47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Final Etabına Başlarken

01/05/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

      Bugün Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu final etabı olan 8. etap saat 12:00’de Side Apollon Tapınağı’ndan start alacak. Antalya’nın kavurucu sıcakları şimdiden başlamış ve yine öğle saatinde alınacak start, sıcaklığa karşı dayanıklılığı da ölçecek gibi görünüyor. 157,8 km’lik etap düz etap profiline sahip. Alanya’daki finiş çizgisi ile sonlanacak Türkiye Bisiklet Turu’nun final etabı ve genel sıralama ödül seremonisi yaşanacak.

_____Side Apollon Tağınağı’ndan alınacak temsili starttan 4 kilometre sonra Alanya-Mersin yolunda alınacak resmi start ile final etabı heyecanı başlayacak. Final etabının ilk prim kapısı olarak 46,6’ıncı kilometrede Konaklı düzlüğünde geçilecek Sprint Primleri kapısı bulunuyor. Alanya’ya doğru çevrilecek pedallar sahil şeridi kenarından denizimizin ve koylarımızın güzelliğini 123 ülkede yayınlanacak yayın ile büyük bir kitleye sergileyecek.

_____157,8 km’lik etabın 72,3’üncü kilometresinde Alanya’da bulunan finiş çizgisinden geçilecek. Önceki yıl 2 tur atıldıktan sonra finişe giren sporcular, bu yıl halkın daha uzun seyrini sağlayabilmek adına 4 tur atılarak 5. turun tamamlanmasıyla sona erecek şekilde daha fazla tur atacaklar. Atılacak dörtt turun biri 17,1 km olarak belirlenmiş. Üçüncü turun tamamlanmasının ardından son tur içerisinde Alanya Kalesi geçişi ile Türkiye Güzellikleri Primleri Alanya Kalesi’ndeki kapıdan geçerken sahiplerini bulacak. 4. turun tamamlamasıyla son tur içerisinde muazzam bir tempo olmasını bekliyorum. 5. turun sona erdiği finiş çizgisi son kilometresi, bir aksilik olmaz ise finale yakışır güzellikte favorilerin toplu sprint finişine sahne olacaktır.

_____Final etabında Turkuaz Mayo lideri Team Type 1 takımının Rus sporcusu Alexander Efimkin genel sıralama liderliğini korumaya çalışacaktır. Efimkin’in genel sıralamada en yakın rakibi Astana takımının Kazak sporcusu Andrey Zeits onun 1 dakika 13 saniye gerisinde. Andrey son etabı lehine çevirmeye çalışacak mı? Efimkin bu stratejiye mahal bırakmayacaktır. Yine de son ana kadar olası bir aksilik yaşanabilir umuduyla Andrey Zeits de takipte olacaktır. Bir aksilik olmaz ise 47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu genel sıralama lideri Alexander Efimkin, final etabının sonunda ve turun son podyum seremonisinde turkuaz mayosu ile kürsüye çıkacaktır.

_____Son etap şerefine Türk takımlarından bir atak ve final etabı galibiyeti çalışmaları izleyebiliriz. Manisa Spor sporcusu Bünyamin Özdemir dün 7. etapta kaçış yapacağını söylemişti ve dün kaçış denemesi yapmıştı. 8. etap profili yine Bünyamin’in sevdiği etap profillerinden ve bu etapta da kaçış deneyecektir. Konya Torku Şeker Spor – Vivelo’dan Miraç Kal ve dün 7. etapta finişe 25 km kala kaçış yapan Svetoslav Tchanliev bugün final etabında yine Konya Torku Şeker Spor – Vivelo takımını son kilometrelerde kaçış yaparak gözler önüne çıkartıp bize heyecan dolu dakikalar yaşatabilir. Yine de büyük olasılıkla yarın ciddi bir kaçış ya da zaman farkı ile finiş gerçekleşmeyecektir. Etap profili göz önüne alınırsa, favorilerin liderliğinde bir grubun sprint finişine girişi ile sonlanması ağırlıkla muhtemeldir.

 

_____Bugün başarılı bir organizasyon sergileyerek, tüm bisiklet severlere heyecanlı günler yaşatan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda, ülkemize yakışır güzellikte, muhteşem bir organizasyon hazırlığının en ince ayrıntılarıyla hayata geçirilmesinin son günü yaşanacak. Fakat uzun süreler ses getirecek bu organizasyon çalışması, sonraki günler gündemdeki yerini koruyacaktır. Bu yıl daha da profesyonelleşen, yıldan yıla gelişmeleri gözler önüne seren bir Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu izledik. Bugünün sonunda seremoni ile kapanışı yapılacak Türkiye Bisiklet Turu’muzun detaylı haberleri için bizi takip etmeye devam edin.

 


 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın