ülkenin dört bir yanından gelen sporcular sohbet etme fırsatı buldular.

        Makarna partisinde atletlere sunulanlar 2 çeşit makarna, meyve suyu veya ayran, kakaolu puding ve suydu.

        Partinin verildiği Toy Bahçesi, adeta cennetten bir köşe gibiydi.

        Bahçenin içinde bulunan baraj göletinde birkaç bisikletli genç, suyun içine soktukları bisikletleriyle hoş bir görüntü oluşturdular.

        Partinin ardından sporcular, otobüslerle otellerine döndüler. Yarış sabahı, hava bulutlu, basık, sıcak ve kapalıydı. Fakat korkulan olmadı ve parkur boyunca hiç yağmur yağmadı.

        Yarış alanında kurulan birçok standda, sivil toplum kuruluşları, sporcularla ve seyircilerle bir araya gelmenin ve kendilerini ifade etmenin fırsatını buldular.

        Yarışın sunuculuğunu her yıl olduğu gibi bu yıl da iki dildeki başarılı sunumuyla Osman Atakan Tekin yaptı.

        Üç saat boyunca heyecanını kaybetmeden, neredeyse tüm yarışçıların adını finish anlarında tek tek zikrederek kendilerini motive ve onore eden, sporcu dostu ve aynı zamanda kendisi de tecrübeli bir atlet olan Sayın Tekin’e bu vesileyle teşekkürlerimizi sunuyoruz.

        Daha start anından itibaren arayı açan Etiyopyalı Mergia Senteyahu, erkeklerde 1:04:27’lik derecesiyle birinci, 1.04.28’lik derecesiyle Kenyalı Samy Kipkoech ikinci, 1.06.16’lık derecesiyle Kenyalı James Meli üçüncü oldu.

        Aşağıda erkekler 3.sü James Meli’yi parkurun parke taşlı bölümünden geçerken görüyoruz.

        Bayanlarda ise 1.11.37’lik derecesiyle Etiyopyalı Bayesa Atsede birinci, 1.15.58’lik derecesiyle Ümmü Kiraz ikinci, 1.18.20’lik derecesiyle Moldovalı Natalia Cherkes üçüncü geldi.

        Altta yarışın bayanlar ikincisi Ümmü Kiraz’ı tek başına kendi temposuyla koşarken görüyoruz.

        Burada ise bayanlar 3.sü Natalia Cherkes, iki erkek atletle yanyana koşarken görülüyor.

        Halk koşusuna ise Kaymakam Güldibi, Belediye Başkanı Kocamaz, Emniyet Müdürü Yaşar Aksoy, Sağlık ve Eğitim Vakfı temsilcilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

        Güldibi, yarışmanın ardından yaptığı konuşmasında, uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapmasından dolayı mutlu olduklarını, böylelikle geçmişi 10 bin yıla uzanan tarihi Tarsus’un tüm dünyaya tanıtımına olanak sağladıklarını söyledi.

        Parkur olarak çoğunlukla düz ve asfalt olan bölüm dışında bir gidişte, bir de dönüşte olmak üzere iki defa geçilen kısa tırmanış ve inişli bir köprü geçişi de bulunuyordu.

        Yarışa katılanlar arasında kısa adı ÇAGET olan Çayırova, Gebze, Tuzla Masterleri, ‘Acınızı Paylaşıyoruz’ ve Türkiye ve Japonya bayraklı tişörtle koşarak, geçtiğimiz günlerde deprem felaketi yaşayan Japon halkının yanında olduğunu gösterdiler.

        Yarışın son kilometrelerinde birçok dönüş olması, yıllardır yarışan atletlerin bile acaba yarış nerede bitiyordu sorusunu sormalarına sebep oldu. Yine de parkur konusunda eleştirilebilecek neredeyse hiçbir şey bulunmuyor. Seyircilerin çoğunun, sokaklarından hızla koşarak geçen bu ağabey ve ablalarını merak ettikleri için evlerinden çıkan küçüklerin olduğu görüldü.

        Bence yarışın en büyük takdir edilmesi gereken sporcularının başında, yarı maratonu yani tam 21.1 kilometreyi, 2:09:20’de bitiren 81 yaşındaki Osman Yavuz gelmeli. 

        Finish anında bile koruduğu dinç görüntüsüyle etki bırakan Osman Yavuz’u kutluyoruz.

        Bir başka takdire değer tecrübeli atlet ise, yaş grubunda 3.gelen 65 yaş grubunda yarışarak 1:50:10 derecesiyle kupasını elinde tutan 68 yaşındaki İlker Özdikmen’di.

        Yarışın ardından başlayan yağmur, şarkıcı Murat Boz’un halk konserine olan ilgiyi azaltmaya yetmedi. Bütün Tarsus halkı Murat Boz konseriyle yağmura aldırmadan coştu.

        Şimdi siz Cyclingtr okuyucularımıza biraz nostalji yaşatacağız. Tarsus Yarı Maratonu ilk defa düzenlendiği yılda yani 2004’te yarış sonunda, daha yarışçılar dönüş için otobüslerine binmeden finish fotoğrafları ücretsiz olarak verilmişti. Bu jest, yüzlerce km uzaktan gelip 21.1km boyunca ter döken bütün atletler için sevindirici bir sürpriz olmuştu.

        2005 yılında Tarsus yarı maratonunun ikincisi düzenlendiğinde, finish fotoğraflarını bu sefer yarıştan bir hafta kadar sonra bir zarf içerisinde eve postaladılar.

        2007’de, yarışın 4. yılında bu sefer finish fotoğraflarını çeken bir fotoğraf stüdyosu, sporculara firmanın kartvizitini vererek, isteyenlere ücreti karşılığı yarış fotoğraflarını gönderebiliyordu, aşağıdaki fotoğraf gibi.

        Bu yıl ise, atletizm fotoğrafçılarından Serap Koç ve kendisi hem yarışı koşup hem de aynı anda onlarca fotoğraf çekmeye çalışan Mehmet Çakmak sayesinde birçok atlet yarış anlarına kendileri de bakma fırsatı buldu. Özverilerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz.

        Katılan sporcular adına yarışın düzenlenmesinde emeği geçen herkese müteşekkir olduğumuzu belirterek hepinize sağlık dolu günler diliyorum.

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın