47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Röportaj ve Yorumları

16/05/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun bitimi ardından görüşleri ve tur içerisinde yapmış olduğumuz röportajlara değinmek istiyorum. Genel olarak tüm görüşlerin toplamı Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Pro Tour World Ranking Listesine girebilecek özellikte olmasıydı. Bu konuda çeşitli öneriler de geldi. Soru cevaplı uzun uzadıya röportajları ayrı başlıklar halinde sunmak yerine tek bir konu içerisinde yabancı basının gözünden Türkiye Bisiklet Turu, sporcuların gözüyle Türkiye Bisiklet Turu ve Avrupa Bisiklet Federasyonu Başkanı Wojciech Walkiewicz’in gözüyle Türkiye Bisiklet Turu görüşlerine yer vereceğiz.

 

 

47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 8.etabı olan Alanya final etabı galibi Skil Shimano takımından Kenny Van Hummel ile havaalanında yarış hakkındaki düşünceleri ve etap galibiyeti ile ilgili yorumlarını aldık. Podyum seramonisinde mutluluğunu simgeleyen karelerle objektiflerimize yakalanan Kenny Van Hummel ile röportaj yaparken önünde bulunan bilgisayar sayfasında altta ekli mutluluk karesi açıktı.

 

@Photo: Aylin Koç

 

[View:http://vimeo.com/23524013:550:0]

 

 

 

 

Almanya basın ajansından görevli gelen Sabina Jacob; Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu bence oldukça başarılı bir organizasyon. İşim gereği birçok bisiklet turuna katılıyorum. Orada yaşanan aksaklıklar eksiklikler düşündüğümde Türkiye Bisiklet Turu ile karşılaştırılamayacak düzeyde buldum. Tur boyunca hiçbir sorun yaşamadım ve organizasyonu başarılı buldum. Diyerek görüşlerini iletti.

 

 

 

@Photo: Aylin Koç

 

Bu yıl Avrupa Bisiklet Federasyonu Başkanı, Wojciech Walkiewicz Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na katıldı. Tur sonuna dek gözlem yapan Avrupa Bisiklet Federasyonu Başkanı 6.etap sonu yaptığı basın toplantısında “Büyük bir ilgi ve mutlulukla turu izliyorum,  organizasyon  başarılı olmuş, finişler büyük alanlarda yapılıyor, turun değerlendirmesini 8. etap bittikten sonra  yapacağız, eksiklikleri bildireceğim, gözlediğim kadarıyla Türkiye Bisiklet Turu çok iyi çalışıyor. Böyle devam ederse kategori atlayacaktır” demişti. İstanbul etabında Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ Turumuzun devamlılığı olup olmayacağını sormuş Cumhurbaşkanımızın, “Turu daha da ileri götüreceğiz. Bir üst kategoriye çıkarmak için çalışacağız” açıklaması ile çok mutlu olduğunu söyledi.

 

 

@Photo: Fatih Buzgan

Türkiye Bisiklet Federasyonunun çok ciddi ilerleme kaydettiği Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanımız Sayın Emin Müftüoğlu’nun Alanya’da bir velodrom projesi olduğunu ekleyerek Velodromu mutlulukla beklediğini belirtti. 6.Etap sonrası yaptığı açıklamalara ek olarak akşam saatlerinde kendisi ile yapmış olduğumuz görüşmede de “Türkiye çok hızlı ilerliyor. Organizasyonu beğendim kritiğini Tur sonunda yapacağız ama böyle çalışmaya devam edilirse Türkiye’nin kategori atlayacağını söyledi. Türkiye Bisiklet Turu için öneri veren Avrupa Bisiklet Federasyonu Başkanı Tur’da gençlere önem verilmesi gerektiğini düşünüyor. Türkiye Bisiklet Turu’nun başarılı bulduğunu söyleyen Walkiewicz, “Türk basınının çok çalışması gerektiğini düşünüyorum. Basın az çalışıyor, tanıtım için daha sıkı çalışılması gerekiyor” dedi.

 

Aslında Avrupa Bisiklet Federasyonu Başkanı’na bu aşamada katılmamak elde değil. Organizasyonun festival havasındaki hazırlıklarını ve sunumlarını Türkiye’ye tanıtacak olanlar basın’dır. Sadece yarış oldu, şu kazandı, bu kazandı-nın ötesinde oradaki karnaval havasınını kaleme almak diğer büyük turlarda(Fransa’da, İtalya’da, İspanya’da)  yapılanı yapmak gerekiyor. Tur’umuz bunu gerçekten hak ediyor. Bu röportajlarda da aslında Türkiye Bisiklet Turu’nun bunu hak ettiğini gösteren görüşlerin aktarımıdır. Katılan yabancı basın gözüyle de, yabancı katılımcıların gözüyle de sonuç hep aynı yere çıkıyor. Türkiye’nin basını… Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu festivalleştirmeli, tanıtmalıdır. Sadece spor müsabakalarına odaklanmamalı gözler önüne serilmiş, kendine hayran bırakan organizasyonun çocuk ve yetişkinlerin sporda ihtiyaç duydukları festivallerinin de aktarımı yapılmalıdır.

 

@Photo: Fatih Buzgan

 

Laurent Zwahlen; Nu Link Wireless Technology and Solutions Şirkertinde Direktör görevi ile çalışmaktadır. Laurent Zwahlen, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunda motor ve helikopter çekimlerinde kullanılan kamera sistemlerinden sorumlu olarak katılmıştı. Kendisiyle görüşmemizde büyük turlara katılımındaki tecrübeleriyle oldukça yaratıcı fikirler ve yorumlar aldık. Turumuza dair dışarıdan bir gözle ve turlar konusunda tecrübeli çok etaplı bisiklet yarışları organizasyonları ile karşılaştırabilmesi açısından fikirlerini çok değerli ve yaratıcı bulduğumu belirtmeliyim.

 

CTR: 47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu nasıl buldunuz?

Laurent Zwahlen: Açıkçası katıldığım büyük turlar arasında karşılaştırabilirim. Çünkü Türkiye Turunda Organizasyon gerçekten mükemmel ve hatasız işliyor. Geçen yıl da iyi bulmuştum. Ama bu yıl daha da gelişmiş bir organizasyon ile daha mükemmel bir bisiklet turu yaşıyorum. 2.HC Kategorisinde düzenlenen Türkiye Bisiklet Turu’nun bu hızla devam etmesi halinde kategori atlaması olması gereken olacaktır.

CTR: İsviçre Turu ile Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu tarihlerinin çakışması sebebiyle katılım tercihi konusunda biz kararsızlık yaşadık. Ve elbette ki kendi ülkemiz turunu tercih ettik. İsviçre Turunu kaçırmış olduk ama Türkiye Bisiklet Turuna katılma kararımızı daha doğru olarak buluyoruz. Avrupa’daki turlar ile Türkiye Bisiklet Turunu karşılaştırdığınızda sizin görüşleriniz nelerdir?

 

              Laurent Zwahlen: İsviçre Turu’nun seneye Pro Tour World Ranking listesine girmesi bekleniyor. Pro Tour World Ranking listesine girdiğinde yarışın yapılacağı tarih de değişecektir. O zaman çakışma olmayacak. Ama bence Türkiye Bisiklet Turu organizasyon olarak İsviçre Bisiklet Turundan daha başarılı Türkiye Turunu seçmeniz sizin için de bizim de tercih sebebimiz olması en doğru karar. Biz Türkiye Turu organizasyonunu daha başarılı buluyoruz.

 

CTR: O zaman bu mantıkla bakıldığında Türkiye Bisiklet Turunun da Pro Tour World Ranking listesine girmesi gerekmez mi sizce?

 

                 Laurent Zwahlen: Bence World Ranking listesine girmesi gerekir. Ve listeye girecektir de. Türkiye Bisiklet Turu organizasyonu ile katıldığımız diğer turları kıyasladığımızda organizasyon süresince hiçbir sorun ve aksaklık yaşanmıyor oluşu aslında hazır olduğunu gösteriyor.

 

CTR: Son olarak genel yorum ve değerlendirmelerinizi alabilirmiyiz ? Ve Türkiye Bisiklet Turunun daha medyatik olması için görüşleriniz nelerdir?

 

                 Laurent Zwahlen: Bu organizasyon daha medyatik olmayı hak ediyor. Ve aslında sormuş olduğunuz soruların cevabı da burada. Medyatik olabilmek… 3 Büyüklere baktığınızda Fransa Bisiklet Turu başta olmak üzere Giro, ardından Vuelta, medyatik olabilmeleri sayesinde 3 büyükler olabilen turlardan. Sadece etaplar değil, etaplar her ülkede var. Bisikletin gidebildiği her kara parçasında etap yapılabilir. 3 büyükler de medyatik olarak büyüklüğünü koruyor. Türkiye için medyatik olmayı sağlayabilecek birkaç detay düşünmüştüm aslında. Mesela; Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Antalya’da sona ermesi konusu var. Neden orada bitiyor biz bunu anlayamadık. Bugün arkadaşlarımla da konuşurken, Türkiye’nin İstanbul gibi tarihi zenginliklerine hayran ülkelerin,  Kozmopolit İstanbul şehrinde sona ermesinin daha iyi olacağını konuşuyorduk. Nasıl Fransa Bisiklet Turu Chapms Elsysess(Şanzelize)’de bitiyorsa, Türkiye’de de İstanbulda yapılacak bir finişin Cumhurbaşkanı katılımlı bir son ile daha görkemli olacağını düşündük.

 

CTR: Aslında önceki yıllarda Türkiye Bisiklet Turu İstanbul’da sona eriyordu. Kim bilir belki önümüzdeki yıllarda yine İstanbul olarak karşımıza çıkabilir. Fikirler için teşekkürler…

 

@Photo: Aylin Koç

Sıra geldi Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunda durmaksızın çalışan, Türkiye Bisiklet Turunu muhteşem resimleri ile dünya’ya tanıtan süper adam… Amerika’lı ünlü bisiklet fotoğrafçısı Brian Hodes…

 

Brian Hodes’da Tur organizasyonu hakkında fikirlerini paylaşırken dünya’daki tur organizasyonları ile karşılaştırdığında Fransa Bisiklet Turu, Giro d’italia yolunda ilerlemekte olan standart üstü Organizasyon kalitesine sahip. Brian Hodes, tüm dünya’ya turları tanıtan Steephill.tv sitesinde ülkemizi ve Türkiye Bisiklet Turunu tanıtan resimlerle destek vermiştir. http://www.steephill.tv/tour-of-turkey/  adresine girerek Turumuzun dünya’ya açılımını görebilirsiniz. Veloimages olarak resimleri üst düzey profesyonelliğinin getirdiği mükemmel perspektiften iletmiştir. Hodes’un Steephill’e yazmış olduğu maili sizlere de iletmek istiyorum. Görünüz ki Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu ne aşamada?

 

Sevgili arkadaşlar ve is arkadaşlarım,
Size katıldığım yarışlar ve kazandığım tecrübeler hakkında çok sık yazmıyorum . Fakat, sizinle son yarışım 47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu resimler ile birlikte paylaşmak istiyorum. Bu 8 etaplık yarışa katılmanın bana verdiği zevki tanımlamam mümkün değil.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun komitesi ve organizatörlerinin işlerinde en iyi olmakta hiç bir eksikleri yoktu. Türk Hava Yolları İstanbul’a ile giden uçağıma ayak bastığım andan itibaren uçuşun rahatlığına ve kolaylığına hoşnut bir şekilde çok da şaşırdım. İstanbul’a varıştan sonra otelime direkt bir geçiş beni bekliyordu. Bütün tur boyunca bu şekilde devam etti. Servis kusursuzdu… Günlük transferlerden, moto ulaşım, otel konaklamaları ve günlük komiser raporlarina kadar Turkiye Bisiklet Tur’u personeli hepsine sahipti.

Aşagida turu anmak icin bazi linker var
http://www.steephill.tv/tour-of-turkey/  

http://www.veloimages.com/mp_client/pictures_welcome.asp?categories=yes&keywords2=no&eventid=71045

Türklerin bu yarışı ve biz yabancıları, ne gülücükler ve kucaklamalarla karşıladıklarını anlatmam mümkün değil. Bu harika ülkenin eşsiz bir güzelliği var. Dünya’da bir çok yerde bulundum ve böyle güzellikte bir ülkeyi görme şansina yeni sahip oldum. Kendinize bir iyilik yapin ve bu harika ülkeyi ziyaret edin. İnsanlarla tanışın, ülkeyi görün ve yemeklerini yiyin. Bu hayatınızı değiştirecektir.
Şükranlarimla,
Brian Hodes

 

Yazılanları okumak gurur verici değil mi? Yabancı basının, UCI yetkililerinin, Avrupa Bisiklet Federasyonu Başkanının görüşleri ve yorumları bu şekildeyken biz Türkler, Türk Bisiklet severler neden Türkiye Bisiklet Turu’na gerek katılım, gerek futbol kimliğinden sıyrılamamış Türk spor basını olarak Tur’umuzun hakkını vermiyoruz. Neden daha çok tanıtmıyoruz ? 8 Günlük yarışın değil gazetelerin spor bölümü sayfaları arasında küçük bir alanda… Ana gazete baş sayfasında yerini almasının gerekliliğini ve o günleri görmek umuduyla basının kendini bu anlamda geliştirmesini umut ediyorum. Yeri gelmişken Fransa Bisiklet Turu zamanında bir çok gazetenin çok sayfalı gazete eki halinde Turlarını tanıttıklarını belirtmemin, tam değinme noktası olduğunu düşünüyorum.

 

Birkaç gazeteci haricinde eğer Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Basın yetkilileri Sayın Faik Gürses ve Birgül Pullukçu 8 gün boyunca aralıksız ve maksimum özveri ile (çoğu gazetecinin verdiği emekler göz önüne alındığında) gerçekten hakkını vererek çalışmasalardı, bu yıl bir kaç gazete haricinde hiçbir yerde yazı çıkamayabilirdi. Faik Gürses ve Birgül Pullukçu olmasaydı etap haberleri yapılamazdı. Organizasyona gereken önemi veren ve hiç boş an geçirmeyen sürekli organizasyonla yaşayan iki gerçek kalem Türkiye Bisiklet Turu için, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Sayın, Emin Müftüoğlu’nun büyük özveriler ile hakkını vererek hazırladığı böylesi mükemmel bir organizasyonu tanıtmak, gazetelere haber kaynağı yaratmak adına 8 gün boyunca her an organizasyon ile yaşayan Faik Gürses ve Birgül Pullukçu olmasaydıyı düşünmek bile istemiyorum. Emin olun ki görseydiniz, sizler de aynı düşünceye sahip olur muhakkak emek verenler olarak adlarının geçmesi gerektiğini isterdiniz.

 

@Photo: Aylin Koç  Bu resimde olması gereken Türk basınını seneye aynı kare içerisinde yoğunlukla görmek umuduyla…

 

Bisiklet severler olarak, bisikletin ve bisiklet kültürünün gelişmesi adına belki 2012 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu için seferber olup gazetelerden bunları beklediğimize dair tarihte ilk defa gönülbirliği edinerek sayımızı ve talebimizi iletmeliyiz. Bazen ses çıkmadığında herşey yolunda kabul edilir. Seneye sayımızı gösterip artık talep edip gazetelerin futbol kimliklerindeki bakış açılarını bisiklete, özellikle kendi ülkemiz bidiklet turunun 8 etabında bu hassasiyetin gösterilmesini rica etmek bazı şeyleri hızlandıracaktır. Sizler de bu şekilde düşünüyorsanız 2012 için hedefinizi belirleyip talep etme hakkınızı harekete geçirin.

 

UCI Komiserleri olarak 47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na katılan: Miriam Van ES, Paul Watson, Josep Bochaca, Bruno Valcic 47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu nasıl buldukları cevabını videodan izleyebilirsiniz.

 

[View:http://vimeo.com/23284888:550:0]

 

 

47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Değerlendirme yazısına göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Bize ilettiğiniz talep mailleri neticesinde 47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu yazı dizisi kaldığı yerden devam edecektir. Tarafımıza ulaşan yabancı basın görüşleri yanı sıra, hali hazırda Türkçeleştirilip sizinle paylaşılmayı bekleyen yabancı takımların mailleri ile gündemde kalmaya devam edecektir. Türk bisiklet tarihinde Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu perde arkası yaşananları, Organizasyon detayları ve değerlendirmeleri ilk defa kaleme alan Cyclingtr adına diyebiliriz ki… Bu kadar ilgi gösterileceğini beklemiyorduk. İlginiz ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın