3. Uluslararası Çayırova Yarı Maratonu Koşuldu

13/06/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

Türkiye’nin 3. büyük koşu yarışı  27 Mayıs Pazar günü Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde gerçekleşti. İki yıldır 10 km mesafesinde düzenlenen yarış, çok beğenildiği ve talep gördüğü için bu yıl 3. defa

düzenlenirken yarı maraton kategorisi de eklenerek ismi değiştirildi ve 3. Uluslararası Çayırova Yarı Maratonu olarak tanıtıldı. Avrasya ve Runtalya maratonlarından sonra (hatta Runtalya Maratonu’nu

katılım olarak geçerek) en kalabalık katılımın görüldüğü yarışta,

 

Minik Adımlar Koşusu

3k Halk Koşusu

10k

ve Yarı Maraton gibi 4 kategori ile her yaş ve kesime hitap eden spor dolu bir organizasyon sağlanmış oldu.

21.1km için 819 kişi, 10km için 1045 kişi, 3km için 1157 kişi ve Minik Adımlar koşusu için 1800 kişi olmak üzere toplamda 4821 kişi gibi büyük bir katılım görüldü.

 

Maraton ve 10k yarışı start kalabalığı

 

Şüphesiz katılımın bu denli büyük olabilmesinin nedenleri arasında yarışın kayıt ücretinin olmaması, ulaşımın tamamının ve konaklamanın büyük kısmının yarış organizatörleri tarafından karşılanması,

yarışın önceki yıllarda gösterdiği başarı ve kalitesi bulunuyordu.

 

Koşuya yeni başlayanlar için 3k yarışı da düşünülmüştü

 

Gelecek yıllarda koşu sporunu tanıma fırsatı bulmuş olup, yollarda koşan insanlara uzaylı gözüyle bakılmaması adına etkili bir fikir olan minik adımlar koşusunu görüyoruz

 

 

10k yarışının öncü grubunu görüyoruz

 

Start öncesi ilçenin öğrencilerinden oluşan bir bando takımı, parkurda atletleri karşıladılar.

 

 

Finish anında sevinçten havaya zıplayan bir koşucuyu görüyoruz

 

Günümüzde artık birçok büyük yarışın kayıt ücreti bulunuyor. Hatta yarış tarihine doğru yaklaştıkça kayıt ücretleri de yükseliyor. Buna, farklı bir şehire otobüs, otomobil veya uçakla seyahat ile orada konaklama ve yeme-içme gibi masraflar da eklenince yıl boyu spor yapan gerçek sporcular bile katılacakları yarışları seçmek zorunda kalıyor. Bu konuda bir ilke imza atan Çayırova Yarı Maratonu, bu sayede Türkiye’nin dört bir yanından binlerce insana spor yapma, kendi seviyesini görme, mücadele etme, kendini tanıma, deşarj olma, dostlarıyla biraraya gelme ve yeni dostluklar edinme fırsatı sunmuş oldu.

 

Yarı maratonun genel klasman 3.sü Kenyalı Elphas Kimaru Ruto yarışın son metrelerindeyken

 

Yarış parkuru ve koşulları gereği Bozcaada Yarı Maratonu’ndan sonra Türkiye’nin en zor 2. yarı maratonu diyebileceğim yarışta birçok koşucunun zorlandığı görüldü. Parkurun yarısının tırmanış, yarısının da iniş olması, derecelerin değişmesine neden oldu.

 

Geçen yılın 10k birincisi, bu yılın da yarı maraton birincisi olan Ali Haydar Tekgöz

 

Yine de bol para ödüllü bir yarış olduğu için parkurda iyi atletler boy gösterdi. Hatta Fas’tan bile bir grup elit atlet bu yarışa gelmişti. Elbette yarışa geldiklerine değecek derecelerle evlerine döndüler.

 

10k genel klasman 4.sü Fas’lı atlet Hasna’yı görüyoruz

 

Yarışa katılımın bu denli büyük olması, organizatörlerin her büyük şehir için ücretsiz otobüs tahsis etmesi ve katılımcılara kaliteli otellerde düşük fiyatta konaklama imkanı sunması ve geçtiğimiz iki yıldaki başarıları sayesinde oldu.

 

Birçok katılımcının değindiği, kilometre tabelalarının parkurda görülememesiydi. Aslında her bir km tabelası çoktan hazırlanmıştı fakat yarış günü bir aksaklık nedeniyle parkura yerleştirilememişti. Tabi bu da deneyimi az olan ve gps’li saati olmayan atletlere zor bir yarış çıkarttı. Bir diğer, geliştirilmesi gereken durum ise, yarışta 10k ve yarı maraton koşacakların aynı anda start almasıydı. 2000 kişinin cadde ne kadar geniş olursa olsun, aynı anda start alması, hızına göre yerleşmeyi bilmeyen koşucuların da sebebiyle tecrübeli atletlere kötü bir start yaşattı.

 

 

Yarışın kendi içinde ayrı bi yarış daha vardı. İlk defa gördüğümüz bu etkinlk, atletizm yarışlarında bütün koşucuların yakındığı fotoğraf hizmetinin yetersizliğine son noktayı koymuş oldu. Yarışa dair en iyi fotoğraf için bu sefer amatör ve profesyonel fotoğrafçıların rekabet ettiği yarışma sayesinde birçok atletin de bu vesileyle hoş anıları olmuş oldu.

 

Bir başka güzellik ise, ilk defa özel bir atletizm yarışında kumanda kontrollü helikopter kamerası çekimi yapılmasıydı.

 

 

Buna ek olarak koşucu hekimlerimizden Ahmet Faruk Yağcı da, bisikletiyle bütün parkurda yarışanları kask kamerası yardımıyla video kaydına aldı.

 

Meşhur GoPro kamera sistemi ve yarışın destekçilerinden Dr. Ahmet Faruk Yağcı

 

Daha önceki atletizm yarış haberlerimizde artık sıkça rastladığınız aile boyu koşuculardan Çayırova yarı maratonu’nda da gördük.

 


 

Hatta parkurda iki köpeğiyle bile yarışan koşucu vardı.

 

 

Yarı maraton ve maratonlar, çektikleri ilgi gereği ideal bir reklam ya da duyuru ortamı da sağlıyor. Aşağıda bunun örneklerinden birini görüyoruz. Dedesi, torunu Cansu’ya olan sevgisini, üzerinde “Cansu’nun dedesiyim” yazılı tişörtüyle koşarak gösterdi.

 

 

Bunlar dışında harika bir yarış sunan ÇAGET (Çayırova Gebze Tuzla Koşucuları) grubu ve ekip liderleri Abdülkadir Yeşilyurt’a bu güzel organizasyon için teşekkür eder, başarı ve gelişimlerinin devamını dileriz. Ayrıca her zamanki gibi Cyclingtr’a fotoğraf desteğinde bulunan Abdülkadir Yeşilyurt’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın