47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 2011 Etapları – Tour of Turkey 2011

19/04/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

 


 

      47.Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun 2011 macerası, 8 etap boyunca yaşatacağı heyecanla dünya genelinde bisikletseverlerin ve basının ilgisini üzerinde tutuyor. Türkiye’deki her kategoriden bisiklet hayranlarının ve günden güne ülkemizde yaygınlaşan bisiklet fanatiklerinin gönül birliği ile izlediği Türkiye Bisiklet Turu’na az zaman kaldı. 24 Nisan Cumartesi günü İstanbul’da kıtalar arası geçişi sağlanayak olan  1. etap ile Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu 47. kez başlamış olacak. İstanbul etabı sonrası Ege sahilleri kenarından Antalya-Alanya güzellikleriyle 8 etaplık Türkiye Turu sona erecek. Her yıl olduğu gibi bu yıl da organizasyon komitesi hep daha iyiyi sunmak üzere yenilikler ekledi.

_____Dünya basınının da yakından takip ettiği geniş kitleye ulaşan televizyon bağlantısı ile birçok ülkenin bisiklet severine ulaşacak olan Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun bu yıl oldukça coşkulu olması ve halkın da yüksek katılım göstermesi bekleniyor. Yılda sadece 8 gün yaşanan ve renkli formalarıyla rekabet gösterisi yapan yabancı bisikletçilerin yanı sıra bu yıl 2 Türk Continental takımının katılacak olması bizler için ayrı bir gurur kaynağı. Konya Torku Şeker Spor-Vivelo ve Manisa Spor takımları bu yıl Continental lisanslarını alarak Türkiye Bisiklet Turu’na katılmaya hak kazandılar. Bu yıla kadar Türkiye’nin UCI Continental lisanslı takımı olmadığı için Türkiye Bisiklet Turu’nda milli takımımız yarışmaktaydı. Bu yıl ise artık kendi Türk takımlarımız yarışacak.

_____Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun etaplarına, başlama saatlerine, tam başlangıç noktalarına ve prim kapılarına kısaca değinmek istedim. Tura Cyclingtr basın ekibi olarak biz de katılacağız. Türkiye Bisiklet Turu heyecanını ve detaylarını size yoğun olarak aktaracağız.

[View:http://vimeo.com/22598660:550:0]

_____İstanbul Sultan Ahmet Meydanı’ndan saat 9:30’da start alacak olan ilk etap, Bağdat Caddesi’ndeki finiş ile sona erecek. Dünyanın ilk kıtalararası bisiklet yarışı olacak olan Türkiye Bisiklet Turu bu etapla bir ilke imza atacak. İstanbul etabında profesyonel bisiklet yarışçılarının halkın içine girmesiyle Boğaz Köprüsü ve Bağdat Caddesi içeriğiyle halkla bütünleşeceği, böylece halkın dikkatini çekeceği ve beğenisini kazanacağı kesin görünüyor.

_____Finiş öncesi Caddebostan Sahil Bulvarı’nda 8 tur atacak olan sporcular daha sonra Bağdat Caddesi’ne girerek finiş çizgisinden ilk geçme mücadelesini İstanbullular’a ve TV’den canlı yayınla izleyecek olan 123 ülkeye mücadele zevkini yaşatacaklar.

_____Toplam mesafesi 141,1 km olan ilk etabın 27,5. kilometresinde Sprint Primleri kapısı bulunuyor. Şaşkın Bakkal trafik ışıklarının bulunduğu noktada olan turun bu ilk Sprint Kapısı, Yeşil Forma olan sprint puan liderliğini hedefleyen sporcular için izlemesi zevkli bir mücadeleye sahne olacağa benziyor. Etabın zorlu olmaması, düz etap olması ve kısa mesafesi dikkate alındığında kaçış olacağını sanmıyorum. Muhtemel olarak ilk sprint kapısına toplu giriş yapılacak ve puan avantajı için sprint ataklarını izleyeceğiz. İlk etabın diğer puan kapısı ise 68,5. kilometrede Boğaziçi Köprüsü geçilirken alınacak. Türkiye güzellikleri primleri Türkiye Turu’nda Türkiye güzelliklerine dikkat çekilmek üzere en güzel turistik özellikli bölgelerde veriliyor. İlk etap olan İstanbul’da Türkiye Güzellikleri’nin verileceği sayısız güzellik olsa da Boğaziçi Köprüsü ve bu yarışın kıtalar arası ilk yarış olma özelliğinin vurgulanması, organizasyonun başarılı seçimlerinden.

_____İkinci etap Kuşadası’ndan saat 11:35’de start alacak. 178 km mesafe geçilerek Turgutreis’de finişe girilecek. Etap içerisinde 3 adet puan kapısı bulunuyor. İlki Sprint primleri kapısı olarak starttan 35,4 km sonra Sturbucks Coffee’de geçilecek.

_____2. Prim kapısı 70. km’de geçilecek olan Bafa Gölü’nde verilecek olan Türkiye Güzellikleri prim kapısı olacak. Dağların Kralı primi ise Kategori 2 tırmanışıyla 114,4. kilometrede bulunuyor.

_____3.Etap Bodrum’dan saat 11:50’de alınacak start ile başlayacak. 166 kilometrelik Bodrum-Marmaris etabı Sakar inişinde iniş tekniğini konuşturacak sporcularla seyri keyifli bir etap olarak bisiklet severleri ekrana kilitleyecek güzellikte.

_____Etap profilinde de göreceğiniz gibi 3. etap kategori içeriğiyle Türkiye Turu öncesinde bile heyecan veriyor. 2 tırmanış kapısı bulunan etabın ilk Dağların Kralı primleri kapısı 65,1. kilometrede geçilecek Kategori 1 tırmanışının zirvesindeki tırmanış puanları mücadelesiyle başlayacak. 109,3. kilometrede bulunan Sprint primleri kapısına iniş ile girilecek ve sprint puanı mücadelesine sahne olacak. Bu etap profili kaçış için müsait bir yapıda ve sprint puanlarını bu etapta kaçan grubun alması çok muhtemel. Son prim kapısı etaptaki 2. Dağların Kralı primleriyle 116. kilometrede Kategori 2 tırmanışı sonrası Muğla Üniversitesi’nde Dağ Puanları kapısından geçilecek. 166 kilometrelik heyecan, Marmaris inişi sonrası düzlükteki finiş çizgisi rekabeti ile sona erecek.

_____4.Etap 27 Nisan Çarşamba günü saat 10:35’de Marmaris Atatürk Caddesi sahil yolunda Sabancı Lisesi önünden start alacak. 2 km sonra da asıl start BP önünden gerçekleşecek.

<

_____70,2. km’de Türkiye Güzellikleri primleri kapısı Patara’da bulunuyor. Yeşilköy sonrası 78,7. km’de bulunan Kategori 2 tırmanışının zirvesinde Dağların Kralı primleri kapısı geçilecek. 108. km’den itibaren Kategori 1 tırmanışı ile oldukça dik olan Ağullu bölgesindeki tırmanış kapısının zirvesi olan 117. km’deki Opet önünde Dağların Kralı primleri kapısından geçilecek.

_____Bu etap, Türkiye Bisiklet Turu’nu biraz zorlaştırmak amacıyla geçen yıl 2010 Türkiye Turu’nda tur etabı olarak eklenmişti. Sakar’ın zorlu tırmanışlarında ve profili gereği daha önceki yılların alışılagelmiş düz etaplarının yanına bu etabın eklenmesi, Türkiye Turu’na renk katmıştı. Bu yıl da aynı güzergah geçilecek ve 207 km’lik yorucu etap Pamukkale’de sona erecek.

_____Marmaris startından 36 km sonra etabın ilk prim noktası Dağların Kralı primleri için mücadele olacak. Zorlu Sakar geçidi tırmanış zirvesinde, 36. km’de dağ tırmanış primleri kapısından geçilecek. 123. km’de Afrodisias antik kent güzelliklerinin bulunması sebebiyle bu noktada Türkiye Güzellikleri prim kapısından geçecekler. 148. km’de Tavas çıkışı düzlüğünde Sprint kapısı geçilecek. Son prim kapısı olan 207. km’deki Pamukkale’de finiş mücadelesine geçilecek. Pamukkale finişinde bulunan Türkiye Güzellikleri Sprint kapısı da finiş ile birlikte geçilecek ve Pamukkale’nin güzelliği vurgulanacak.

_____28 Nisan Perşembe günü saat 10:10’da Denizli’den start alacak. Yine zorlu bir etap olarak 218,6 km mesafe kat edilerek Fethiye’de sona erecek. 5. etapta Türkiye Bisiklet Turu’nun en yüksek noktası olan 1600 metre irtifaya çıkılacak.

_____Startın alınmasından 3 kilometre sonra başlayacak tırmanış, 29,1. kilometrede bulunan Kazıkbeli’ndeki Dağların Kralı puan noktasına dek 26 km boyunca 784 metrelik Kategori 1 tırmanışı yapılacak. İkinci prim kapısı Sprint primleri kapısı olarak 92,6. km’de Yusufça’daki düzlükte geçilecek. Dimrit köprüsü sonrası 110. km’de başlayacak 2. tırmanış zirvesi olan Dimril Geçidin’de 124,6. km’de Kategori 1 tırmanışıyla yine Dağların Kralı puan kapısından geçilecek. 18 km boyunca 720 metre tırmanış yapacak sporcular Fethiye’deki finişe uzanan zorlu inişte iniş tekniğine ihtiyaç duyacaklar. Oldukça stratejik ve teknik bir etap olan 5. etap, seyri keyifli bir etap olacak.

<

_____29 Nisan Cuma günü Fethiye’deki Belediye binasının bulunduğu sahil şeridinden temsili start alacak sporcular 10 kilometre sonra alınacak resmi start ile 184 kilometrelik Finike yolunda pedal savaşı verecekler.

_____70,2. km’de Türkiye Güzellikleri prim kapısı Patara’da bulunuyor. Yeşilköy sonrası 78,7. km’de bulunan Kategori 2 tırmanışının zirvesinde Dağların Kralı prim kapısı geçilecek. 108. km’den itibaren Kategori 1 tırmanışı ile oldukça dik olan Ağullu bölgesindeki tırmanış kapısının zirvesi olan 117. km’deki Opet önünde Dağların Kralı prim kapısından geçilecek.

_____Yedinci etap 30 Nisan Cumartesi günü saat 12:50’de start alacak. Türkiye Bisiklet Turu’nun bu yılki yeniliklerinden olan ve tura yeni eklenen Tekirova-Manavgat etabı Türkiye’nin güzelliklerini de tüm dünyanın gözleri önüne serecek.

_____Etapprofilinin görüntüsü sizi aldatmasın. Yedinci etap düz etap profilindedir. Dikkatlice bakacak olursanız yarış profil yüksekliği 0-70 metre yükseklik arasında çıkarılmıştır. Tekirova Belediye binası köşesinden alınacak temsili starttan 2 km sonra Antalya-Kemer kavşağında resmi start ile 138 kilometrelik yarış başlamış olacak.

_____İlk prim kapısı olan Dağların Kralı prim kapısı 4,2. kilometrede Phaselis Antik Kenti güzelliği eşliğinde Kategori 2 tırmanışının zirvesinde bulunuyor. Antalya şehir merkezine kadar sahil şeridinden ilerleyecek sporcular televizyon çekimleriyle sahil şeridimizin güzelliklerini de tanıtacaklar. Antalya şehir merkezi çıkışı sonrası 56,5. km’de Konyaaltı alt geçidini geçer geçmez 400 metre sonra bulunan birinci Sprint primleri kapısından geçecekler. Etabın ikinci Sprint primleri kapısı 103,5. kilometrede Aspendos’ta geçilecek. Ve son prim kapısı 138. km’de etap finişinde geçilecek. Etabın Türkiye Güzellikleri primleri hediyesi, etapta bulunan Phaselis Antik Kentinden geliyor.

_____Final etabı olan 8. etap saat 12:00’de Side Apollon Tapınağı’ndan alınacak temsili start ile başlayacak. 4 kilometre sonra alınacak resmi start ile Türkiye Bisiklet Turu’nun final etabı başlamış olacak. 157,8 km’lik düz etap kategorisindeki final etabı Alanya’da atılacak 5 turun bitimi ile sona erecek.

_____Final etabının ilk prim kapısı olarak 46,6. kilometrede Konaklı düzlüğünde geçilecek Sprint primleri kapısı bulunuyor. 157,8 km’lik etabın Alanya’da bitecek 17,1 km’lik kısmı 4 kez turlanacak ve 5. tur sonunda finişe girilecek. Türkiye Güzellikleri primi de 127,5. km’de Alanya Kalesi’nden geçilirken verilecek.

_____Yıldan yıla büyük emekler ve ilerlemelerle gelişen Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun 47.’si yine bir çok yenilik ve çeşitli çalışmalarla organize edildi. İlk kıtalararası yarış olması özelliği ve bu yıl ayrıca Tekirova-Manavgat etabının katılması ve UCI standartlarına göre zemin yenilenmeleri gibi yapılan detaylı çalışmaların sonunda ortaya çıkan bu organizasyonun ülkemiz için mükemmel bir başarı olduğu kanaatindeyim. Her detayın düşünülerek hazırlandığı Türkiye Bisiklet Turu organizasyon komitesinin kusursuz çalışmaları göz ardı edilemez. Her yıl bir önceki yıldan daha iyi organizasyon sergileyen komitenin emek ve çalışmaları için Cyclingtr ve Türk bisiklet severler olarak tebriklerimizi sunuyoruz.

_____Bu yıl katılımın da oldukça yoğun olması bekleniyor. İstanbul etabı açılışında göreceğimiz yoğun ilginin diğer illerde de olması, ülke tanıtımımızın yanı sıra Türkiye’deki bisiklet severlerin kitle gücünün de en büyük göstergesi olacaktır. Aynı zamanda televizyon yayının da etkisi ile bu katılım oranı tüm Türkiye halkına bir güç gösterisi olacaktır. Bizler sizlere daha iyi ve hızlı haber ulaştırmak adına her ilde turu takip ediyor olacağız. Tur boyunca detaylı haber almak isteyen bisiklet sever dostlarımız, bizi izlemeye devam edin.

Cyclingtr’ı Facebok’dan Takip etmek için tıklayınız.

Cyclingtr’ı Twitter’dan Takip etmek için tıklayınız.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın