47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Değerlendirmeler ve Merak Ettikleriniz – Bölüm 1

05/05/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

 

 

        47. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun 8 etaplık heyecanının ardından turun perde arkası hakkında bir değerlendirme yapmak istedim. Tour de Romandie (İsviçre Turu) ile çakışması sebebiyle İsviçre Turu davetine katılamadım. Elbette ki kendi ülkemizin turunu ön planda tutarak Türkiye Bisiklet Turu’na katılmayı tercih ettim ve kesinlikle doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum. Açıkçası sadece kendi ülkemin turu olması sebebiyle katılmış olsam da, diğer ülke turları ile karşılaştırdığımda Türkiye’de kalmamın en doğru karar olduğunu belirterek başlamak istiyorum.

[View:http://vimeo.com/23284888:550:0]

_____Avrupa turlarının yanında Türkiye Bisiklet Turu nasıldır? Ne durumdayız? Sistem nasıl işler? Profesyonel bisiklet turları, büyük ülke turları nasıl organize oluyor? Her şey televizyonda izlediğimiz yarış etabı kadar mıdır acaba? Perde arkasında neler oluyor? Bunun gibi değerlendirilmesi gereken birçok konu var. Bölümler halinde yayınlayacağım değerlendirme yazıları ve perde arkası bilgileri, umarım merak ettiklerinize ışık tutacaktır. Başka öğrenmek istedikleriniz var ise cyclingtr info mailimize sorularınızı ulaştırabilirsiniz. info@cyclingtr.com adresine göndereceğiniz sorularınız ve merak ettikleriniz, devam edecek olan yazı dizimiz içerisinde tarafsız gözlemlerimiz ile cevaplanmaya devam edecektir.

_____Öncelikle belirtmek isterim ki, turda yaşadıklarım ve gözlemlerim ile bu turu  tamamen tarafsız olarak yorumlayacağım. Tur süresince birçok kişi ile tanıştım, konuştum, arkadaş oldum. Bisiklet hakkında yorum yapmak istedim, çünkü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na katılmış bir bisiklet yazarı olarak futbol hakkında konuşmam elbette ki saçma olacaktı. Bu kısıma, yazımın değerlendirme seyrinde yeri gelen bölümde değineceğim.

_____Büyük bir “Bisiklet Turu”nun hazırlanması aşamasının pek de kolay olduğu söylenemez açıkçası. Böylesi büyük turlar, tur biter bitmez seneye yapılacak tur için masaya oturulması ile başlıyor. Örneğin bu yıl 47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 2011’i sorunsuz tamamlayan organizasyon yetkilileri, saptadıkları küçük eksiklikleri kaleme alarak seneye yapılacak 48. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda önemsiz bir eksiklik dahi olsa masaya yatırıyor ve her yıl karşımıza daha iyi bir organizasyon çıkarıyor. Son yıllarda hızla gelişmekte olan Türkiye Bisiklet Turu işte bu şekilde her yıl, önceki yılın eksikliklerini kapatarak gelişim hızını bu şekilde yüksek tutmayı başarabiliyor. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu organizasyonunda görev alacak ekip, tur başlamadan 2-3 gün önce İstanbul’da toplanarak görevleri hakkında bilgilendirme toplantılarına katıldı. Görevliler, her görev kategorisinde yapmaları gereken işler hakkında bilgilendirildi. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 24 Nisan Pazar günü başlasa da, turun teknik toplantısı ve tur geneli için önceden belirlenen tüm detaylar ve gerekli malzemeler teknik toplantı günü dahi yoğun bir şekilde yapılmaktaydı. Yoğunluk, bizlere 8 günlük heyecanı yaşatacak organizasyonun her kademesinde gözle görülür şekilde ve izlerken heyecanı içinde hissettiren bir biçimde devam ediyordu.

_____Örneğin, teknik toplantı günü sabahı, ertesi gün başlayacak 8 etaplık görkemli turu alnının akı ile tamamlamak isteyen takımlar, hızlı şehir İstanbul’un trafiğine adapte olarak sırayla performans turu attılar. Cofidis, FDJ, Konya Torku Şeker Spor-Vivelo, Garmin Cervelo, Astana, Saxo Bank bir yandan performans turu atarken, bir yandan da rengarenk formaları ile hızlı şehri monoton kabul eden bireylerde ilgi çekici profesyonellikleriyle caddelere renk ve hareket kattılar.

_____Takımlar antrenman bisikletleri ile performans turu atarken diğer yandan takım teknikerleri otelin altındaki garajda yarışacakları bisikletleri kolilerden parça parça çıkartıp toplamak üzere çalışmaktaydı. Toplantı salonunda öncelikle takımlarla özel görüşme yapıldı. Toplantı özel olduğu için basın grubu bu görüşmeye dahil olamadı. Kısa bir molanın ardından başlayacak olan teknik toplantı arasında organizasyon yetkilileri bu mola aralığında kontroller yaptılar ve organizasyonda görev alacak gruplar ile kısa toplantılar gerçekleştirdiler. Bunlar olurken başka neler oluyordu? Böylesi bir organizasyonun yoğunluk kavramı aynı anda yapılmakta olan bu kadar iş ile sınırlı olamazdı. Başınızı çevirdiğiniz her yerde planlanan iş dağılımı sorunsuz ve zamanlamalı olarak devam etmekteydi. Dışarı çıkıp temiz hava alayım dendiğinde dahi kapının önünde 2 büyük tır ve burada da çalışmakta olan görevlilerle karşılaşmak, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu ile gurur duymamıza neden olan bir başka tablo olarak karşımıza çıktı.

_____Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun bir yıl boyunca en ince detaylarıyla düşünüldüğü organizasyon gereçleri, tanıtımları, promosyonları ve podyumda sporculara ödüllerini verecek olan güzellerimizin prova edilmiş elbiseleri de dahil her şey ama her şey hazırlanmış, tam gününde ve saatinde otele ulaşmış görünüyordu. İki tır dolusu, her biri için emek sarf edilmiş binlerce detay, organizasyon görevlilerince tırlardan indirilerek içeriye taşınıyordu.

_____Kolilerin hüküm sürdüğü bu odada organizasyonun başka yetkililerince tek tek koliler açılmış ve düzenlemelerinin yapılmış olması ve sonrasında ilerideki günlerde hiçbir aksiliğin yaşanmadığını görmüş olmam, ne denli titiz çalışıldığının ve gönülden ne denli profesyonelce emek verildiğinin kanıtı oldu. Teknik toplantı başlamadan ödülleri verecek olan güzellerimiz de otele gelip son bir toplantı yaptılar. 8 etaplık turumuzun her gününde sabahın erken saatlerinden podyumda ödülleri vermek üzere bekleyen ve 123 ülkeden izlenen podyum aşamasında başarıyla ekranlar önüne çıkan güzellerimiz de tur boyunca bizleri başarıyla temsil etti.

_____Yazımız 23 Nisan Cumartesi günü turumuzun teknik toplantısının başlaması ile devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda yarışacak takım yetkililerinin, UCI yetkililerinin ve organizasyon yetkililerinin katılımı ile tur hakkında verilen bilgilerin aktarımı sonrası takım yetkililerine soruları olup olmadığı sorulduğunda, takımların genel sorusu olarak İstanbul etabının ardından Kuşadası’na geçiş en merak edilen ve tedirgin olunan konuydu. Yarışacak takım yetkililerinin yüzlerinde okunan ifade tedirginlikle doluydu ve sanki bu kadar büyük bir organizasyonun ertesi günü start alınacak etap aşamasında aksilik yaşanacağı kanaati vardı.

_____Bu tedirginlik içeren soruya Türkiye Bisiklet Turu organizasyon yetkililerince kendinden emin ve net bir cevap geldi. Her şey düşünülmüştü. Arabalar hazır bekleyecekti. Sığmaması durumunda yedek araçlar da düşünülmüş olup, İstanbul’dan transferler sorunsuz gerçekleşecekti. Öyle mi oldu?

_____Sorulduğunda benim de tedirgin olduğum bu sorunun cevabıyla rahatlamış olsam da transfer anını görmeden rahatlamak ve emin olmak zordu. Takım sporcuları, takım yetkilileri, takım teknikerleri, her takımın antrenman bisikletleri ve yarışta kullanacağı bisikletler ve teknik malzemeleri, organizasyonda görevli yetkililer, yerli ve yabancı basın olmak üzere 1100 kişilik bir ekip ve malzemeleri söz konusu olunca elbette ki transfer anını düşünmemek ve tedirgin olmamak imkansızdı. Teknik toplantıda gelen soru ile bunun genel olarakakılları kurcaladığı ve tüm takım yetkililerinin de merak ettiği bir soru olduğunu gördük. Her ne kadar cevabın kendinden eminliği ve güven vericiliği kesin bir tonla gelse de… Evet, İstanbul etabı sonrası Kuşadası’na transfer aşamasında hiçbir sorun yaşanmadı. 800 kişi ve gerekli eşyalar İzmir’e uçtu. İzmir’den 2. etap start alanı olan Kuşadası’na nakiller sorunsuz bir şekilde yapıldı. Her şey mükemmeldi.

_____Teknik toplantının bitişinin ardından günün telaşı bitti mi? Yabancı ve yerli basın Boğaz Köprüsü ve Boğaz’ın eşsiz güzelliklerine tanık olmak üzere Boğaz turuna katılırken, biz Cyclingtr olarak perde arkası kahramanlarını gözler önüne sermek üzere otelin garajına doğru keşfe çıktık. Otelin garajı tam anlamıyla bir bisiklet cennetiydi.

_____Takımların teknik elemanları ertesi gün dünyanın ilk kıtalararası yarışında Avrupa’dan Asya’ya geçecek bisikletleri ilk etaba hazırlamakla meşguldüler. Kartonlardan, bisiklet çantalarından çıkartılan bisikletler, jantlar, seleler ve gidonlar serilmiş, tek tek her parçanın montajına titizlikle emeklerini katıyorlardı.

_____Her parça üzerindeki emek ile fren, vites ve zincir kontrollerinin ardından geç saatlere kadar çalışan takım teknikerleri, televizyonda 1-2 saat görüp, keyifle seyrettiğimiz yarışların perde arkası kahramanları olarak her etap ve her yarış sonrası bu özveriyi sergileyen, Tyler Farrar’lar, Alessandro Petacchi’ler gibi yıldızların temel taşlarını oluşturan gizli kahramanlardı.

_____Bisikletlerin yarışa hazırlanması takım işlerinin bu kadar olduğunu göstermiyor elbette. Ertesi gün, başlayacak yarışın sporcu kadrosunun ihtiyacı olan ve olacak gereçlerin de erken saatte harekete hazır olması gerekiyor.

_____Buzlukların içerisinde ertesi gün sporculara verilecek besin çantası içerisinde bulunacak gıdalardan, suluklar içerisindeki elektrolit takviyeli içeceklere kadar tüm detayların hazır olmaları gerekiyor. Öyle ya, sporcular yarışırken besin çantası ve suluk bekleyecekler.

_____İşte geç saatlere kadar çalışılan ve uğraşılan detayları ile 23 Nisan Cumartesi günkü tur organizasyonunun ardında yaşananlar bunlardı. Sadece bir günlük tur havasında her detayın yolunda gitmesi için emek verenler, elbette ki bu yoğunluğun derin detaylarını bir yıllık planlama ile böylesi muhteşem bir organizasyona çeviriyorlar. Yarıştan bir gün önce yaşanan bu detayların devamı olarak yarınki yazımı takip edebilirsiniz. Yabancı basın ile görüşmelerimiz, Avrupa Bisiklet Federasyonu Başkanı Wojciech Walkiewicz’in turumuz hakkındaki görüşleri ve tespit ettikleri, Türkiye Bisiklet Turu’na sponsor olan firmaların kendi açılarından yorumlarını yazı dizisi halinde sunacağım.

 

_____47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu hakkında merak ettikleriniz ve detayları öğrenmek için yazı dizimizi takip edebilirsiniz.


 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın