47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Değerlendirmeler ve Merak Ettikleriniz – Bölüm 2

06/05/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 


 

[View:http://vimeo.com/23284888:550:0]

        47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na dair merak ettikleriniz ve perde arkası genel detayları ile birlikte yaşanan tur heyecanının detaylarına dair yazımızın ikinci bölümünde, ilk etap olan Avrupa’dan Asya’ya çevrilen pedalların yarış detayları haricinde organizasyonun ilk yarış etabına genel bir bakış atacağız. Yarış, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu için yarış vaktinden çok önce başlıyor. Örneğin 1. etap İstanbul’da 9:30 olan start saati için sabah 05:00’de kalkılıyor ve günün etabı için start alanının hazırlıklarına başlanıyor.

_____Güneş yeni yeni kendini gösterirken, start balonu hazırlanmış sabitleniyor. Start alanının kenarları uzun uzadıya 3 km’lik boyunca kaplayacak demir bariyerler tırlardan tek tek indiriliyor, taşınıyor ve birleştirilerek alan güvene alınıyor. Elbette aynı işlem o dakikalarda bitiş noktasında da yapılıyor. Sabah 9:30’da başlayacak İstanbul etabının görevli emektarları, güneş doğmadan günü karşılayarak ve yine festival havasında bir etap için start ve finiş hazırlıklarında günün görünmez kahramanları olarak çalışmaya devam ediyor.

_____Takım arabaları da erken saatlerde kalkan takım görevlilerince bisikletler araba üstü taşıyıcılara yerleştirilmiş olarak start alanına getiriliyor. Görevliler organizasyona katılacak yetkili ve misafirleri yönlendirirken bizim sadece 1-2 saat televizyonda izlediğimiz yarış için sabah saat 05:00’de başlayan çalışmalarına ek olarak gün boyu ayakta durup çalışarak düzeni sağlıyor. Start sonrasında start balonunun indirilmesi ve demir bariyerlerin tek tek sökülüp tırlara yüklenmesi aşamasını da belirtmeye gerek yok sanırım.

_____İlk etabın startının İstanbul’un serin sabahında başlaması yarışın ilk saatlerinde katılıma olumsuz yönde etki etse de, ilerleyen saatlerde yarış alanı bir çok kişi için cazip sürprizlerle katılımcıları çekmeye başladı. Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na katılan Continental takımlarımızdan Konya Torku Şeker Spor-Vivelo’nun ve Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu sponsorlarından Torku Şekerleme’nin katılımcılara yarış heyecanına tat katacak bir jest olarak gün boyu çikolata dağıtması katılımcılar arasındaki küçük misafirler için yarışa ilginin artmasını sağlarken, büyüklerin de gönlünü fethedecek incelikte ve Avrupa standartlarında bir sponsorluk gösterisi oldu.  İlk gün İstanbul’da günümüz çocuklarının favori çocuk programı kahramanı Paytak’ı davet eden Konya Torku Şeker Spor-Vivelo’nun sponsor firması Torku Şekerleme, resimden de belli olacağı üzere çocuk katılımcıların yanı sıra büyüklere de festival havasında bir tur keyfi ve bisiklet karnavalı yaşattı.

[View:http://vimeo.com/23371555:550:0]

_____Torku T-shirtleri, Torku bayrakları, Torku şapkaları finiş alanını kaplarken yarışın da sonuna gelindi. Farnese Vini-Neri Sottoli takımının genç İtalyan sporcusu henüz 4 aydır profesyonel yarışlara katılmasına rağmen Türkiye Bisiklet Turu’na katılan bir çok favori ismi geride bırakarak birinci oldu. İstanbul etabını VIP bölümden izleyen Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül etap sonunda ödül seremonisine katıldı.

_____Ödül töreninde, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün ödülleri vermesi ve lider formaların giydiriliş seremonisindeki katılımı ile Avrupa’dan Asya’ya geçilen ilk gün, muhteşem bir organizasyon çalışması ile 123 ülkeden izlendi.

_____47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun ilk gününe katılan Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’e Lider forma olan Turkuaz Mayo hediye edildi. Protokol seremonisinde Türkiye bisikleti için önemli isimlerin katılımını izledik. Ülkemizdeki bisikletin gelişim seyrinde karar mercii olan isimler, Gençlik ve Spor Genel Müdürümüz Yunus Akgül, Avrupa Bisiklet Federasyonu Başkanı Wojciech Walkiewicz ve Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu katıldı.

_____Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımı ile onur duyan turumuzun yarış katılımcısı Caja Rural takımı, takım sporcularından Arturo Mora Ortiz’in bisikletini Cumhurbaşkanımıza hediye etti. Profesyonel yarış bisikleti ile resimlediğimiz Cumhurbaşkanımızın, “acaba kendisi de bisiklete biniyor mu” sorusunu sorma ihtiyacı hissettik. Kendisi magazin basınına bisiklete binerken görüntülenmese de geçtiğimiz yıl üç defa bisikleti için teknik destek istediğini öğrendik. Hediye edilen bisikletin hafifliğine bakan Cumhurbaşkanımız profesyonel yarış bisikletinde dikkat edilmesi gereken püf nokta olan ağırlık önemine de dikkat çekerken unvanına çevrilecek pedallar konusuna hakim olduğunu da gösterdi.

[View:http://vimeo.com/23374575:550:0]

_____Ödül seremonisi sonrası ilk etabın galibi ve Turkuaz Mayosu ile Farnese Vini – Neri Sottoli takımının genç sporcusu basın açıklaması için basın odasına geçti.

_____Henüz 4 aydır profesyonel yarıştığını belirten genç İtalyan Andrea Guardini, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na katılan favori sprinterler arasından sıyrılıp son andaki muazzam sprinti ile kazandığı etabın mutluluğunu dile getirdi. Henüz profesyonel bisiklet yarışlarında yeni bir isim olan Andrea Guardini’nin takımı eğer Türkiye Bisiklet Turu’nda 2 etap kazanırsa onu Farnese Vini takımının Giro’ya katılacak yarış kadrosuna alacaklarını belirtti. Henüz yeni bir sporcu için böylesi bir fikir yarış dünyasında pek sık rastlanan türden bir teşvik değil.

_____Elbetteki küçük bir detay olarak görünse de eksikliği halinde organizasyonu etkileyecek bir sonuç yaratabilecek bir nüans. Haberi okurken doğal karşıladığınız, ama “ya olmasaydı” diye düşündüren bir etken… Neden mi bahsediyoruz? Basın odasındaki tercümanlardan. İngilizce bilmeyen sporcular da düşünülerek organizasyonun bulundurduğu her dilde tercüman, basın açıklamalarını kesintisiz ve aksaksız olarak, hiçbir eksiklik yaşatmadan aktardı.

_____İlk günün yarış organizasyonu sıfır hata, sıfır eksiklik ile yaşandı. İzleyici kalabalığı dağıldı. Bir yandan gizli kahramanlar demir bariyerleri sökmeye başlarken bir yanda organizasyonun iki güçlü ismi günün değerlendirmelerine dalmışken objektiflerimize yakalandı. Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ve Organizasyon Direktörü Aydın Ayhan Güney. Gün henüz organizasyon için bitmedi. Katılımcı takımların tedirgin olduğu aşamaya gelindi. Yarış sonrası 800 kişinin ve gerekli teçhizatların İzmir Havaalanı’na nakli, orada bekleyen araçların kimseyi ve hiçbir şeyi geride bırakmadan Kuşadası’nda konaklanılması gereken otellere sevki.

_____İstanbul’dan uçakla İzmir’e geçen ve İzmir’de bekleyen araçlarla Kuşadası’na geçildi. Zaman kaybı ve hiçbir aksaklık olmadan teknik toplantının tedirginlik yayan sorusunun cevabını yaşayarak aldığımız transfer aşamasının en zor bölümü büyük bir başarı ile geçildi. Tur boyunca organizasyona eşlik eden 360 aracın koordinasyonu gibi detaylar da dahil olmak üzere organizasyon komitesi 1100 kişilik ekibin en başarılı konçertosunu profesyonel bir maestro edasıyla sorunsuz bir görsel şölene çevirdi. Bu performans ve organizasyon kalitesi 8 etap boyunca aynı düzeyde ve programlı bir şekilde sabahın erken saatlerinde başlayan çalışmalardan katılımcıların ayrılışına dek devam etti.

_____Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu sponsorlarından Saka Su da her gün ve her etapta kesintisiz su sağladı. Güneye indikçe ısınan hava, suyun önemini daha da hissettirirken her an ulaşabileceğimiz noktalarda her zaman su bulmak mümkündü ve hiçbir şekilde su sorunu yaşanmadı. Her etapta 15 kişilik ekibi ile toplamda 2100 km yol kat eden Saka Su, Türkiye Bisiklet Turu boyunca 70.000 su dağıtarak tura destek verdi. Son günkü final etabı olan Alanya finişinde çocukların sevdiği kahraman Sünger Bob’un katılımı ve çocukları, finiş çizgisinden geçecek sporcuların finiş anına kadar eğlendirecek Balon Zıp Zıp ile sponsor bir firma olmanın ötesinde ülkemiz turuna yakışır bir etkinlik sergilediler.

[View:http://vimeo.com/23358993:550:0]

_____23-24 Nisan günlerinde aslında kısaca değindiğim Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun perde arkasındaki her emektarı bir bütün olarak ülkemizin yıldan yıla güzelleşen ve gelişen bisiklet turunu gözler önüne seriyor. Her görevin ve her emektarın tek tek isimlerini saymamızın imkanı olmadığından emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun rastlantısal değil, emektar gönüldaşları ile ne emek ve özveri ile ilerlediğini, aslında ne derece önemli ve detaylı bir organizasyon olduğunun farkındalığını sizlere iletmek istedim. 47. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu bitti. Ama bize yıllardır aktarılmayan detayları, perde arkası çalışmaları, yabancı basının ve yetkililerin görüşleri ile devam edecek. Siz de merak ediyorsanız konunun uzunluğu sebebiyle bölümler halinde aktarılacak yazı dizisini takip edebilirsiniz.

 

_____Merak ettiğiniz konular ve sorular için info@cyclingtr.com mail adresinden sorularınızı Cyclingtr yönetimine ulaştırabilirsiniz. Ulaşan sorular yazı dizisi içerisinde cevaplanmaktadır. İlginiz için teşekkür ederiz.


 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın